Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Śrem chce zazielenić nasze miasto! Nowe nasadzenia drzew i roślin mają pojawić się m.in. na Placu 20 Października [film, zdjęcia]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Więcej zieleni na zmodernizowanym Placu 20 Października w Śremie, nowe oblicze Ogrodu Róż, nowe zielone przystanki na prawobrzeżnej części naszego miasta i nasadzenia drzew, krzewów i roślin m.in. przy ulicy Żurawiej. To założenia projektu “Adaptacja gminy Śrem do zmian klimatu – budowa błękitno-zielonej infrastruktury”. Magistrat wspólnie z Metropolią Poznań składa wniosek o dofinansowanie tych inwestycji.

Więcej zielni i roślin na śremskim Placu 20 Października

W lipcu ubiegłego roku zaprezentowano nową koncepcję śremskiego rynku, czyli Placu 20 Października. Wspomniany projekt zakłada nie tylko utworzenie nowych miejsc wypoczynkowych czy powstanie nowej fontanny. Przede wszystkim na rynku zostanie zwiększona trzykrotne liczba zieleni, wysokich drzew i krzewów oraz roślin.

Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami, burmistrz Adam Lewandowski wraz z urzędnikami przedstawili nie tylko szczegóły związane ze zmianami na śremskim rynku. Nowe nasadzenia roślin pojawią się także w innych miejscach naszego miasta. Wszystko to jest związane z projektem “Adaptacja gminy Śrem do zmian klimatu – budowa błękitno-zielonej infrastruktury”. Wniosek o dofinansowanie tego projektu został złożony przez gminę wraz z Metropolią Poznań.

Cała inwestycja będzie kosztowała ponad 7 milionów złotych. Pozyskane środki zewnętrzne to ponad 5 milionów złotych. Posadzimy ponad 15 tysięcy drzew, bylin, krzewów i wielu innych rzecz

- powiedział podczas konferencji Adam Lewandowski, burmistrz Śremu.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Ogród Róż w nowej odsłonie i zielone przystanki przy Piłsudskiego

Kolejnym miejscem na mapie Śremu, które zyska nowe oblicze, jest park kieszonkowy, nazywany jako “Ogród Róż”. Jest to skwer zlokalizowany pomiędzy ulicą Poznańską, a ulicą Piłsudskiego na wjeździe do Śremu od strony Poznania. W tym miejscu urzędnicy planują posadzić 1357 sztuk roślin, a wśród nich są m.in. róża pomarszczona, róża wielokwiatowa, tawuła japońska czy jeżówki purpurowe. Warto dodać, że z wagi na lokalizację w strefie ochrony konserwatorskiej jednakowo prace na Placu 20 Października oraz w „Ogrodzie róż” uzyskały zielone światło Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Gmina Śrem chce zazielenić nasze miasto. Nowe nasadzenia drzew i roślin mają pojawić się m.in. na Placu 20 Października
Urząd Miejski w Śremie - materiały prasowe

Pojawi się również mała architektura, a na końcach alejek zostaną ustawione ławki. Przy wspomnianej ulicy Piłsudskiego mają powstać dwa zielone przystanki komunikacji miejskiej. Będą to pierwsze takie wiaty przystankowe w prawobrzeżnej części Śremu. Rośliny, które pojawią się przy tych wiatach, mają zwiększyć zieloną przestrzeń, a jednocześnie być odporne na uciążliwości związane z ruchem drogowym.

Nowe nasadzenia roślin, drzew i krzewów w kolejnych punktach na mapie Śremu

To nie wszystkie nowe nasadzenia, jakie pojawią się w naszym mieście. Jak zapowiadają urzędnicy, na nowej części Cmentarza Komunalnego przy ulicy Malczewskiego docelowo ma pojawić się 2336 sztuk roślin. W ramach projektu będzie 1555 sztuk (m.in. bluszcze kolchidzkie, sosny czarne odmiany Fastigiata i cedry).

Gmina Śrem chce zazielenić nasze miasto. Nowe nasadzenia drzew i roślin mają pojawić się m.in. na Placu 20 Października
Urząd Miejski w Śremie - materiały prasowe

Zazieleni się również teren Miejskiego Parku Ekologicznego im. Włodzimierza Puchalskiego, na którego terenie pojawi się ok. 650 nowych drzew, krzewów oraz traw ozdobnych. Będą one posadzone na polanie przy ul. Kilińskiego, przy Alei Solidarności oraz w obrębie placu zabaw, który sąsiaduje ze szpitalem. Z kolei na osiedlu przy ulicy Żurawiej nasadzenia obejmują 54 drzewa, ponad 2130 szt. krzewów i 68 traw ozdobnych.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to za pół roku latem, lub we wrześniu rozpisane zostaną przetargi. Jak zapewnił burmistrz Lewandowski, wspomniane inwestycje nie będą ze sobą kolidować. Jednocześnie urzędnicy zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w ankiecie dotyczącej projektu zazielenienia Śremu. Szczegółowe informacje dotyczące ankiet są dostępne na stronie internetowej śremskiego magistratu.

Gmina Śrem chce zazielenić nasze miasto! Nowe nasadzenia drz...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto