Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesienią i zimą zmrok zapada szybko namawiamy zatem, aby "świecić przykładem" z odblaskami i być widocznym po zmierzchu

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
fot. arch. PPG/Łukasz Gdak
Jesienią i zimą zmrok zapada szybciej, namawiamy zatem wraz z policjantami, aby "świecić przykładem" i być widocznym po zmierzchu. Można to zrobić w bardzo łatwy sposób, a mianowicie używając popularnych odblasków, które pozwolą kierowcom zobaczyć nas wcześniej, co zwiększa nasze bezpieczeństwo w drodze na przykład z lub do pracy czy szkoły. Odblaski trzeba używać poza miastem, ale w mieście również warto.

Jesienią i zimą pamiętajcie o odblaskach - zmrok zapada szybciej

Jesień i zima to pory kiedy zmrok zapada dużo wcześniej, a poranki są często mgliste i ciemne. Takie warunku niestety sprawiają, że stan bezpieczeństwa na drogach mocno się pogarsza i piesi stają się jeszcze mniej widoczni niż zwykle, zwłaszcza, że wiele osób w jesienno-zimowych miesiącach "lubuje się" w ciemnych ubraniach, których po prostu po zapadnięciu zmroku nie widać.

Właśnie ze względu na większe bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów przypominamy o odblaskach, które mogą uratować życie. O odblaskach przypominają również często policjanci podczas różnych akcji oraz na spotkaniach z mieszkańcami.

Odblaski mogą uratować życie

Jednym z celów prowadzenia takich akcji m.in. przez wielkopolskich policjantów jest zachęcenie do noszenia elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale także na terenach miejskich - informują policjanci i dodają, że pamiętać należy, że każdy najmniejszy element odblaskowy umieszczony prawidłowo na odzieży, czy też torbie podręcznej, znacząco zwiększa szanse pieszego na drodze.

Wszędzie można spotkać niedostatecznie oświetlone odcinki drogi, które w wielu przypadkach niestety stanowią jedyną ścieżkę dla pieszych. „Świećmy przykładem” korzystając z elementów odblaskowych w sposób świadomy i zadbajmy tym samym o własne życie i zdrowie - apelują funkcjonariusze policji.

O tym, że element odblaskowy może uratować życie, każdego roku przekonuje się wielu pieszych. Warto zatem korzystać z nich nie tylko poza miastem, ale także w mieście, gdzie pewna część przejść dla pieszych czy też ulic wciąż pozostaje niedostatecznie doświetlona.

Policja apeluje do pieszych i rowerzystów

Dzięki elementom odblaskowym takim jak kamizelki, opaski, przywieszki jesteśmy lepiej widoczni dla kierowców, którzy o wiele wcześniej mogą zareagować. Przypominamy też, że poza terenem zabudowanym noszenie elementów odblaskowych jest obowiązkowe i ich niestosowanie trzeba liczyć się z mandatem.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto