MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Trasa Turystyczna Śrem. Co powiesz na mały spacer po prawobrzeżnej części miasta? Warto się wybrać i odkryć tę część miasta

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
W Śremie istnieje od wielu lat Miejska Trasa Turystyczna po Prawobrzeżnym Śremie. Wiedzie ona ulicami miasta, pokazując najciekawsze miejsca. Mieliście już okazję się nią przespacerować?

Prawobrzeżny Śrem to spora dawka historii tego miasta. Wiele budynków pamięta czasy sprzed wielu, wielu dekad. Gdzie zaczynamy nasz spacer? Od przystani kajakowej nad Wartą. Znajduje się ona nad rzeką, a dotrzemy do niej z przedłużenia ul. Kościuszki.

Dla nikogo tajemnicą nie jest, że Śrem to miasto silnie związane z rzeką, która je przecina. Dawniej nad wartko rzeką toczyło się życie. Funkcjonowały tu kąpieliska, odbywały się wianki, a w górę i dół rzeki licznie przemieszczały się łodzie.

Warto dodać, że w kontekście rzeki Śrem jest ciekawym miejscem, bo to właśnie tu rzeka zmienia swój bieg z równoleżnikowego na południkowy.

Znad rzeki ulicą Kościuszki dojdziemy do Pumpenplatzu, gdzie dziś centralnym punktem zbiegu ul Kościuszki, Wyszyńskiego i Młyńskiej jest latarnia i pomnik dziewczynki z zapałkami. Nazwę plac przyjął od istniejącej tu niegdyś pierwszej publicznej pompy wodnej.

Idąc wzdłuż ul. Kościuszki, a następnie skręcając w ul. Dąbrowskiego, podążamy w kierunku Spółdzielczego Banku Ludowego, który został założony przez ks. Piotra Wawrzyniaka. Ulica Dąbrowskiego nadaj jest ulicą wybrukowaną kamieniem, co przypomina, jak dawniej wyglądały śremskie uliczki. Chcąc dotrzeć do SBL, z ul. Dąbrowskiego musimy wejść w ul. Gołębią, czyli jedną z gasek, która zaprowadzi nas w okolicę rynku i banku. Wychodząc z ul. Gołębiej, po lewej stronie będzie znajdował się SBL, który znajduje się na ul. ks. Piotra Wawrzyniaka.

Podążając dalej ul. ks. Wawrzyniaka, dotrzemy do kościoła Farnego. Po drodze możemy zobaczyć również budynek aresztu śremskiego, który został zlikwidowany kilka lat temu oraz jeden z najstarszych domów w mieście. Dziś niestety w fatalnym stanie. Przy kościele Farnym znajduje się cmentarz oraz probostwo. Jako ciekawostkę dodamy, że ganek probostwa jest w stylu szwajcarskim.

Spod Fary ul. Farną przemieścimy się na śremski rynek, czyli pl. 20 Października. Tu możemy na szklanej tablicy zobaczyć, jak dawniej wyglądał plac. Przy śremskim rynku stoi najstarsza kamienica w mieście z 1872 roku.

Ze śremskiego rynku na dalszy spacer pójdziemy ulicą Poznańską w kierunku parku miejskiego, która niegdyś była główną ulicą wjazdową do Śremu z Poznania. Przy ul Poznańskiej znajduje się m.in. budynek dzisiejszego Liceum Ogólnokształcącego (dawnego Gimnazjum) oraz zabudowania poklasztorne i kościół pofranciszkański.

Przy ul. Poznańskiej dawniej mieściło się również namiastka pierwszego muzeum w Śremie, a to za sprawą Feliksa Sałacińskiego i jego zbiorów. Dziś jedynym w zasadzie śladem po tym miejscu jest miecz, który znajduje się nad wejściem do kamienicy.

Na końcu ul. Poznańskiej wejdziemy do Parku Miejskiego im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie. Tu możemy odpocząć np. na ławeczce w pobliżu pomnika Dobosza, który upamiętnia śremskich Powstańców Wielkopolskich lub odwiedzając zwierzęta w mini zoo.

Z parku miejskiego ulicą Piłsudskiego dojdziemy do Gasplatzu. Nazwa placu pochodzi od gazowni, która się tu znajdowała. Gaz pozyskiwany był z przetwarzania ropy naftowej. Przy Gasplatzu wznosi się również budynek dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 2 (z 1916 roku) oraz synagoga, która została rozebrana w 1969 roku.

Przechodząc dalej ul. Piłsudskiego, dojdziemy do domu Stanisława Chudoby oraz tablicy poświęconej temu działaczowi. Podążając ulicą wzdłuż domu Chudoby, dojdziemy Starego Rynku, który w minionym roku został odremontowany. Przy tym placu znajduje się m.in. kamienica, w której dawniej mieścił się hotel Bazar oraz restauracja, a następnie otwarto w niej Dom Powstańców Wielkopolskich.

Ze Starego Rynku dojdziemy do kościoła pw. Świętego Ducha. O bogatej historii tego miejsca przeczytamy więcej na tablicy, która jest umieszczona przy budynku świątyni. My dodamy tylko, że wnętrze kościoła jest charakterystyczne dla zborów ewangelickich. Wynika to z przebudowy świątyni w okresie kiedy była ona świątynią ewangelicka.

Ostatnim punktem na trasie Miejskiej Trasy Turystycznej po Prawobrzeżnym Śremie jest przyczółek mostowy. Przyczółek jest to pozostałość po dawnym moście, który łączył prawy i lewy brzeg miasta. Został on rozebrany 1970 roku, kiedy powstał nowy most. O tym jak wyglądał dawny most, możemy zobaczyć, dzięki szklanej tablicy, która znajduje się nieopodal kościoła.

Spółdzielczy Bank Ludowy Śrem. Przy okazji remontu odkryto secesyjne malowidła

Spółdzielczy Bank Ludowy Śrem. Przy okazji remontu odkryto s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto