Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klon dębu gen. Józefa Rufina Wybickiego trafił do Książa Wielkopolskiego. Sadzonka została zasadzona przy Centrum Kultury [zdjęcia]

OPRAC.:
Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Katarzyna Chilińska - Centrum Kultury Książ Wlkp.
W środę, 18 października przy ksiąskim Centrum Kultury zostało zasadzone wyjątkowe drzewo. Jest to klon około 500-letniego dębu gen. Józefa Rufina Wybickiego, który przyjechał do Książa Wielkopolskiego z Będomina.

Klon dębu gen. Józefa Wybickiego trafił do Książa Wielkopolskiego

To był wyjątkowy dzień dla ksiąskiego Centrum Kultury. W samo południe na terenie zlokalizowanym przy budynku CK swoje miejsce znalazł klon blisko półwiecznego dębu gen. Józefa Rufina Wybickiego z Będomina, czyli miejsca narodzin generała. Prawie dwumetrowa, czteroletnia sadzonka została przywieziona do Książa Wlkp. przez prof. dr hab. Paweł Chmielarz i dr Jan Suszka z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

Warto wspomnieć, że starania o to, by klon tego wyjątkowego drzewa trafił do ksiąskiej gminy, podjęła**Monika Bulińska**, dyrektor Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego - Śremskiego Ośrodka Wspierania Małej Przedsiębiorczości. Przypomnijmy, że pierwsze takie drzewo zostało posadzone w Manieczkach.

Cieszę się, że Centrum Kultury zechciało zaopiekować tym dębem

– stwierdziła dyrektor UGRŚ, kierując te słowa do Marioli Kaźmierczak, dyrektor ksiąskiego CK.

W procesie klonowania dębu naukowcy korzystali z metody in vitro

Z kolei prof. dr hab. Paweł Chmielarz zdradził, że w czasie realizacji projektu związanego z klonowaniem oryginalnego genotypu naukowcom zależało na tym, aby materiał nie pochodził z żołędzi. Udało się pobrać inne tkanki, z których wyhodowano sadzonki. To z nich bardzo dobrze wyrastają klony dębu, pod którym przed wiekami biegał kilkuletni Józef Wybicki. Spotkanie było również doskonałą okazją do przybliżenia historii jednego z dębów sroczewskich, czyli Franka, który zajął 10. miejsce w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku 2023.

Wiceburmistrz, Mirela Grześkowiak opowiedziała również innych działaniach związanych z sadzeniem drzew na terenie gminy. Po tym krótkim wprowadzeniu przy Centrum Kultury zasadzono ostatnią z sześciu kopii dębu, które zostały uzyskane przy pomocy metody in vitro. Być może w przyszłym roku osoby odwiedzające CK oraz okoliczni mieszkańcy będą mogli wypatrywać pierwszych żołędzi. W tradycyjnym przypadku zajmuje to aż 70 lat.

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto