Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny krok w sprawie zmiany granic Książa Wielkopolskiego. Od 1 stycznia 2024 roku powiększy się o niemal 380 hektarów

OPRAC.:
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Książ Wielkopolski od dłuższego czasu stara się o zmianę granic miasta. W lipcu dokonał się kolejny krok w tej sprawie, a mianowicie przygotowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy. W wymienionym dokumencie pojawia się właśnie Książ Wielkopolski i jeśli wejdzie on w życie, miasto powiększy swoje granice od 1 stycznia 2024 roku.

Książ Wielkopolski powiększy się z początkiem przyszłego roku

Starania Książa Wielkopolskiego o powiększenie granic miasta rozpoczęły się już w 2021 roku, wówczas przygotowano bowiem projekt uchwały, który ostatecznie pozytywnie został zaopiniowany przez radnych w marcu 2022 roku. Zmiana granic Książa Wielkopolskiego to właściwie powrót do dawnych granic miasta. Tereny, które weszłyby w obręb miasta Książ Wielkopolski to m.in. część wsi Radoszkowo i Kiełczyn [działkach przy drodze powiatowej - przyp.red.].

Przygotowana dokumentacja wniosku o zmianę granic Książa Wielkopolskiego liczy sobie ponad 400 stron. Tak obszerny wniosek poprzez Wojewodę Wielkopolskiego został przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obecnie sprawa jest na etapie decyzji w Warszawie.

Najnowszą informacją w sprawie postępów w temacie złożonego wniosku, jest to, że w połowie lipca Rządowe Centrum Legislacji opublikowało treść projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. W tym dokumencie został uwzględniony właśnie Książ Wielkopolski, co sprawia, że gmina powiatu śremskiego jest już o krok od finalizacji całego procesu. Decyzja powinna zapaść do końca lipca.

Jeśli będzie ona pozytywna, to Książ Wielkopolski powiększy się o blisko 380 hektarów i zyska 209 nowych mieszkańców miasta.

Tymczasem w oczekiwaniu na rządowy werdykt, wszystkie osoby, których zmiana bezpośrednio dotyczy, jak również pozostali mieszkańcy zainteresowani przedmiotową problematyką, mogą uzyskać niezbędne informacji, kontaktując się z Inspektorem ds. planowania i zagospodarowania przestrzennego, Malwiną Olejniczak poprzez numer telefonu: 61 2822001 wewnętrzny 31, adres email: [email protected] albo bezpośrednio w Urzędzie w pokoju numer 9, w godzinach pracy magistratu

- informuje ksiąski magistrat.

Książ Wielkopolski, to nie jedyne miasto uwzględnione w projekcie

Na koniec dodamy jeszcze, że nie tylko Książ Wielkopolski został uwzględniony w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów. Także dwie inne miejscowości z Wielkopolski starają się o zmiany.

Miejscowości Rychtal w powiecie kępińskim oraz miejscowości Mieścisko w powiecie wągrowieckim starają się o nadanie im statusu miasta. Jednocześnie z nadaniem im tego statusu nastąpi określenie granic "nowych" miast. Podobnie jak w przypadku Książa Wielkopolskiego sytuacja tych dwóch miejscowości wyjaśni się z końcem lipca, a pozytywna decyzja sprawi, że od początku nowego roku Wielkopolska wzbogaci się o dwa kolejne miasta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto