Mieszkańcy Mchów pożegnali proboszcza, którego biskup przeniósł do parafii w Dusznikach. Jaki jest powód tej zmiany?

Dominika Górna
Dominika Górna
Mieszkańcy Mchów pożegnali proboszcza, którego biskup przeniósł do parafii w Dusznikach. Jaki jest powód tej zmiany? fot. Dominika Górna
W poniedziałkowy wieczór w parafii pw św. Marcina Biskupa w Mchach odbyła się msza dziękczynna proboszcza. Ksiądz Stanisław Łopuszański po 9 latach posługi opuszcza parafię i decyzją biskupa przenosi się do parafii w Dusznikach. Był i śmiech i łzy wzruszenia. Jednak odejście proboszcza odbywa się w cieniu skandalu. Część parafian jest rozczarowana decyzją biskupa. Nie rozumieją dlaczego zabiera im tak dobrego gospodarza parafii. Drudzy sugerują, że jest to skutek afery, która miała miejsce kilka tygodni temu. Wśród mieszkańców okolicznych wsi pojawiła się plotka mówiąca, że ksiądz uderzył dziecko.

O tym, że proboszcz szykuje się do zmiany parafii poinformowali nas mieszkańcy Mchów podczas tegorocznych dożynek. Parafianie nie byli tym faktem specjalnie zaskoczeni. Anonimowo sugerują, że jest to skutek konfliktu, który powstał pod koniec roku szkolnego. Nie chcą podać nazwisk, ponieważ Mchy to mała społeczność i boją się oskarżeń o pomówienia. Dopowiadają jednak, że ksiądz źle potraktował dziewczynkę, która przed mszą napiła się wody. Zrobiła to w kościele. Co bardzo nie spodobało się proboszczowi, który jak sam przyznaje zapytał ją czy ma jej jeszcze podać pizzę.

Poprosiliśmy księdza Stanisława Łopuszańskiego o komentarz w tej sprawie. Proboszcz zaprzecza, że uderzył dziecko. Jego zdaniem to było pomówienie. Ksiądz przyznał, że podczas zakończenia roku szkolnego zaskoczył dziewczynę, która przed mszą piła napój.

Ksiądz potwierdza, że tylko ją dotknął i położył na jej głowie rękę. Dziewczynka się przestraszyła. Była mocno zaskoczona. Jak się okazuje choruje na padaczkę, o czym ksiądz nie miał bladego pojęcia. Swoje odejście tłumaczy w następujący sposób. - Przeniesienie kapłana z parafii do parafii jest rzeczą całkowicie naturalną i jednocześnie suwerenną decyzją ks. Biskupa, któremu ślubujemy posłuszeństwo. Przeniesienie księdza proboszcza z Mchów do takich należy. Nie jest prawdą to, że ma to związek z zaistniałą sytuacją, jaka miała miejsce wcześniej – tłumaczy ksiądz Stanisław Łopuszański, który jednoznacznie zaprzecza jakoby konflikt z końca roku szkolnego miał przełożenie na decyzje biskupa. - Tutaj żadnych podtekstów głębszych nie ma. Taka jest kolej rzeczy. Są nowe czasy. Już nie można się zasiedzieć. Czasy kiedy proboszcz jest kilkadziesiąt lat w parafii minęły. Trzeba dokonać rotacji. W Dusznikach jest dużo więcej pracy. Biskup stawia przede mną nowe wyzwania – dodaje ksiądz Łopuszański.

Tymczasem parafianie dziwią się, że ksiądz odchodzi 1 września i wciąż, podejrzewają, że za wszystkim stoi wyraźna decyzja biskupa. Bowiem zmiany na probostwach zazwyczaj odbywają się z dniem 1 lipca. Jednak proboszcz zaznacza, że już w kwietniu były pierwsze rozmowy o zmianie parafii. To wszystko działo się w bliskiej odległości, kiedy zaproponowano mi zmianę – tłumaczy proboszcz. Zatem jaka jest przyczyna takiej decyzji biskupa?

- Ks. Sergiusz Borszczow, proboszcz parafii w Dusznikach skończył 75 lat. Prosił biskupa o przedłużenie posługi o jeden rok. Za rok kończy bowiem 50 lat kapłaństwa. Biskup się nie zgodził i zaproponował mi przejście na parafię w Dusznikach – wyjaśnia ksiądz Łopuszański.

Proboszcz potwierdza także, że o wszystkim dowiedziała się kuria. My także zapytaliśmy ją o komentarz. - Wspomniana zmiana na stanowisku proboszcza na pewno nie ma charakteru zwolnienia dyscyplinarnego. Akurat ta zmiana spowodowana jest przejściem proboszcza w Dusznikach na emeryturę od 1 września – zapewnia ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitarnej w Poznaniu.

To nie pierwsza kontrowersja wokół proboszcza Stanisława Łopuszańskiego. Podczas 9-letniej posługi zasłynął już z tworzenia rankingu parafian. Było też głośno o dokumentach parafialnych, które wypłynęły na Allegro.

Jednak duża część mieszkańców z dużym wzruszeniem żegnała swojego proboszcza. Były kwiaty i drobne podarunki. Parafianie bardzo serdecznie podziękowali także pani Joli, gosposi, która dbała nie tylko o wikt i opierunek proboszcza, ale również o wystrój kościoła. Proboszcz z kolei bardzo serdecznie podziękował wszystkim parafianom, którzy skupieni byli blisko wokół kościoła. Wyraził wdzięczność wszystkim rodzinom, na których pomoc zawsze mógł liczyć. Liczył także, że doczeka późnej starości w tutejszej parafii i tutaj zostanie pochowany.

Na koniec spotkania proboszcz gorąco zaapelował, by parafianie serdecznie przyjęli nowego proboszcza. Już wkrótce w Mchach pojawi się ks. Artur Kosior, dotychczasowy wikariusz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wlkp. - Pomóżcie mu. Otwórzcie swoje serca – apelował proboszcz Łopuszański.

- Warto być dobrym, bo dobro powraca. Przepraszam tych, których zawiodłem – zakończył ksiądz Łopuszański.

FLESZ: Koronawirus torpeduje gospodarkę, traci także Polska

Wideo

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
31 sierpnia 2019, 13:58, Gość:

Powstaje tylko pytanie czemu wcześniej media nie rozpisywały się tak szeroko o tychże rzekomych aferach z ks. w roli głównej....Na sam koniec zbiorczo za 9 lat...

Bara Bara riki tiki tak

G
Gość
22 listopada, 3:13, Gość:

PANI JOLI - "GOSPOSI" Hehehehehehehehe ;) ;) ;) ;) Dobreeeee - koń by się uśmiał z tego tytułu "p. Joli" ;) ;) ;) Oj narodzie naiwny i durny....

22 listopada, 7:38, Gość:

Ksiądz jest też człowiekiem.Celibat powinien być zniesiony,bo i tak księża mają swoje kobiety.

Ksiądz jest cudowny:) śliczny,dobry,uroczy:)jest ideałem i dobrym księdzem..

G
Gość
22 listopada, 3:13, Gość:

PANI JOLI - "GOSPOSI" Hehehehehehehehe ;) ;) ;) ;) Dobreeeee - koń by się uśmiał z tego tytułu "p. Joli" ;) ;) ;) Oj narodzie naiwny i durny....

Ksiądz jest też człowiekiem.Celibat powinien być zniesiony,bo i tak księża mają swoje kobiety.

G
Gość

PANI JOLI - "GOSPOSI" Hehehehehehehehe ;) ;) ;) ;) Dobreeeee - koń by się uśmiał z tego tytułu "p. Joli" ;) ;) ;) Oj narodzie naiwny i durny....

A
A...

Cudowny ksiądz i człowiek

G
Gość

Człowiek składa serce na oltarzu, pragnie byc dobry jak chleb a ludzie z chorej nienawiści okaleczają kapłana .Zyczę z całego serca SZCZĘŚĆ BOŻE niech dobry BÓG prowadzi księdza i da tyle sił ile trzeba a MATUCHNA ukaże własciwą drogę i we wszystkim wspiera,,odwagi bo warto być dobrym człowiekiem a ksiądz takim jest ,,,

G
Gość
2 września, 12:08, Gość:

Może warto dopisać coś na temat tego co ksiądz zrobił w Mchach wspaniałego z niektórymi parafianami. Bo o tym to jakoś cisza. Tego to raczej Ci co piszą o szatnie to raczej pomijają bo przecież lepiej pisać złe rzeczy. To wpisuję dobre sprawy jakie dokonane były w Mchach aby co niektórym oświecić umysły: Wspaniałe Mszę Św., nabożeństwa do Św. Józefa, do Matki Bożej. Grupy parafialne jakie utworzono: Żywy Różaniec, Caritas Młodzieży, Caritas, który pomaga potrzebującym (180 rodzin z parafii), Chórek Wesołe Nutki, Dzieci Maryi, Apostoła Margaretka, Krąg Biblijny, i wiele innych. Wyjazdy na pielgrzymki do Lichenia, Częstochowy, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Wyjazdy dla dzieci i młodzieży nad morze, w góry, Bieszczady. Piękne 13 tki Fatimskie. 1 soboty miesiąca. Każda Msza z dostojnością i powagą miłości do Boga. Sprawy materialne: remont kościoła, malowanie kościoła, wymiana instalacji elektrycznej, wymiana dachówki na kościele, tynkowanie płotu, remont plebanii, piękna zadbana posesja wokół plebanii, remont ołtarza, odnowienie figur. Wiele, wiele innych jakie były a o których Bóg wie. Ludzie przejrzyj ie na oczy. Zwłaszcza co niektórzy ludzie z parafii Mchy bo wstyd za was. Wstyd. Wstyd.

3 września, 15:38, Gość:

Dokładnie!!! A najwięcej mają do powiedzenia ci, którzy do kościoła nie chodzą. Najwięcej interesują wszystkie wydatki związane z remontami tych, którzy nawet złotówki do tego nie dołożyli. Niestety ludzie zawsze gadają, zwykle bzdury i nieprawdę, powtarzają ją między sobą, coś zmienią, coś dołożą. Oczywiście sami są krystalicznie czyści ;-) Żal mi takich ludzi, po prostu nie mają własnego ciekawego życia.

DOKŁADNIE.Ludzie są strasznie zazdrośni zawistni jest mnóstwo nienawiści hejtu zero pomocy tylko człowieka w łyżce wody by utopili światem rządzi diabeł i widać to na każdym kroku.Ja jestem bardzo szczęśliwa że przyszedł nowy ksiądz do nas bo młodzi LUDZIE którzy są zrażeni do kościoła może wkoncu zaczną chodzić i wierzyć w księży że są też dobrzy pomocni którzy będą zachęcać młodych do kościoła a nie odstraszac ludzie potrafią tylko oceniać szerzyć nienawiść hejtowac a niech spojrzą też na siebie nie na innych

G
Gość
2 września, 12:08, Gość:

Może warto dopisać coś na temat tego co ksiądz zrobił w Mchach wspaniałego z niektórymi parafianami. Bo o tym to jakoś cisza. Tego to raczej Ci co piszą o szatnie to raczej pomijają bo przecież lepiej pisać złe rzeczy. To wpisuję dobre sprawy jakie dokonane były w Mchach aby co niektórym oświecić umysły: Wspaniałe Mszę Św., nabożeństwa do Św. Józefa, do Matki Bożej. Grupy parafialne jakie utworzono: Żywy Różaniec, Caritas Młodzieży, Caritas, który pomaga potrzebującym (180 rodzin z parafii), Chórek Wesołe Nutki, Dzieci Maryi, Apostoła Margaretka, Krąg Biblijny, i wiele innych. Wyjazdy na pielgrzymki do Lichenia, Częstochowy, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Wyjazdy dla dzieci i młodzieży nad morze, w góry, Bieszczady. Piękne 13 tki Fatimskie. 1 soboty miesiąca. Każda Msza z dostojnością i powagą miłości do Boga. Sprawy materialne: remont kościoła, malowanie kościoła, wymiana instalacji elektrycznej, wymiana dachówki na kościele, tynkowanie płotu, remont plebanii, piękna zadbana posesja wokół plebanii, remont ołtarza, odnowienie figur. Wiele, wiele innych jakie były a o których Bóg wie. Ludzie przejrzyj ie na oczy. Zwłaszcza co niektórzy ludzie z parafii Mchy bo wstyd za was. Wstyd. Wstyd.

Dokładnie!!! A najwięcej mają do powiedzenia ci, którzy do kościoła nie chodzą. Najwięcej interesują wszystkie wydatki związane z remontami tych, którzy nawet złotówki do tego nie dołożyli. Niestety ludzie zawsze gadają, zwykle bzdury i nieprawdę, powtarzają ją między sobą, coś zmienią, coś dołożą. Oczywiście sami są krystalicznie czyści ;-) Żal mi takich ludzi, po prostu nie mają własnego ciekawego życia.

G
Gość

Może warto dopisać coś na temat tego co ksiądz zrobił w Mchach wspaniałego z niektórymi parafianami. Bo o tym to jakoś cisza. Tego to raczej Ci co piszą o szatnie to raczej pomijają bo przecież lepiej pisać złe rzeczy. To wpisuję dobre sprawy jakie dokonane były w Mchach aby co niektórym oświecić umysły: Wspaniałe Mszę Św., nabożeństwa do Św. Józefa, do Matki Bożej. Grupy parafialne jakie utworzono: Żywy Różaniec, Caritas Młodzieży, Caritas, który pomaga potrzebującym (180 rodzin z parafii), Chórek Wesołe Nutki, Dzieci Maryi, Apostoła Margaretka, Krąg Biblijny, i wiele innych. Wyjazdy na pielgrzymki do Lichenia, Częstochowy, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Wyjazdy dla dzieci i młodzieży nad morze, w góry, Bieszczady. Piękne 13 tki Fatimskie. 1 soboty miesiąca. Każda Msza z dostojnością i powagą miłości do Boga. Sprawy materialne: remont kościoła, malowanie kościoła, wymiana instalacji elektrycznej, wymiana dachówki na kościele, tynkowanie płotu, remont plebanii, piękna zadbana posesja wokół plebanii, remont ołtarza, odnowienie figur. Wiele, wiele innych jakie były a o których Bóg wie. Ludzie przejrzyj ie na oczy. Zwłaszcza co niektórzy ludzie z parafii Mchy bo wstyd za was. Wstyd. Wstyd.

G
Gość
30 sierpnia, 17:31, Xxx:

Szatan w kościele! Niech zaprosi parafian do swojejej willi pod Poznaniem którą postawił w ostatnich 9 latach.

30 sierpnia, 18:26, Gość:

coś blizej mozna wiedziec? Czy to pomowienie?

Pewnie pomówienie i szerzenie nienawiści w stronę księdza.POZDRAWIAM OZIĘBLE WSZYSTKICH HEJTERÓW parafianka z Dusznik

G
Gość
31 sierpnia, 13:58, Gość:

Powstaje tylko pytanie czemu wcześniej media nie rozpisywały się tak szeroko o tychże rzekomych aferach z ks. w roli głównej....Na sam koniec zbiorczo za 9 lat...

No więc właśnie dlaczego teraz.Ktos widocznie chce szerzyć nienawiść i hejt w stronę księdza

G
Gość

Powstaje tylko pytanie czemu wcześniej media nie rozpisywały się tak szeroko o tychże rzekomych aferach z ks. w roli głównej....Na sam koniec zbiorczo za 9 lat...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3