Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc w Muzeum Śremskim. Na zwiedzających czekała nowa ekspozycja, koncerty i żywe rzeźby [zdjęcia]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
W piątek, 27 października Muzeum Śremskie zaprosiło w swoje gościnne progi na kolejną edycję Nocy w Muzeum. Odwiedzający mogli premierowo obejrzeć najnowsze, stałe wystawy, posłuchać muzyki i na własne oczy zobaczyć żywe rzeźby.

Żywe rzeźby zagościły w Muzeum Śremskim

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a idea szybko rozprzestrzeniła się na całą Europę. Po raz pierwszy Muzeum Śremskie zorganizowało takie wydarzenie w 2007 roku i stało się ono tradycją.

Podczas tegorocznej edycji imprezy w tzw. muzealnym akwarium można było zobaczyć żyjące rzeźby. Twórcami tej niezwykłej instalacji byli Artyści Uliczni Krakowa, a ich interaktywna instalacja teatralna, której towarzyszyło brzmienie kontrabasu, cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Wizja Muzeum Śremskiego stała się rzeczywistością

Na początku wydarzenia zgromadzonych przywitał Mariusz Kondziela, dyrektor Muzeum Śremskiego, który opowiedział, dlaczego tegoroczna Noc w Muzeum odbywa się pod hasłem “Wizja, która stała się rzeczywistością”.

Wizja Muzeum Śremskiego narodziła się trzydzieści lat temu. Polegało to mniej więcej na tym, że razem uznałem razem z moimi współpracownikami, iż formuła dziewiętnastowiecznego muzeum “się przeżyła” i musimy stać się instytucją otwartą, która wykorzysta wszelkie możliwe formy artystyczno-kulturalne

- zaznaczył dyrektor w swoim wystąpieniu. Jednocześnie przypomniał, jak przebiegały prace związane z rozbudową naszego Muzeum.

Noc w Muzeum Śremskim. Noc w Muzeum Śremskim. Na zwiedzających czekała nowa ekspozycja, koncerty i żywe rzeźby [zdjęcia]
Tomasz Barylski

Dzieło Jana Berdyszaka znalazło swoje miejsce w Śremie

Odwiedzający mogli zobaczyć również dzieło autorstwa Jana Berdyszaka, rzeźbiarza, malarza, grafika, który urodził się w niedalekich Zaworach. Tę wyjątkową instalację przedstawiającą schody przekazał Waldemar Andzelm z Lublina, który przyjechał osobiście do Śremu.

Przy okazji tej przyjaźni odkryłem dla siebie samego wiele pozytywnych emocji. Mogę państwu powiedzieć uczciwie z ręką na sercu, że warto było się urodzić, żeby tego pana poznać. Jest to tak dla mnie bardzo ważne i dzięki tym ludziom, którzy tu stoją znalazłem miejsce dla Jana

- powiedział gość z Lublina.

od 16 lat

Z kolei Ewa Nowak z Muzeum Śremskiego przypomniała sylwetkę Jana Berdyszaka, który co prawda urodził się w Zaworach. Jednak miał bardzo dużo wspólnego ze Śremem. Tutaj chodził do szkoły i również mieszkał.

Myślę, że pan Jan jest zadowolony, że jego instalacja wróciła do nas. Już dzisiaj zapraszamy państwa w przyszłym roku we wrześniu. To będzie 10. rocznica śmierci pana Jana. Te schody staną przed budynkiem Muzeum przy parkingu. Będzie również wystawa

- zdradziła.

Śremianie na własne oczy zobaczyli nową ekspozycję

Po tym wprowadzeniu odwiedzający mogli zobaczyć premierowo nowe wystawy stałe. Wśród nich ekspozycja poświęcona gen. Józefowi Rufinowi Wybickiemu i Manieczkom czy salę wzorowaną na przestrzeń śremskiej Odlewni, gdzie w specjalnych szafkach umieszczono różne eksponaty związane z historią naszego miasta.

Noc w Muzeum Śremskim. Noc w Muzeum Śremskim. Na zwiedzających czekała nowa ekspozycja, koncerty i żywe rzeźby [zdjęcia]
Tomasz Barylski

Podczas Nocy Muzeum nie mogło zabraknąć muzycznych akcentów. Na scenie wystąpił zespół AMS Clique, a nie lada gratką dla fanów Grzegorza Ciechowskiego znanego m.in. z zespołu Republika, był koncert Remigiusza Knapika, który zaprezentował twórczość legendarnego muzyka w fortepianowych aranżacjach.

Noc w Muzeum Śremskim. Na zwiedzających czekała nowa ekspozy...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto