MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od ryb po krawaty. Tak wyglądały przedwojenne targowiska w Polsce. Zobacz archiwalne zdjęcia!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Jak wyglądał handel w miastach i miasteczkach w latach 30. XX wieku? 

Zobacz naszą galerię ---->
Jak wyglądał handel w miastach i miasteczkach w latach 30. XX wieku? Zobacz naszą galerię ---->Narodowe Archiwum Cyfrowe
W latach międzywojennych miasta stanowiły łącznik pomiędzy mieszkańcami wsi a miast. Na tamtejszych targach, które zwykle odbywają się kilka razy w tygodniu, ludność wiejska mogła sprzedawać nadwyżki swoich produktów rolnych, a przy okazji zaopatrzyć się w artykuły niezbędne w gospodarstwie rolnym oraz domowym. Jak wyglądały wtedy targowiska i co można było na nich kupić? Zobacz archiwalne zdjęcia!

Targowiska przedwojenne w Polsce

Okres II RP był pod wieloma względami wyjątkowy.

- Miasta w okresie międzywojennym odgrywały ważną rolę łącznika pomiędzy ludnością miejską a wiejską. To tutaj, na targach odbywających się kilka razy w tygodniu, mieszkańcy wsi mogli sprzedawać nadwyżki swoich produktów rolnych, a w zamian zaopatrzyć się w artykuły niezbędne w gospodarstwie rolnym oraz domowym. Handel uliczny podczas targów był również idealną okazją do spotkań i rozmów oraz wymiany poglądów - informuje Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Co można było tam kupić? Właściwie wszystko. Stoiska były bogato zaopatrzone w przeróżne produkty: galanterię, ubrania, obuwie czy żywność. Takie miejsca cieszyły się powodzeniem. Zawsze odwiedzały je tłumy ludzi, dlatego jednocześnie były szalenie głośne.

Jak wyglądał handel w miastach i miasteczkach w latach 30. XX wieku? Zobacz naszą galerię!

Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Należą one do kolekcji archiwum fotograficznego Stanisława Magierskiego oraz Koncernu Ilustrowanego Kuriera Codziennego – Archiwum Ilustracji.

Narodowe Archiwum Cyfrowe jest jednym z trzech archiwów centralnych w sieci archiwów państwowych w Polsce. Powstało w 2008 roku w wyniku przekształcenia Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w instytucję będącą odpowiedzią na postęp technologii zapisu i udostępniania danych.

Działalność ma dwa kierunki: przechowywanie i udostępnianie dokumentacji fotograficznej i audiowizualnej oraz digitalizacja i dokumentacja elektroniczna.

Ponadto Narodowe Archiwum Cyfrowe:

  • digitalizuje materiały archiwalne z archiwów na terenie całej Polski
  • buduje systemy i infrastrukturę informatyczną mającą na celu gromadzenie i udostępnianie informacji o zbiorach wszystkich archiwów państwowych oraz innych instytucji przechowujących materiały archiwalne
  • uczy digitalizacji, wyznacza standardy i dzieli się doświadczeniem
  • gromadzi, przechowuje oraz opracowuje zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmy
  • udostępnia i promuje archiwalia w sieci

Dostęp do Narodowego Archiwum Cyfrowego ma każda chętna osoba.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Turystyczna Wielkopolska: Kalisz

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Od ryb po krawaty. Tak wyglądały przedwojenne targowiska w Polsce. Zobacz archiwalne zdjęcia! - Głos Wielkopolski

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto