MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Książa Wielkopolskiego w hołdzie bohaterom Wiosny Ludów 1848. Minęło 176 lat od Bitwy o Książ [film, zdjęcia]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Wideo
od 7 lat
Książ Wielkopolski upamiętnił poległych powstańców podczas Wiosny Ludów 1848 roku. W niedzielę 28 kwietnia uczczono 176. rocznicę Bitwy o Książ Wielkopolski. Delegacje, poczty sztandarowe i mieszkańcy przemaszerowali na ksiąskie mogiły, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości.

Mieszkańcy Książa Wielkopolskiego w hołdzie powstańcom z 1848 roku

W tym roku minęło 176 lat od krwawej Bitwy o Książ. Dokładnie 29 kwietnia 1848 roku podczas europejskiej Wiosny Ludów doszło do pierwszej bitwy powstania poznańskiego. Wojska pruskie dowodzone przez płk. Heinricha Brandta uderzyły na pozycje polskich wojsk, które stacjonowały w Książu. Polacy dowodzeni przez mjr. Floriana Dąbrowskiego stawili zaciekły opór wrogim wojskom, które ostatecznie zwyciężyły w tym starciu. Zginęło 140 powstańców, a miasto zostało spalone.

Pamięć o tych wydarzeniach jest pielęgnowana w Książu Wielkopolskim od wielu lat. W obchodach tej ważnej rocznicy licznie biorą udział nie tylko mieszkańcy miasta, ale również gminy. Tegoroczne uroczystości upamiętniające poległych powstańców rozpoczęła uroczysta msza św. w Kościele pw. w. Mikołaja w Książu Wlkp. Po jej zakończeniu złożono wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą majora Floriana Dąbrowskiego.

Tomasz Barylski

Burmistrz Książa Wielkopolskiego: Nie wolno nam zapominać o tradycji i dobrych wzorach

Kolejnym punktem obchodów był przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców na Mogiły Powstańcze. Towarzyszyła im orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Książu Wielkopolskim oraz grupa mażoretek. Na miejscu odczytano apel poległych, a następnie złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem.

Książ pamięta o swoich bohaterach i pamiętać będzie. Nie wolno nam zapominać o tradycji i dobrych wzorach. Wielkie znaczenie ma też wychowywanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Przy każdej okazji powinniśmy podkreślać dumę z tego, że jesteśmy Polakami

- powiedział w swoim wystąpieniu Teofil Marciniak, burmistrz Książa Wielkopolskiego.

Mieszkańcy Książa Wielkopolskiego w hołdzie bohaterom Wiosny...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto