Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowo (gm. Śrem): odnowiona figura Krzyża Świętego została uroczyście poświęcona [ZDJĘCIA]

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Odnowiona figura Krzyża Świętego w Ostrowie została uroczyście poświęcona
Odnowiona figura Krzyża Świętego w Ostrowie została uroczyście poświęcona fot. KB
Ostrowo (gm. Śrem). Dla mieszkańców Ostrowa 4 września 2020 roku to ważna data. Właśnie tego dnia oficjalnie zaprezentowana została odremontowana figura Krzyża Świętego oraz uroczyście poświęcona.

Uroczystość poświęcenie figury Krzyża Świętego w we wsi Ostrowo (gm. Śrem)

Uroczystość zaprezentowania odnowionej figury oraz jej poświęcenia odbyła się o godz. 11.00. Jak wyjaśniła zebranym Maria Stefaniak, do remontu doszło z inicjatywy Społecznego Komitetu Renowacji Figur. To nie pierwsza i z pewnością nie ostatnia figura, która znalazła się w kręgu zainteresowań komitetu.

Mam nadzieję, że ta figurka, która była tak zaniedbana i była naprawdę w bardzo tragicznym stanie podoba się państwu. Mam nadzieję, że po jej odremontowaniu będziecie z niej państwo korzystać jeszcze wiele, wiele lat - mówiła Maria Stefaniak.

Ostrowo: historia figury z pierwszej połowy XX wieku

Głos na temat odnowionej figury zabrał również Paweł Wojna, prezes Towarzystwa im. ks. Piotra Wawrzyniaka. Przypomniał on m.in. historię jej powstania, która związana była z rodziną Piaseckich.

Zaczynając jedna od początku pierwotnie w miejscu, gdzie dziś znajduje się figura Krzyża Świętego, stał drewniany krzyż, który w czasie niemieckiej okupacji został usunięty, a pozyskane z krzyża drewno posłużyło do skonstruowania kieratu. Po zakończeniu wojny Ignacy Piasecki zdecydowało postawieniu w tym miejscu nowego krzyża.

Tym razem nie był to jednak tak jak wcześniej drewniany krzyż, a murowany świątek, na którego szycie znajduje się krzyż z pasyjką.

Decyzję o wybudowaniu świątka Ignacy Piasecki zdecydował krótko po powrocie z wysiedlenia. Jak wyjaśnił zebranym przy odnowionym krzyżu Paweł Wojna, rodzina Piaseckich ten czas spędzili na Lubelszczyźnie.

To jednak tylko jedna z wersji powstania dzisiejszej figury. Jest jeszcze inna mówiąca o tym, że figura ufundowana przez Ignacego Piasecki pojawiła się około 1930 roku, a następnie poświęcona została przez jego brata Leona, który był salezjańskim misjonarzem i większą część swojego dorosłego życia spędził w Indiach.

Społeczny Komitet Renowacji Figur trzyma rękę na pulsie

Podczas uroczystości w Ostrowie obecny byli nie tylko mieszkańcy i osoby inicjatorzy odnowienia figury Krzyża Świętego, ale również samorządowcy - burmistrz Adam Lewandowski oraz Katarzyna Sarnecka, przewodnicząca śremskiej rady miejskiej. Oboje złożyli kwiaty przy figurze, a następnie głos zabrał burmistrz Śremu.

Dobrze państwo wiecie, że na początku taka inicjatywa miała mieć miejsce dwa, trzy razy. Teraz jest ich już sześć i jak Maria dzwoni, to ja już przeczuwam, że na pewno dzwoni z wiadomością o kolejnych figurach. Ale to dobrze. Taka osoba musi być. Musi być inicjator, bez takich osób popadnie to w ruinę, a z każdą figurą, w każdej miejscowości naprawdę wiąże się historia, którą należy odkrywać i która należy pamiętać - mówił Adam Lewandowski podczas uroczystości w Ostrowie.

Pieniądze na renowację figury w Ostrowie udało pozyskać się z budżetu gminy Śrem, od sponsorów oraz mieszkańców wsi.

Poświęcenie odnowionej figury w Ostrowie

Niemal ostatnią, ale nie mniej ważną częścią piątkowej uroczystości było moment poświęcenia odnowionej figury Krzyża Świętego. Modlitwę oraz poświęcenia dokonał ksiądz Marian Binek, proboszcz parafii Mądrości Bożej w Śremie.

Radością naszą jest widok takich znaków w przestrzeni publicznej jak ten, przy którym stoimy. (...) Ten znak Chrystusa ukrzyżowanego przypomina nam o naszym zbawieniu, o naszej drodze przez życie, które jest drogą naszego osobistego krzyża. (...) Przy takich okazjach jak ta wspominamy tych, którzy dawniej postawili w tym miejscu tę figurę, czy krzyż. Wspominamy inicjatorów, którzy fundowali i przyczynili się tych znaków - mówił ksiądz proboszcz i dodał, że to również okazja do wspominania o inicjatorach odnawiania takich miejsc jak w Ostrowie.

Na koniec dodamy również, że do zebranych przy figurze w Ostrowie zwrócił się również sołtys tej wsi Marian Klemm. Sołtys serdecznie podziękował Marii Stefaniak, bez której do odnowy figury zapewne by nie doszło. Pan Marian nie pominął w podziękowaniach również wykonawców prac, darczyńców oraz innych, którzy uczestniczyli w pracach mających na celu przywrócenie świetności ostrowskiej figury.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto