Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patronami bracia Barscy

AD
Uczniowie szóstki odegrali scenkę z życia braci, m.in. epizod z początków ich kariery na uniwersytecie.
Uczniowie szóstki odegrali scenkę z życia braci, m.in. epizod z początków ich kariery na uniwersytecie.
W poniedziałek Szkole Podstawowej nr 6, najmłodszej ze śremskich podstawówek, nadano imię Braci Barskich. Nadania imienia dokonano w historycznym dla szkoły roku - dziesięciolecia jej istnienia.

W poniedziałek Szkole Podstawowej nr 6, najmłodszej ze śremskich podstawówek, nadano imię Braci Barskich.

Nadania imienia dokonano w historycznym dla szkoły roku - dziesięciolecia jej istnienia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przede wszystkim ci, którym szkoła zawdzięcza swoje powstanie i rozwój. Byli więc przedstawiciele wszystkich władz samorządowych od 1991 roku począwszy, rad rodziców, nauczyciele, a także osoby prywatne oraz firmy i organizacje, które przysłużyły się szkole.

Bohaterami dnia byli bracia Barscy: Jan, Maciej, i Andrzej. O nich traktowało przedstawienie przygotowane przez Ewę Kaźmierczak i Ewę Nowak, nauczycielki ze szkoły. Dzieci w zabawny sposób przedstawiły część biografii patronów swojej szkoły. Między innymi okresu, gdy sami uczęszczali do szkół. - Przypuszczamy bowiem, że Jan Maciej i Andrzej, jak wszyscy młodzi, lubili psoty i zabawę, natomiast ze źródeł historycznych wiemy, że wyrośli na ludzi dobrych i mądrych - podsumowali swój występ uczniowie.

O patronach szkoły mieli również dużo do powiedzenia dorośli. - Zarząd Miejski w Śremie na podstawie uchwały 414 Rady Miejskiej nadaje Szkole Podstawowej nr 6 w Śremie imię Braci Barskich. Śrem, dnia 22 października 2001 roku - zakończył formułką swoje przemówienie burmistrz i przekazał dokument nadający imię szkole na ręce jej dyrektora, Piotra Mulkowskiego. Wspólnie dokonali zaś odsłonięcia tablicy, która zawiśnie na murach szkoły.

Bracia Barscy
W 1480 roku burmistrzem Sremu był Maciej Barski. Jego wnuk - Wawrzyniec był burmistrzem w latach 1578-1590. Jego najstarszym synem był Jan Barski. Zarówno on, jak i jego bracia - Maciej i Andrzej, byli silnie związani z rodzinnym miastem. Dofinansowywali śremską szkołę, wybudowali budynki kościoła św. Ducha, przy którym stworzono przytułek dla ubogich. Założyli i wyposażyli kolegium misjonarzy.
Największym darem dla kolegium była biblioteka, otrzymana od królowej Anny Jagiellonki. Obejmowała ona łącznie 800 egzemplarzy ksiąg. Część z tych zbiorów jest przechowywana w Archiwum Archidiecezjalnym, jednak prawnym ich właścicielem jest wciąż miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto