18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po stu latach otwarto grób gen. Józefa Wybickiego w Brodnicy. Archeolodzy zarejestrowali co znajduje się we wnętrzu grobowca

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Wideo
od 12 lat
Już informowaliśmy o tym, że historycy oraz archeologowie chcą zajrzeć do grobowca generała Józefa Wybickiego w Brodnicy. Pierwsze wykopy odbyły się jeszcze przed świętami, były to wykopy sondażowe, natomiast w piątek 29 grudnia udało się nie tylko odsłonić sklepienie grobowca, ale i zajrzeć co znajduje się wewnątrz grobu, gdzie pierwotnie został pochowany autor słów hymnu polskiego.

Archeolodzy wrócili do Brodnicy. Tym razem otwarto grobowiec gen. Wybickiego

Prace nad odsłonięciem sklepienia grobowca rodziny Wybickich w Brodnicy, gdzie pierwotnie został pochowany gen. Józef Wybicki, rozpoczęły się w piątek 29 grudnia krótko po godzinie 8.00. Były one poprzedzone wcześniejszymi wykopami sondażowymi oraz badaniami georoadarowymi.

Pierwsze wykopy sondażowe, które miały miejsce w połowie grudnia, odsłoniły między innymi fragment zasypanego korytarza prowadzącego do głównej komory grobowca. Tym razem szczęście bardziej sprzyjało badaczom. Po odsłonięciu fragmentu sklepienia grobowca usunięto z niego jedną z cegieł i wprowadzono do wewnątrz kamerę. Jak się okazało dokładnie pod otworem znajdowały się szczątki, które najprawdopodobniej należą do małżonki generała Józefa Wybickiego, Estery.

Po stu latach zajrzano do grobowca Józefa Wybickiego w Brodnicy
Archeolodzy mogą mówić o sporym szczęściu. W miejsce, które utworzono otwór, aby zajrzeć do wnętrza grobowca, znajdowało się centralnie nad szczątkami, które najprawdopodobniej należą do żony generała Estery Wierusz-KowalskiejKatarzyna Baksalary

W grobie spoczywają szczątki żony gen. Wybickiego - Estery

W dalszej części grobowca archeolog Marcin Krzepkowski z Fundacji Relicta zauważył również fragment kości miednicy, co sugeruje, że w grobowcu oprócz Józefa Wybickiego, przeniesionego równo sto lat temu do Krypty Zasłużonych Wielkopolan i jego żony Estery spoczywał najprawdopodobniej ktoś jeszcze. Ze źródeł nie wynika, kto mógł to być. Niektórzy sugerują, że w grobowcu był pochowany wraz z Esterą Wybicką syn jej i Józefa Wybickiego, niestety nie ma jednoznacznego potwierdzenia tej tezy.

Zajrzenie do grobowca Józefa Wybickiego, to duże wydarzenie dla mieszkańców Brodnicy

Jak stwierdził w rozmowie z nami Radosław Franczak ze Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. generała Józefa Wybickiego, dla lokalnej społeczności otwarcie grobowca Wybickich równo po stu latach od ekshumacji i przeniesieniu generała do Poznania do znaczne wydarzenie. Wiele osób bowiem darzy generała Wybickiego i jego rodzinę sentymentem i fakt, że kiedyś był mieszkańcem właśnie ziemi brodnickiej ma dla nich ogromne znaczenie.

Po stu latach zajrzano do grobowca Józefa Wybickiego w Brodnicy
Wnętrze grobowca zostało sfotografowane oraz obmierzone przez archeologa Marcina Krzepkowskiego z Fundacji Relicta, który współpracuje w ostatnim czasie ze Stowarzyszeniem Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego oraz Muzeum Śremskim z arch. Radosława Franczaka

Po sfotografowaniu wnętrza grobowca wyjętą ze sklepienia cegłę ponownie umieszczono na swoim miejscu, a wykop zakopano. Wkrótce najprawdopodobniej w tym miejscu, które na co dzień skryte jest pod chodnikiem za kościołem parafialnym w Brodnicy, pojawi się tablica, która obecnie ustawiona jest nieco dalej.

Prace archeologów i historyków w Brodnicy wsparł powiat śremski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto