Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja Śrem. Nie wahajmy się prosić o pomoc. Znęcanie się nad bliskimi to przestępstwo!

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
fot. ilustracyjne/pixabay.com
Policja Śrem. Dom to miejsce, które powinno być ze wszech miar bezpieczne. Niestety nie zawsze tak jest. Są sytuację, kiedy najbliżsi okazują się zdolni do znęcania się fizycznego i psychicznego nad słabszym członkiem rodziny. W tym roku policjanci zajmują się ponad 30 tego typu sprawami.

Policja Śrem: dwóch mężczyzn w areszcie tymczasowym za znęcanie się

W minionym tygodniu opisywaliśmy na naszych łamach sprawę dwóch mężczyzn. Łączyło ich ze sobą to, że najbliższe miesiące spędzą w areszcie tymczasowym. Powodem ich zatrzymania był fakt znęcania się nad bliskimi. Przypominamy, że w pierwszym przypadku młody 24-letni mężczyzna znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją partnerką, co doprowadziło do jej wypadnięcia z drugiego piętra. W drugim przypadku doszło do przemocy fizycznej i psychicznej ze strony 45-letniego mieszkańca gminy Dolsk nad rodzicami. Oba przypadki są bardzo jaskrawe i jak się okazuje wcale nie osamotnione. Do różnych form znęcania się nad bliskimi dochodzi częściej.

Tego typu zachowania jak fizyczne i psychiczne znęcanie nad bliskimi są szokujące w momencie ich ujawnienia, najczęściej wydają się jednak one pojedynczymi historiami. Niestety wcale tak nie jest. Policyjne statystyki pokazują, że nie są to sytuacje jednostkowe. O wielu tego typu sytuacjach po prostu nie wiemy, gdyż wszystko rozgrywa się w czterech ścianach domu.

Policyjne statystyki - w tym roku więcej przestępstw związanych ze znęcaniem się

W ubiegłym roku w okresie od pierwszego stycznia do 31 października policjanci wydziału kryminalnego śremskiej komendy prowadzili 21 spraw, które dotyczyły właśnie psychicznego i fizycznego znęcania się nad osobami najbliższymi. W tym roku w analogicznym czasie tego rodzaju przestępstw jest więcej. Jak informuje Ewa Kasińska, rzecznik prasowa śremskiej komendy policji w tym roku do 31 października funkcjonariusze przeprowadzili już 32 postępowania w związku z przestępstwem znęcania się. Trudno stwierdzić w tej chwili na ile na wzrost liczby takich spraw ma pandemia i fakt, że jesteśmy w jakimś stopniu zamknięci. Ciągłe przebywanie ze sobą ofiary oraz sprawcy tego typu przemocy generuje więcej możliwości do znęcania się. Z pewnością specjaliści będą wnikliwie analizować ten temat i jednym z aspektów branym pod uwagę będzie również pandemia, obostrzenia i specyfika 2020 roku.

Ofiarom trudno przełamać wstyd i szukać pomocy

Jak wynika z rozmowy z rzecznik prasową śremskiej komendy sprawy znęcania się nad bliskimi są szczególnie trudne. Ofiarom często trudno przełamać wstyd i poszukiwać pomocy. Nie warto się jednak poddawać.

- Przemoc domowa jest bardzo bolesna dla ofiary i powoduje szereg zaburzeń. Mimo coraz większej świadomości w tym zakresie zapewne wiele ofiar cierpi w milczeniu, a nawet czuje się winna. W takich sytuacjach nie można się poddawać, trzeba szukać pomocy, aby zadbać o siebie i być może dzieci również uwikłane w przemoc domową – mówi Ewa Kasińska.

O pomoc w takich sytuacjach można zwracać się do policji, opieki społecznej oraz korzystać z telefonów zaufania, gdzie czeka wsparcie. W powiecie śremskim numer telefonu zaufania to 800 302 307. Telefon jest czynny całą dobę. W przypadku zagrożenia zdrowia i życia nie wahajcie się i dzwońcie na numer alarmowy 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto