Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźba "bez panierki" w Muzeum Śremskim. Wystawa "Saute - przegląd rzeźby" za nami, zobaczcie jak było

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Muzeum Śremskie po raz kolejny zaprosiło do bliższego zaprzyjaźnienia się z rzeźbą. Tym razem wystawa odbyła się pod hasłem "Saute - przegląd rzeźby". Kuratorem wystawy, który przywitał zebranych na wernisażu wystawy, jest Tomasz Jędrzejewski, którego pracę również można zobaczyć w szklanej sali, zwanej również "akwarium", Muzeum Śremskiego.

Rzeźba w Muzeum Śremskim podana "bez panierki"

Jedna z sal Muzeum Śremskiego ponownie stała się tłem dla rzeźb wykonanych przez artystów związanych z Wielkopolskim Związkiem Artystów Rzeźbiarzy. Tym razem kluczem do zaprezentowanych rzeźb było ich "podanie na surowo, bez panierki". Oznacz to - jak wyjaśniał podczas powitania zebranych na wernisażu osób Tomasz Jędrzejewski - przegląd rzeźby czystej i pozbawionej naleciałości, bez epatowania trendami i ukazanie prac w taki sposób, aby jednocześnie pokazać zainteresowania rzeźbiarzy, którzy są przedstawicielami różnych pokoleń.

Na wystawie w śremskim muzeum zobaczyć można prace wykonane z rozmaitych materiałów i przekazujące rozmaite treści. Jako ciekawostkę zdradzimy, że w aranżacji części prac wykorzystany został również piasek ze śremskiej plaży miejskiej. Taka ekspozycja ceramicznych form przydała im niecodzienny wyraz.

Sztuka jak kamizelka ratunkowa w trudnych czasach

Jestem zaszokowany pięknem tego pawilonu. Myśmy tu odbywali pierwsze plenery, jeszcze w tamtych pomieszczeniach, przed remontem, inaczej to wszystko wyglądało. I dzisiaj jestem zbudowany tym miejscem, które zaświadcza o tym, że sztuka jednak nie traci, że inwestujemy w nią

- mówił podczas wernisażu Roman Kosmala, jeden z artystów, którego prace można zobaczyć w Śremie.

Czasem czujemy się jak muzycy na tonącym Titanicu, gdzie wszyscy szukają kamizelek, a tą kamizelką okazuje się sztuka właśnie. Bez niej nie jesteśmy w stanie pokonać tych wszystkich traumatycznych chwil, i tak zawsze ta sztuka nam gdzieś towarzyszy. Zintensyfikowanie tych wydarzeń traumatycznych świadczy o tym właśnie, że potrzebujemy sztuki

- dodał rzeźbiarz.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto