Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Służby postawione na nogi! Mieszkańcy Śremu wyczuwali zapach gazu. Co było przyczyną tej sytuacji?

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Interwencja strażaków i pogotowia gazowego przy ulicy Farnej w Śremie.
Interwencja strażaków i pogotowia gazowego przy ulicy Farnej w Śremie. Tomasz Barylski
To był pracowity poniedziałek dla śremskiej straży pożarnej i pogotowia gazowego. W poniedziałek 5 września w ciągu zaledwie kilkunastu godzin służby interweniowały pięć razy w związku z wyczuwalnym zapachem gazu w obiektach mieszkalnych na terenie Śremu. Co było przyczyną takiej sytuacji?

Pracowity poniedziałek dla śremskich służb

O pierwszej interwencji strażaków i pogotowia gazowego pisaliśmy w poniedziałkowe popołudnie. Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Farnej powiadomili służby o wyczuwalnej woni gazu na klatce schodowej. Podobna interwencja miała miejsce trzy godziny później przy ulicy Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wieczorem służby interweniowały przy ulicy Stanisława Staszica, Poznańskiej i Powstańców Wielkopolskich. Z kolei już we wtorkową noc, 6 września o godz. 00:42 straż pożarna pomagała w otwarciu pomieszczenia dla pogotowia gazowego przy ul. Leopolda Okulickiego.

Przyczyny sytuacji w Śremie? Polska Spółka Gazownictwa odpowiada

Co było przyczyną tej sytuacji? Zwróciliśmy się z pytaniem do Polskiej Spółki Gazownictwa o wczorajsze wydarzenia w Śremie.

Wczoraj uległa uszkodzeniu nawanialnia. Jest to urządzenie, które podaje nawonienie do sieci gazowej. Środek zapachowy jest podawany do sieci gazowej po to, żeby wykryć ewentualną nieszczelność instalacji gazowej. Co roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego przeprowadzamy taką akcję. Obecnie nie rozpoczęła się ta akcja. Przyczyną sytuacji do której doszło w Śremie jest prawdopodobna awaria sterownika. W efekcie wspomniane urządzenie zaczęło pompować więcej środka zapachowego do sieci i mieszkańcy zaczęli mocniej wyczuwać woń gazu

- powiedział Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.

Jak dodał nasz rozmówca w tym momencie spółka oczekuje na serwis tego urządzenia, które jest na gwarancji. Nawaniacz jest obecnie podawany mechanicznie do sieci gazowej i w odpowiedniej ilości.

Co ważne, jeszcze przez kilka dni mieszkańcy mogą odczuwać mocniejszy zapach gazu. Jeżeli intensywniejszy zapach gazu jest wyczuwalny w trakcie gotowania jest wszystko w porządku. Natomiast jeżeli w danym momencie nie jest wykorzystywana kuchenka gazowa, a czuć zapach należy niezwłocznie wezwać pogotowie gazowe. W takiej sytuacji zachęcamy do kontaktu z pogotowiem gazowym pod numerem telefonu 992. Wówczas przyjeżdżamy na miejsce wezwania i sprawdzamy szczelność

- dodał rzecznik spółki.

Warto dodać, że Pogotowie Gazowe jest odpowiedzialne za sieć gazową do kurka głównego (skrzynki). Za instalację gazową wewnątrz budynku odpowiada jego właściciel lub zarządca (np. administracja).

Interwencja strażaków i pogotowia gazowego przy ulicy Farnej w Śremie.

Służby postawione na nogi! Mieszkańcy Śremu wyczuwali zapach...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto