Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: "Solidarność" uczciła 40-lecie porozumień sierpniowych [ZDJĘCIA]

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Śrem: "Solidarność" uczciła 40-lecie porozumień sierpniowych
Śrem: "Solidarność" uczciła 40-lecie porozumień sierpniowych fot. KB
Śrem. Poniedziałkowy wieczór, 31 sierpnia w Śremie, to moment, kiedy działacze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" uczcili jubileusz 40 lat podpisania porozumień sierpniowych. Skromna uroczystość odbyła się przy Kamieniu Solidarności przy rondzie Jana Pawła II.

Upamiętnienie wydarzeń sprzed 40 lat

Obchody 40-lecia "Solidarności" oraz porozumień sierpniowych w Śremie rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa na Jezioranach. Zebrani w świątyni po mszy przeszli w okolice ronda Jana Pawła II gdzie znajduje się Kamień Solidarności.

Tam złożono wiązanki kwiatów oraz znicz. W uroczystości udział wzięli działacze dzisiejszej i przeszłej śremskiej "Solidarności" oraz samorządowcy. Do zebranych zwrócił się natomiast Marek Tomaszewski, obecny przewodniczący śremskiej "Solidarności".

Na koniec skromnych śremskich obchodów 40-lecia porozumień sierpniowych oraz powstania "Solidarności" zebrani odśpiewali polski hymn, a następnie ks. proboszcz Ryszard Adamczak pobłogosławił zebranym przy głazie upamiętniającym "Solidarność" i jej działaczy.

Wydarzenia sierpnia 80'

Strajk, który doprowadził ostatecznie do podpisania porozumień sierpniowych był wstępem do narodzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Wydarzenia na wybrzeżu były również sygnałem dla przyszłych związkowców ze Śremu. Początkowo z powodu blokady informacyjnej, o wydarzeniach rozgrywających się w stoczni nie było wiadomo zbyt wiele, jednak wielu czuło, że to pierwsze kroki w stronę demokratycznego państwa i zmian w kraju.

Działacze "S" z początku lat 80. często podkreślają, że działalność związkowa w tamtym czasie była ryzykowna, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. W małych społecznościach "wszyscy się znają", a więc i służbom łatwiej było znaleźć tych, którzy byli zaangażowani w działalność. Nikt nie mógł w takich miastach jak Śrem, liczyć na anonimowość, którą zapewniały większe miasta i duże aglomeracje.

W przypadku Odlewni Żeliwa I Walne Zebranie Delegatów NSZZ "Solidarność" odbyło się w styczniu 1981 roku. Wówczas pierwszym przewodniczącym został Grzegorz Kaczmarek.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto