Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukcesy i problemy klubów sportowych ze Śremu. Przedstawiciele sportowej społeczności Śremu spotkali się z radnymi miejskimi

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Społeczność sportowa w Śremie i okolicach jest bardzo duża. Mieszkańcy naszej gminy - ci młodzi i ci starsi - uprawiają rozmaite dyscypliny sportu od piłki nożnej, przez pływanie i sztuki walki, po unihokej czy kolarstwo górskie. W wielu dyscyplinach śremianie odnotowują sukcesy, ale nie oznacza to, że nie spotykają problemów na swojej drodze. Właśnie na ten temat rozmawiano podczas spotkania przedstawicieli śremskich klubów sportowych i radnych miejskich.

Spotkanie środowiska sportowego ze śremskimi radnymi

W poniedziałkowe popołudnie 20 listopada podczas posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Śremie doszło do spotkania radnych i przedstawicieli klubów sportowych działających na terenie gminy. Zaplanowane spotkanie było okazją do przedstawienia sukcesów śremskich klubów, ale i wskazania, z jakimi problemami borykają się na co dzień.

W spotkaniu z radnymi udział wzięli Jadwiga Śliwińska (KS Wodnik Śrem), Piotr Wesołek (Rapid Śrem), Marcin Kowalczyk (KS Warta Śrem), Alina Zalewska (Stowarzyszenie Sklepkomet), Arkadiusz Borowicz (Śremski Klub Karate Do Shotokan), Arkadiusz Nadolny (Floorball Śrem), Krzysztof Lewandowski (Boks Śrem), Jan Ludwiczak (KJ Agro-Handel), Tomasz Wojna (MKS MOS Śrem, ŚTT) i Piotr Kaczamrek (LKS Piast Śrem).

Treningi w Śremie to nie tylko sport, ale i kształtowanie postawy młodych ludzi

Wszyscy wyżej wymienieni przedstawiciele śremskich klubów mogą pochwalić się sukcesami oraz organizacją zawodów i turniejów na rozmaitym poziomie, w tym mistrzowskich (Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w kolarstwie MTB czy Bokserskie Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików). Wszyscy podkreślali również, że sport i podnoszenie swoich umiejętności to jedno, a drugie to wychowanie młodych ludzi, którzy korzystają z zajęć. Zaszczepienie im zasad fair play oraz szacunku do przeciwnika.

Niewątpliwie sukcesem śremskich klubów, które łączenie trenują, spokojnie licząc, ponad tysiąc młodych śremian, jest to, że potrafią odciągnąć dzieci i młodzież od telefonów, komputerów i namówić ich do wysiłku fizycznego. W dzisiejszych czasach to również ważny aspekt działalności klubów sportowych.

Są sukcesy klubów sportowych ze Śremu, ale są i problemy

Niestety nie tylko sukcesy imają się śremskich klubów sportowych, ale również i problemy. Jednym z nich jest baza obiektów, z których mogą korzystać. Jak przyznają, coraz trudniej jest pogodzić siatkę zajęć z możliwościami danych miejsc oraz z ilością trenujących młodych zawodników. Chodzi również o możliwości adaptacyjne istniejących obiektów do danej dyscypliny sportu. Przykładem może być sala sportowa Śremskiego Sportu, która musi przemienić się w salę do taekwondo. Jak zauważył Piotr Wesołek, przed rozpoczęciem zajęć muszą być rozłożone specjalne maty, które zapewniają bezpieczeństwo uczestnikom treningów.

W rozkładaniu mat pomagają rodzice naszych podopiecznych, jednak są oni coraz mniej chętni do takiej pomocy. Zapraszam radnych i burmistrza w imieniu swoim jak i zarządu klubu na trening, żeby zobaczyli, jak to wygląda. Tak być nie powinno. Nie mamy bazy, żebyśmy mogli uprawiać nasz sport

- zwrócił się do zebranych na sali radnych Piotr Wesołek.

Zdaniem trenera Wesołka patrząc na ilość trenujących młodych śremian oraz sukcesy osiągane przez zawodników jego klubu, którzy reprezentują śremski klub również na arenach światowych, aż prosi się o powstanie w mieście sali do taekwondo.

Z problemami lokalowymi borykają się również inne kluby. Jagoda Śliwińska przyznała, że koszty korzystania ze śremskiego basenu są dla klubu bardzo dużym obciążeniem. Z kolei kolarze górscy, chociaż mogą pochwalić się świetnym terenem, którym jest dawna żwirownia, potrzebują oświetlenia tego terenu. Oświetlenie pozwoliłoby m.in. na wydłużenie treningów w porze jesiennej i zimowej, a także zwiększyłoby bezpieczeństwo kolarzy.

Niezależnie jednak od problemów, z jakimi na co dzień borykają się śremskie kluby, jak zauważono zgodnie, najważniejsze jest to, żeby mieć przestrzeń do rozmowy na ten temat i szukania rozwiązań, które, jak wiadomo, często nie będą rozwiązaniami natychmiastowymi, lecz z długą perspektywą czasu.

Dofinansowanie klubów sportowych z gminy Śrem w 2023 roku

Na koniec przypominamy, że wszystkie kluby, które wzięły udział w spotkaniu z radnymi, otrzymują dotację z budżetu gminy Śrem. W minionym roku na 2023 roku przyznano 24 podmiotom będącymi klubami sportowymi lub stowarzyszeniami łącznie 900 tysięcy złotych.

Niemal milion złotych to spora kwota, jednak zapotrzebowanie śremskich klubów sportowych jest znacznie większe i nie zawsze jest ono wyrażane bezpośrednio w złotówkach.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto