MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święcenie potraw w Mórce. Wierni z parafii pw. Najświętszej Marii Panny licznie uczestniczyli w tradycyjnej święconce [zdjęcia, film]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Wielka Sobota to czas w którym wierni gromadzą się w kościołach podczas tradycyjnej święconki. Tak było również w samo południe, 8 kwietnia w parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Mórce. W kolorowo przyozdobionych koszyczkach nie brakowało tradycyjnych, wielkanocnych przysmaków.

Wielka Sobota to tradycyjne święcenie potraw w kościołach

Święcenie wielkanocnych przysmaków w Wielką Sobotę jest nieodłączną tradycją związaną z przeżywaniem Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Wierni tłumnie gromadzą się w parafiach i przynoszą w koszyczkach świąteczne pyszności, które następnie zostają poświęcone. Kolorowe święconki mają swoją symbolikę.

Nie może w nich zabraknąć m.in. kolorowych pisanek i kraszanek symbolizujących nowe życie czy baranka z masła, który jest symbolem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W koszyczkach nie brakuje również kiełbas i wędlin, które w dawnych czasach symbolizowały dostatek. Natomiast najmłodsi w swoich koszyczkach przynoszą najczęściej słodycze.

od 16 lat

Wierni z Mórki licznie uczestniczyli w poświęceniu potraw

Podobnie było w sobotę w miejscowości Mórka, gdzie wierni licznie zgromadzili się w miejscowym kościele. Zanim ks. kan. Ryszard Pazgrat, proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny poświęcił przyniesione przez wiernych potrawy przypomniał słowa św. Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian.

Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie. Spożywanie posiłku jest świętą czynnością, stąd modlimy się przed i po jedzeniu, a na Święto Zmartwychwstania święcimy także nasze pokarmy. Kiedy zakończymy święty post paschalny i spotkamy Chrystusa Zmartwychwstałego we mszy wielkanocnej, z radością powróci do naszych domów i z Chrystusem zasiądziemy do wspólnego świątecznego stołu

- zwrócił się do wiernych ksiądz proboszcz. Następnie poświęcił przyniesione przez wiernych pokarmy i zaprosił do wspólnej modlitwy i adoracji Grobu Pańskiego.

Święcenie potraw w Mórce. Wierni z parafii pw. Najświętszej ...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto