MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będą poszukiwać złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie gminy Śrem

Dominika Górna
Dominika Górna
Będą poszukiwać złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie gminy Śrem
Będą poszukiwać złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie gminy Śrem fot. pixabay
Czyżby do Śremu zjechali się szejkowie? - zastanawia się jeden z naszych czytelników. Na stronie gminy Śrem pojawiła się bowiem informacja mówiąca o tym, że w naszej okolicy będą poszukiwać złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest to pokłosie badań z 2018 roku. Wówczas Geofizyka Toruń SA realizowała na terenie gminy Śrem badania sejsmiczne 3D. Ich wyniki pozwoliły zaprojektować planowane otwory Grodzewo-1 i Bystrzek-1.

Na terenie gminy Śrem Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. planuje prowadzić prace wiertnicze przy dwóch otworach poszukiwawczych Grodzewo-1 i Bystrzek-1, w oparciu o koncesję łączną na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz na wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego - brzmi oficjalny komunikat śremskiego ratusza.

W gminie pojawią się dwa otwory. Pierwszy otwór Grodzewo-1 będzie wiercony na terenie w zarządzie Lasów Państwowych w granicach Nadleśnictwo Babki, w pobliżu miejscowości Dabrowa. Drugi otwór - Bystrzek-1 będzie zlokalizowany na gruncie rolnym w okolicy miejscowości Luciny.

Celem prowadzonych prac jest odkrycie i udostępnienie złóż gazu ziemnego w utworach czerwonego spągowca. Prace poszukiwawcze w tym rejonie prowadzone są od lat 70-tych ubiegłego wieku. Zaowocowały one odkryciem wielu złóż gazu ziemnego, w tym np.: Kaleje (1974), Kaleje E (1996) oraz Zaniemyśl (2004) - śremski ratusz

PGNiG zakłada, że prace wiertnicze łącznie z planowanymi testami przy każdym z otworów potrwają ok. 4 miesięcy od momentu rozpoczęcia wiercenia. Po zakończeniu wierceń odbędą się testy eksploatacyjne. Po ich zakończeniu urządzenie wiertnicze zostanie zdemontowane. W dalszej kolejności, w zależności od wyniku prac, zostanie przeprowadzona częściowa lub całkowita rekultywacja miejsca prac i ewentualne podłączenie do eksploatacji.

Prace wiertnicze mogą powodować pewne tymczasowe niedogodności, takie jak odgłosy urządzeń, zwiększony ruch samochodowy, czy nocne oświetlenie placu wiertniczego. - Przepisy i specyfika prowadzonych operacji wymaga prowadzenia prac w systemie całodobowym - wyjaśnia przedstawiciel PGNiG.

PGNiG przeprasza za ewentualne przejściowe niedogodności związane z prowadzonymi pracami i liczy na wyrozumiałość Mieszkańców. Spółka zapewnia, że o wszystkich swoich działaniach na tym terenie na bieżąco informuje władze Gminy, a wielu kwestii uzgadnia na bieżąco. Dotyczy to harmonogramu prowadzenia prac, rozpoczęcia poszczególnych etapów realizowanego przez nas przedsięwzięcia, tras przejazdu pojazdów związanych z prowadzonymi pracami, zasad korzystania z dróg będących w zarządzie gminy Śrem. Wynika to nie tylko z obowiązków nałożonych przepisami prawa, ale także z dążenia PGNiG do zapewnienia dobrosąsiedzkich stosunków i współpracy ze wszystkimi Mieszkańcami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto