MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Śremie. Ulicami miasta przejdą procesje do czterech ołtarzy. Sprawdź, o której godzinie wierni wyruszą na ulice Śremu

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
W tym roku w Śremie odbędą się cztery procesje Bożego Ciała. Sprawdź, o których godzinach rozpoczynają się msze święte, po których wyruszą procesje, które przejdą ulicami miasta
W tym roku w Śremie odbędą się cztery procesje Bożego Ciała. Sprawdź, o których godzinach rozpoczynają się msze święte, po których wyruszą procesje, które przejdą ulicami miasta arch. redakcji/KB
W czwartek, 30 czerwca ulicami Śremu przejdą procesje Bożego Ciała. To wydarzenie, które jest żywym świadectwem wiary i tradycji lokalnej społeczności co roku przyciąga liczne tłumy uczestników. Jak wygląda plan procesji Bożego Ciała w tym roku? Sprawdź!

Uroczystość Bożego Ciała to dla wiernych długowieczna tradycja

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana powszechnie jako Boże Ciało, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w liturgicznym kalendarzu. Jest ona świętem ruchomym, obchodzonym w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. Wierni najpierw gromadzą się na mszy świętej, a następnie w świątecznej procesji wiodącej ulicami miasta wraz z kapłanami niosącymi konsekrowane hostie w monstrancji i odwiedzaj cztery ołtarze.

Wspólna modlitwa przy czterech ołtarzach, czytanie z ewangelii, a także błogosławieństwo na cztery strony świata, to momenty, które podkreślają świąteczny charakter tej uroczystości, której historia sięga XIII wieku.

W procesjach Bożego Ciała najczęściej udział biorą również dziewczynki, które idąc ulicami miasta przed monstrancją, sypiąc kwiatki, dekorując ulice w wielobarwny dywan.

Brzozowe gałązki - element silnie związany z Bożym Ciałem

Elementem po części kojarzącym się z uroczystościami Bożego Ciała oraz procesjami są brzozowe gałązki, które wierni zabierają do domu. Są one odrywane z brzóz, które wcześniej zdobiły wspominane już ołtarze. Ta praktyka ma głębokie korzenie w kulturze ludowej, symbolizując ochronę i błogosławieństwo. Dawniej wierzono, że gałązki te mają niezwykłą dobroczynną moc, chroniąc gospodarstwo i jego domowników przed burzą, gradem, a nawet złymi urokami.

Zabieranie brzozowych gałązek jest więc nie tylko gestem wiary, ale również przykładem zachowania tradycji swoich rodziców, dziadków, pradziadków itd. Tradycje ta zabierania gałązek jest bowiem przekazywana z pokolenia na pokolenie i zdarza się, że zwłaszcza młodsi wierni robią to, bo tak robiła właśnie babcia czy mama.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto