MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Po raz 40. ukrzyżowano Jezusa Chrystusa w Górce Klasztornej. Drastycznym scenom towarzyszył ulewny deszcz

Martin Nowak
Martin Nowak
W sobotę (16 marca) miała miejsce pierwsza inscenizacja tegorocznego Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej, w gm. Łobżenica. Kolejna odbędzie się już jutro - w niedzielę 17 marca.

Misterium w Górce Klasztornej

Pełna bólu, cierpienia, łez i obelg była ostatnia droga Pana Jezusa Chrystusa. Wierni z całego regionu mogli w niej uczestniczyć na terenie Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej, w gminie Łobżenica. Przed jego murami - w sobotę 16 marca - zaparkowały auta osobowe i autokary. Tego dnia, odbyła się bowiem pierwsza tegoroczna inscenizacja Misterium Męki Pańskiej, która co roku ściąga do Górki Klasztornej tysiące wiernych.

Góreckie Misterium jest jednym z największych i najbardziej realistycznych w całej Polsce. Tegoroczne jest wyjątkowe, bo jubileuszowe. Odbywa się już po raz. 40.

Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej wystawiane jest od 1984 roku z inicjatywy księdza Jana Czekały. Od tego czasu każdego roku do małej Górki Klasztornej przybywają tysiące pielgrzymów, by wspólnie przeżywać mękę i śmierć Jezusa. To swego rodzaju rekolekcje, które pozwalają lepiej przygotować się do Wielkanocy, wyłączyć się na chwilę z biegania po sklepach i wiru sprzątania.

Sobotnie misterium było wyzwaniem dla wiernych nie tylko z powodu emocji, które towarzyszyły im podczas oglądania często drastycznych scen m.in. biczowania Jezusa Chrystusa. Dużym wyzwaniem była także pogoda i duże opady deszczu. Bez parasoli i płaszczy przeciwdeszczowych przyszli nieliczni, ale nawet ci, którzy je mieli to w pewnych chwilach szukali schronienia np. pod dachem kościoła. Najtrudniej mieli jednak aktorzy, na których nie została sucha nitka. Tym bardziej, należy im się ogromny szacunek i podziękowania za to co robią.

Najbardziej drastyczne były sceny biczowania i ukrzyżowania Jezusa Chrystusa.

- „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią" (Łk 23, 33-34) -

mówił wiszący na krzyżu Jezus Chrystus.

Kolejne inscenizacje, odbędą się jutro - niedziela 17 marca oraz 23 i 24 marca. Rozpoczną się one Mszą św. o godz. 14 na Placu Objawienia.

Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej

Jest to najstarsze Sanktuarium Maryjne w kraju. Górka Klasztorna jest równocześnie najstarszym w Polsce miejscem kultu maryjnego. 14 czerwca 2015 odbyło się uroczyste nadanie tytułu bazyliki mniejszej sanktuarium w Górce Klasztornej z okazji 50-lecia koronacji obrazu MB Góreckiej. Matka Boża objawiła się w tym miejscu pasterzowi w 1079 roku. Dzisiaj miejsce to jest znane z cudownego obrazu Matki Bożej Góreckiej oraz studzienki, w której woda - z chwilą ukazania się Maryi - nabrała cudownych właściwości.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po raz 40. ukrzyżowano Jezusa Chrystusa w Górce Klasztornej. Drastycznym scenom towarzyszył ulewny deszcz - Piła Nasze Miasto

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto