MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli w śremskiej Farze. Parafianie z kościoła farnego w Śremie przeszli ulicami miasta, aby spotkać nowonarodzonego Jezusa

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
W tym roku parafia pw. NMP Wniebowziętej w Śremie, czyli parafia farna zaprosiła wiernych w sobotę 6 stycznia do wspólnego świętowania Objawienia Pańskiego, czyli Święta Trzech Króli. W tym roku święto to obchodzone było nieco inaczej, a mianowicie wierni przeszli ulicami Śremu w orszaku z kościoła pofranciszkańskiego do kościoła farnego. Po drodze nie brakowało niebezpieczeństw i diabłów. Wszystko się jednak udało i szczęśliwie cały orszak dotarł do żłobka, gdzie już na nich czekał Pan Jezus.

Trzech Króli w Śremie. Kolędowanie i orszak Fary Śrem

Tegoroczna inicjatywa parafii farnej w Śremie ma sporą szansę na przyjęcie się i stanie się nową śremską tradycją, którą szczególnie polubią młodsi parafianie. Parafia NMP Wniebowziętej tegoroczne obchody Święta Trzech Króli połączyła ze wspólnym kolędowaniem, inscenizacją, gdzie nie zabrakło również odrobiny humoru oraz orszakiem, który przeszedł z kościoła pofranciszkańskiego przy ul. Poznańskiej do kościoła farnego.

Ci wierni, którzy zdecydowali się wziąć udział w tym przedsięwzięciu, najpierw w kościele pofranciszkańskim byli świadkami knucia diabła i Heroda. Ten pierwszy przybył do władcy Judei, aby oznajmić mu, że na świat przyszedł nowy król i los Heroda został przypieczętowany, a więc długo już na tronie zasiadać nie będzie. Pod wpływem diabelskiego kuszenia Herod decyduje się na bardzo jednoznaczne rozwiązanie tej sytuacji i postanawia zgładzić "nowo narodzonego króla" i nie tylko.

Święto Trzech Króli w kościele farnym w Śremie
Katarzyna Baksalary

Parafianie z Fary Śrem przeszkodzili w diablim knowaniu

Na szczęście całą rozmowę i knowania diabła oraz Heroda podsłuchała sprzątająca w pałacu kobieta i postanowiła sprawie zaradzić. Efektem tego był orszak, na którego przedzie podążały anioły broniące wiernych przed kuszeniem diabłów. Orszak podążał ulicą Poznańską, a następnie pl. 20 Października i ul. Farna prosto do kościoła NMP Wniebowziętej, gdzie wraz z Marią i Józefem czekał na nich w ubogiej stajence mały Jezus.

Diabły poniosły klęskę, a małemu Jezusowi pokłonili się trzej królowie, którzy w darze przynieśli kadzidło, mirrę i złoto.

Całe przedsięwzięcie ubogacały głośno śpiewane kolędy oraz występ parafialnego chóru, który śpiewał podczas mszy świętej dla najmłodszych parafian. Na jej zakończenie poświęcono kredę, którą wierni napiszą na drzwiach litery K+M+B symbolizujące trzech królów, którzy złożyli pokłon bożej dziecinie, a także rozdano najmłodszym ciasteczka w kształcie koron, które przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Niesłabinie.

Święto Trzech Króli w kościele farnym w Śremie
Katarzyna Baksalary

Posłuchajcie też o tradycji budowy szopki bożonarodzeniowej:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto