Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imiona dla dębów w Sroczewie wybrane. We wrześniu radni z Książa Wielkopolskiego zdecydują, czy zostaną one nadane

OPRAC.:
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Dęby w Sroczewie czekały na swoje imiona i się doczekały. Już podczas wrześniowej Sesji Rady Miejskiej Książa Wielkopolskiego zostanie podjęta decyzja i wszystko skazuje na to, że patronami dębów będzie troje duchownych.

Konkurs na imiona trzech dębów w Sroczewie

Konkurs na imiona trzech dębów w Sroczewie ogłosiła gmina Książ Wielkopolski. W sumie napłynęło dziewięć zgłoszeń konkursowych z propozycjami imion dla sroczewskich dębów. Wygrać mogła jednak tylko jedna propozycja.

Przypominamy, że propozycje w ramach konkursu składać mogli mieszkańcy gminy Książ Wielkopolski oraz osoby prawne, jednostki organizacyjne, instytucje, stowarzyszenia, czy firmy funkcjonujące na terenie gminy. Spośród dziewięciu zgłoszonych propozycje, jedna nie spełniała wymogów regulaminu, ale pozostałe osiem jak najbardziej zostały wzięte pod uwagę.

Ostatecznie komisja konkursowa zdecydowała w drodze głosowania, że najlepszą propozycją przesłaną w ramach konkursu są imiona Franek, Antek i Stefek. Autorami propozycji są studenci Uniwersytetu Entuzjastów Świata.

Franek, Antek i Stefek - imiona trzech duchownych związanych z gminą Książ Wielkopolski

Imiona dla dębów zaproponowane przez Uniwersytet Entuzjastów Świata nawiązują do imion trzech duchownych związanych z gminą Książ, a mianowicie:

  • Franek od ks. Franciszka Ksawerego Huebnera - duchownego, który dał się poznać jako społecznik bez reszty oddany sprawom Książa i żarliwy patriota. Jako wikary tutejszego kościoła podjął myśl zorganizowania czytelnictwa ludowego. Dzięki jego staraniom już w 1843 r. powstała w Książu biblioteka publiczna - prawdopodobnie pierwsza w Wielkopolsce, a na pewno w powiecie śremskim.
  • Antek od Abp. Antoniego Baraniaka urodzonego 1 stycznia 1904 r. w Sebastianowie. Jego życiorys jest bardzo bogaty – począwszy od 1917 roku, kiedy wyjechał do Oświęcimia i rozpoczął naukę w salezjańskiej szkole średniej, aż po pośmiertne odznaczenie przez prezydenta Orderem Orła Białego. Ponadto w październiku 2017 r. pojawiła się informacja o rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego tego kapłana.
  • Stefek od kard. Stefana Wyszyńskiego, którego dyrektorek sekretariatu był Antoni Baraniak. Kapłan Wyszyński był kapelanem w czasie Powstania Warszawskiego i pasterzem Kościoła katolickiego w okresie Polski Ludowej. Ze względu na liczne zasługi jego beatyfikacja ma odbyć się we wrześniu 2021 r. w Warszawie.

Ostateczną decyzję czy sroczewskie dęby otrzymają takie właśnie imiona, podejmą ksiąscy radni. Wszystko wskazuje jednak na to, że radni zagłosują na tę propozycję.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto