MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe monety, telefony z korbką i telewizory w drewnianych skrzynkach, to skarby, które można było zobaczyć w Mzueum Śremskim

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Kolekcjonerska pasja ma ogromne znaczenie dla Muzeum Śremskiego, bo właśnie z takiego zamiłowania narodziła się ta instytucja. Gdyby nie miedziak z czasów Zygmunta III znaleziony przez Feliksa Sałacińskiego, to kto wie, jakie byłyby losy dzisiejszego muzeum w Śremie i czy w ogóle by istniało. W miniony weekend Muzeum Śremskie otworzyło drzwi dla kolekcjonerów, którzy mogli zaprezentować swoje zbiory i opowiedzieć odwiedzającym o skarbach, które kolekcjonują.

Dzień Kolekcjonera w Muzeum Śremskim

Muzeum Śremskie po raz kolejny udowadnia, że jego przestrzeń jest dla wszystkich. Dzień Kolekcjonera, który odbył się w sobotę 25 maja, ściągnął do muzeum nie tylko wystawców-kolekcjonerów, ale również wiele osób, które z ciekawością przyglądały się zgromadzonym przez nich zbiorami i dowiadywały się historii kolekcji lub jej poszczególnych elementów.

Monety rzymskie w czasów cesarzy - takie cuda zbiera śremianin

Krzysztof Szulczewski to człowiek, którego pasją - podobnie jak Feliksa Sałacińskiego - są monety. Wszystko zaczęło się od wyprawy do Rzymu i przywiezienia pierwszej monety, która miała być pamiątką tej wyprawy. Kiedy się zgubiła, chęć ponownego posiadania oryginalnej rzymskiej monety zaprowadziła pana Krzysztofa do odkrycia w sobie ogromnej pasji do pieniędzy sprzed wielu wieków.

Każdy, kto podszedł do stoiska pana Krzysztofa, nie tylko mógł zobaczyć monety z czasów cesarza Juliusza Cezara czy Hadriana, ale również usłyszeć rozmaite historie związane z tymi cesarzami.

od 7 lat

Muzyka to wielka pasja Zbigniewa Hoppe

Kolejnym kolekcjonerem, którego namiastkę zbiorów można było zobaczyć podczas Dnia Kolekcjonera w Muzeum Śremskim był Zbigniew Hoppe, doskonale znany mieszkańcom miasta i okolic pasjonat muzyki. Do muzeum przybył wraz z dziesiątkami płyt winylowych, które pokazywały przekrój jego zbiorów, a są one olbrzymie, bo posiada ich około siedmiu tysięcy!

Jak zdradziła rozmowie z nami pan Zbigniew, wszystko zaczęło się w liceum, kiedy pierwsze płyty zdobywał za pieniądze na obiady. Jego ulubionym zespołem jest czwórka z Liverpoolu, czyli The Beatles i tych płyt zdecydowanie nie brakuje w jego kolekcji, ale nie brakuje również winyli takich zespołów jak Nirvana, czy artystów jak Amy Winehouse, czy Billie Eilish.

Katarzyna Baksalary

Kominiarstwo to jego zawód i wielka pasja

Kolejne stoisko, które robiło ogromne wrażenie, to stoisko Dominika Dryera, który nie tylko zbiera figurki kominiarzy i wszystko, co z kominiarstwem jest związane, ale również sam jest kominiarzem.

Jedną z najcenniejszych figurek w jego kolekcji jest ta, która podarowała mu żona.

Pana Dominika wiele osób mogło kojarzyć również z innej kominiarskiej fuchy, a mianowicie przez lata był członkiem korowodu zbrudzewskich Kominiarzy, którzy w Lany Poniedziałek od ponad stu lat murzą ludzi na szczęście.

Katarzyna Baksalary

Natalia Lissek i jej "Mały Książę" w wielu językach

"Mały Książę" autorstwa Antoine'a de Saint-Exupéry'ego to książka, która cieszy się od lat ogromną popularnością i jak zdradziła nam Natalia Lissek, jest jedną z tych pozycji książkowych, która została wydana w największej ilości języków.

W swojej kolekcji ma już wiele z tych pozycji i część tych wydań można było zobaczyć właśnie w weekend w Muzeum Śremskim. Jak sama mówi, nie poszukuje tych książek na siłę, ale korzysta z okazji do ich zakupu podczas zagranicznych wojaży. Także przyjaciele i rodzina wspiera kolekcjonerską pasję pani Natalii, przywożąc jej kolejne wydania "Małego Księcia".

Katarzyna Baksalary

Leszczynianin w Muzeum Śremskim prezentował telefony

Jedno ze stoisk, które również wzbudzało spore zainteresowanie wśród odwiedzających, było poświęcone telefonom i komunikacji telefonicznej. Na stoisku Sławomira Tomków z Leszna nie tylko można było oglądać aparaty telefoniczne sprzed wielu dekad, ale również zadzwonić z nich do mamy i na przykład złożyć jej wcześniejsze życzenia z okazji Dnia Matki.

Pan Sławomir to pocztowiec z krwi i kości i właśnie telekomunikacja to część jego pocztowej pasji. Jak zdradził w rozmowie z nami jest trzecim pokoleniem pocztowców - tak jak i on na poczcie pracowali jego rodzicie oraz dziadek.

od 7 lat

Wymienieni kolekcjonerzy to zaledwie tylko kilku wystawców, którzy zaprezentowali się w Muzeum Śremskim. Pełna lista prezentuje się tak:

  • Natalia Lissek / Śrem - „Świat Małego Księcia”

  • Piotr Pokora / Poznań - „Exlibrisy europejskie”

  • Zbigniew Hoppe / Śrem - „Moje zbiory muzyczne”

  • Janusz Skrzypczak / Leszno - "Zabytkowe klucze do zamków"

  • Rafał Hejne / Śrem - "Stare dewocjonalia"6. Krzysztof Szulczewski / Śrem - "Kolekcja Monet Starożytnego Rzymu"

  • Adrian W-k / Śrem - "Pamiątki sentymentalnych podróży"

  • Kamil Majsner / Śrem - "Sportowe pamiątki"

  • Marcin Wojta / Zbrudzewo - "Dawne odbiorniki telewizyjne"

  • Dominik Dryer / Śrem - „Zawód czy pasja ? Kolekcja kominiarza”

  • Zaborowo Nasza Wieś Dawniej i Dziś - "Po nitce do kłębka"

  • Tomasz Szymański / Zaborowo - "Mydło i powidło"

  • Kamil Wiącek / Towarzystwo Historyczne Sireme - "Pamiątki Śremskiego fyrtla"

  • Sławomir Tomków / Leszno - "Telefony dawniej"

  • Piotr Marciniak / Śrem - "Nowoczesność sztuki art-deco i jej konsekwencje w sztuce lat powojennych / kolekcjonerskie rarytasy - Śremianensis (pamiątki związane z historią Śremu)"

Niezwykłe monety, telefony z korbką i telewizory w drewniany...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto