Obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją – co to jest? Jakie są wady i zalety?

Materiał promocyjny Biura Maklerskiego Pekao
Obligacje skarbowe indeksowane inflacją nie mają stałego oprocentowania. Jego wartość zależy od poziomu inflacji. Mimo to ten typ obligacji nadal jest jednym z najpopularniejszych sposobów przeciwdziałania spadkowi wartości naszych oszczędności. Przeczytaj, kiedy warto uwzględnić je w swoim portfelu inwestycyjnym.

Czym są obligacje skarbowe indeksowane inflacją?

Obligacje skarbowe indeksowane inflacją to rodzaj instrumentów finansowych, które są bezpośrednio powiązane z poziomem inflacji. Są emitowane przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów. Czym różnią się od obligacji skarbowych o stałym poziomie oprocentowania? Między innymi tym, że zyski są regulowane w zależności od wskaźnika inflacji.

Korzystanie z tego typu rozwiązania może pozwolić ochronić oszczędności przed wpływem inflacji. Obligacje indeksowane inflacją oferują elastyczność, dostosowując zyski do zmieniającego się poziomu inflacji.

Jak działają? Czym jest inflacja?

Obligacje indeksowane inflacją to taki rodzaj inwestycji, który działa nieco inaczej niż tradycyjne sposoby inwestowania pieniędzy. Na samym początku warto jednak przypomnieć sobie, czym jest to zjawisko. Inflacja to nic innego, jak wzrost cen przy równoczesnym spadku rzeczywistej wartości pieniądza.

Obligacje skarbowe indeksowane inflacją są natomiast formą przeciwdziałania utracie wartości pieniędzy w razie jej wzrostu.

Oto prosty przykład: zakładasz, że masz pewną sumę, którą chcesz zainwestować w obligacje indeksowane inflacją. Zamiast dostawać stały zwrot, jak ma to miejsce w przypadku obligacji o stałym oprocentowaniu, twoje zyski są zależne od poziomu inflacji.

Inaczej mówiąc, obligacje skarbowe indeksowane inflacją mogą chronić twój kapitał przed utratą siły nabywczej pieniądza.

Czy warto inwestować w obligacje skarbowe indeksowane inflacją?

Inwestycja w obligacje skarbowe indeksowane inflacją jest interesującym sposobem na przeciwdziałanie utracie wartości środków w związku ze wzrostem cen.

Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju instrumenty mogą być bardziej skomplikowane niż tradycyjne obligacje. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

Warto wspomnieć, że przy obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją wysokość oprocentowania w kolejnym okresie odsetkowym jest obliczana jako suma inflacji i marży. Gdzie inflacja to stopa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjmowana dla 12 miesięcy i ogłaszana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego okresu odsetkowego. Okresy odsetkowe przy obligacjach indeksowanych inflacją (COI -Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane oraz EDO – Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe) są roczne i w przypadku COI odsetki są wypłacane po każdym okresie odsetkowym, a dla EDO odsetki są kapitalizowane po każdym rocznym okresie odsetkowym i wypłacane w dniu wykupu. - tłumaczy Mariusz Kiełczykowski - Dyrektor ds. Klienta Indywidualnego, Biuro Maklerskie Pekao.

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Inwestycja w obligacje skarbowe indeksowane inflacją nie niesie ze sobą wyłącznie korzyści. Choć ten typ obligacji jest sposobem, aby przeciwdziałać spadkowi wartości pieniądza w wyniku inflacji, nie gwarantuje jej pełnej ochrony. Jeżeli wysokość inflacji gwałtownie wzrośnie, wartość obligacji może nie wyrównać rosnących cen.

Ten typ obligacji jest również kierowany przede wszystkim do osób, którym zależy na długim (kilkuletnim) czasie inwestycji. Mimo że istnieje możliwość przedterminowego wykupu obligacji, ten może okazać się nieopłacalny z powodu opłaty, która pomniejszy wartość narosłych odsetek.

Jak kupić obligacje skarbowe indeksowane inflacją?

Zakup obligacji skarbowych indeksowanych inflacją jest zazwyczaj łatwy. Tego typu rozwiązanie dostępne jest m.in. w ofercie Biura Maklerskiego Pekao. Biuro Maklerskie Pekao zapewnia klientom dostęp do różnorodnych produktów inwestycyjnych, w tym detalicznych obligacji Skarbu Państwa o stałym i zmiennym oprocentowaniu oraz indeksowanych inflacją. Różnice pomiędzy poszczególnymi z nich dotyczą przede wszystkim okresu wykupu i sposobu wyliczania odsetek.

Wśród nich dostępne są m.in.:

  • Obligacje 4-letnie COI indeksowane inflacją - w aktualnej ofercie marcowej 2024: 6,55 proc.,
  • Obligacje 10-letnie EDO indeksowane inflacją - w aktualnej ofercie marcowej 2024: 6,80 proc.

W ofercie Biura Maklerskiego Pekao dostępne są również inne rodzaje oszczędnościowych obligacji skarbowych.

Aby skorzystać z oferty Biura Maklerskiego Pekao, zainteresowany nie musi być klientem Banku Pekao S.A. Zakup obligacji może również odbyć się w pełni zdalnie. Kanały zdalne nie tylko ułatwiają zarządzanie produktami, ale również zapewniają całodobowy dostęp do wszystkich dyspozycji.

Inwestycja możliwa jest między innymi za pośrednictwem Biura Maklerskiego Pekao w serwisie internetowym Pekao24, poprzez infolinię, aplikację PeoPay lub stacjonarnie (w Punktach Sprzedaży Obligacji).

PUBLIKACJA HANDLOWA. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Szczegółowe informacje o usłudze, w tym opis kosztów oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, oraz informacje nt. sprzedaży krzyżowej usług maklerskich świadczonych przez Biuro Maklerskie Pekao, w tym opis ryzyk oraz wskazanie kosztów i opłat związanych z zawarciem, wykonaniem lub rozwiązaniem poszczególnych umów, zawarte są w Regulaminie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao, Taryfie opłat w zakresie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao oraz Pakiecie informacyjnym, dostępnych na stronie pekao.com.pl/obligacje-skarbowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją – co to jest? Jakie są wady i zalety? - Strefa Biznesu

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto