Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Teobald Olejnik dołączył do Galerii Wybitnych Absolwentów śremskiego Liceum Ogólnokształcącego [zdjęcia]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Wybickiego ma 164 lata. Podczas tegorocznych, jubileuszowych obchodów, tradycyjnie już wprowadzono kolejną osobę do Galerii Wybitnych Absolwentów szkoły. W tym roku do grona wyjątkowych uczniów dołączył prof. Teobald Olejnik.

164 lata Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Śremie

W uroczystościach, które poprowadziła Gabriela Wasielewska, wzięli uczniowie klas pierwszych śremskiego ogólniaka. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu "Gaudeamus igitur" zebrani uczcili minutą ciszy ofiary w wojny w Ukrainie.

Uroczystość była okazją nie tylko do wprowadzenia w grono Wybitnych Absolwentów LO nowej osoby, ale również do przypomnienia patrona szkoły, gen. Józefa Wybickiego. Przypominamy, że rok 2022 jest ogłoszony rokiem generała Józefa Rufina Wybickiego, a region śremski jest związany z tym niezwykłym człowiekiem. Zamieszkiwał on bowiem brodnickie Manieczki i był Honorowym Obywatelem Śremu. O generale przypomniał wszystkim nauczyciel historii, Krzysztof Grzesiak.

Podczas akademii tradycyjnie wręczono pierwszoklasistom znaczki szkoły i publikacje dotyczącego prof. Teobalda Olejnika, który w tym roku dołączył do grona Wybitnych Absolwentów śremskiego Liceum. Uroczystą laudację wygłosił prof. dr. hab. Leszek Pacholski. Zaproszony gość przedstawił zgromadzonym kilka ciekawych faktów i anegdot z życia prof. Olejnika. Po zakończeniu uroczystości w auli na szkolnym korytarzu odsłonięto tablicę z wizerunkiem profesora. W chodnik przed budynkiem szkolnym pojawił się natomiast nowy pamiątkowy medalion z nazwiskiem prof. Olejnika.

Prof. Teobald Olejnik, absolwent śremskiego gimnazjum. Kim był?

Prof. Teobald Olejnik urodził się 27 czerwca 1906 roku w Bojanicach (powiat leszczyński). Od 1918 był uczniem gimnazjum w Śremie (dzisiejsze LO im. gen. Józefa Wybickiego). Maturę zdał 1925 roku i rozpoczął studia na Wydziale Budowy Maszyn i Elektrotechniki Politechniki w Gdańsku. Okres II wojny światowej spędził w Niemczech.

Przez wiele lat był związany z Politechniką Poznańską, w 1990 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa. W działalności naukowej i dydaktycznej skupiał się na organizacji, a także zarządzaniu oraz sterowaniu jakością przedsiębiorstw. Jest autorem wielu artykułów i publikacji, a za swoją działalność naukową otrzymał siedem nagród Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Zmarł 13 marca 1990 roku i został pochowany na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.

Prof. Teobald Olejnik dołączył do Galerii Wybitnych Absolwen...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto