Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: Chorzy na raka i ich bliscy będą pod opieką

Piotr Hoffmann
Pomoc psychologiczna dla ciężko chorych, to standard na Zachodzie, u nas nadal raczkuje
Pomoc psychologiczna dla ciężko chorych, to standard na Zachodzie, u nas nadal raczkuje fot. Adrian Domański
Każdy, kto miał lub ma do czynienia z osobami ciężko chorymi, wie, jak wielki stanowi to problem dla samego chorego i jego najbliższych. Problem głównie natury psychicznej. Na terenie Śremu spotkania terapeutyczne mające wspomóc ich w ciężkich chwilach prowadzi psycholog Maciej Skibiński.

Doktor nauk medycznych działa w ramach funkcjonującego na terenie województwa projektu współfinansowanego przez Wojewodę Wielkopolskiego. Dotychczas służył swoim wsparciem śremianom w ramach programu organizowanego ze stowarzyszeniem Brata Alberta. Teraz zajmuje się indywidualnymi terapiami.

Dzięki temu do 25 listopada osoby dotknięte chorobą nowotworową, schorzeniami hematologicznymi oraz ich bliscy mają możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych spotkaniach indywidualnych z psychologiem. Mogą dzięki temu zyskać szansę na zmniejszenie stresu towarzyszącego chorobie oraz poprawę jakości życia nawet w trakcie jej trwania.

– Proponowane przez nas wsparcie psychologiczne jest prowadzone w oparciu o Program Simontona. Jest ono przeznaczone dla osób dotkniętych przewlekłą chorobą zagrażającą życiu i ich bliskich – mówi Maciej Skibiński, terapeuta prowadzących spotkania w ramach projektu.

– W krajach zachodnich pomoc psychologiczna dla osób w kryzysie zdrowotnym jest jednym ze standardów leczenia. W Polsce ciągle jeszcze dostęp do takiej pomocy jest bardzo ograniczony. W obliczu spowolnienia gospodarczego, z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach, to właśnie pomoc psychologa w chorobie nowotworowej uznawana jest za najmniej istotną w procesie leczenia, i to z niej zarządzający szpitalami najczęściej rezygnują w pierwszej kolejności – tłumaczy lekarz. On i inni terapeuci wiedzą, jak potrzebna jest podobna pomoc w naszym regionie.

– Z doświadczeń, jakie zdobywamy podczas codziennej pracy, wynika, że zapotrzebowanie na taką pomoc jest wśród pacjentów ogromne. Program Simontona jest skutecznym programem terapeutycznym, dzięki któremu pacjent uczy się m.in. skuteczniej radzić sobie ze stresem poprzez wykształcenie w sobie tzw. zdrowego myślenia. Wsparcie pomaga pozbyć się poczucia beznadziei, co w efekcie powoduje wzrost zaangażowania pacjenta w proces leczenia – tłumaczy. Dzięki spotkaniom osoby zmagające się na co dzień z chorobami nowotworowymi lub schorzeniami hematologicznymi oraz ich bliscy będą mieli możliwość skorzystania ze specjalnie dla nich przygotowanego programu terapeutycznego ułatwiającego radzenie sobie z chorobą oraz powrót do życia społecznego po ciężkich doświadczeniach związanych z chorobą.

– W zakres oferowanego przez nas wsparcia wchodzą wizyty na oddziałach szpitalnych, wizyty domowe oraz spotkania na neutralnym terenie, poza placówkami służby zdrowia – wszystkie te formy wsparcia są bezpłatne – podkreśla uczestnik programu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto