Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: imiona dzieci urodzonych w 2020 roku w gminie Śrem. Które imiona były najbardziej popularne, a które najoryginalniejsze?

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
To jakie imiona były nadawane dzieciom urodzonym w minionym roku, zawsze budzi wiele ciekawości. W związku z tym także i tym razem sprawdziliśmy, jak mają na imię najmłodsi śremianie, którzy w tym roku skończą pierwszy rok życia. Wśród tradycyjnych imion znajdziemy i te bardziej egzotyczne. Zobaczcie!

Dzieci urodzone w gminie Śrem w 2020 roku

Czasem nawet dane statystyczne okazują się niezmiernie ciekawe. Jedną z takich informacji, które każdego roku są poszukiwane przez Czytelników to imiona urodzonych dzieci i to, które z nich było najpopularniejsze wśród maluchów. W 2020 roku, jak wynika z danych śremskiego Urzędu Stanu Cywilnego, zarejestrowano 946 nowo urodzonych mieszkańców gminy Śrem. Wśród tej liczby znalazło się 472 dziewczynki i 474 chłopców.

Lista najpopularniejszych imion dla dziewczynek w 2020 roku - gmina Śrem
Lista najpopularniejszych imion dla chłopców w 2020 roku - gmina Śrem

Najpopularniejsze imiona dzieci w 2020 roku

Nie jest tajemnicą chyba dla nikogo, że od kilku lat renesans przeżywają tradycyjne polskie imiona. Dziś nikogo nie dziwią mali Tadeusze, Franciszki, czy Gabriele i Marie. Przyglądając się tendencjom ostatnich lat, można powiedzieć, że moda na spolszczone zagraniczne imiona minęła. Nie oznacza to jednak, że obcobrzmiące imiona nie pojawiają się na liście nowo urodzonych śremian. W naszej gminie żyje coraz więcej obcokrajowców, którzy nadając imiona swoim dzieciom, kultywują tradycje wyniesione z krajów rodzinnych.

Jeśli chodzi o całą Polskę, to jak wynika z wrześniowego raportu na temat imion przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji (za pierwsze półrocze 2020 roku), najbardziej popularnymi imionami były Julia, Zuzanna i Zofia dla dziewczynek, a Antoni, Jan i Jakub dla chłopców.

Wśród bardziej oryginalnych imion małych Polaków dla dziewczynek pojawiły się imiona Rebeka, Lotta oraz Soraja, a dla chłopców Tymur oraz Platon.

Śrem: imiona dzieci urodzonych w 2020 roku

Rodzice małych śremian podobnie jak inni zdecydowali się na tradycyjne imiona. Na liście najpopularniejszych imion małych śremian znajdziemy Janów, Franciszków i Stanisławów wśród chłopców, a wśród dziewczynek Heleny, Zofie i Hanny.

Wśród oryginalniejszych imion małych śremian z pewnością wymienić należy Mieszka, Gniewomira i Gustawa oraz Jagnę, Konstancje, Bogumiłę czy Walentynę. Nie brakuje też imion mających korzenie poza granicami naszego kraju. Wśród nich znajdują się takie jak Liam, Yousef, Nathan, Mykhailo, Vakaris,Caspian, Herman oraz Nela, Mia, Dajana, Zoja, Milana, Casandra.

Imiona i ich znani właściciele

Analizując listę imion, można zauważyć również kilka ciekawostek. Na przykład w 2020 roku w gminie Śrem urodziło się 11 dziewczynek o imieniu Klara. Jedną z bardziej znanych obecnie osób o tym imieniu jest Klara Lewandowska, córka Roberta i Anny Lewandowskich. W gminie Śrem mieszkają również trzy Igi. Najsłynniejszą obecnie osobą noszącą to właśnie imię jest tenisistka Iga Świątek, zwyciężczyni French Open 2020.

Wśród chłopców urodzonych w 2020 roku w gminie Śrem pojawił się m.in. mały Oktawian. Takie imię nosił również rzymski cesarz Oktawian August, którego panowanie uznaje się za okres stabilizacji i reform w państwie rzymskim.

Jako ciekawostkę dodamy również, że na liście imion dzieci urodzonych w gminie Śrem w 2020 roku znajduje się zarówno Jakub jak i Kuba. Drugie z imion - Kuba - powszechnie traktowane jest i używane jako zdrobnienie Jakuba. W tym przypadku jednak są to dwa zupełnie inne imiona, a dla tych, którzy mają wątpliwości co do imienia Kuba, dodamy tylko, że Rada Języka Polskiego uznaje to imię za formę oficjalną imienia i wskazuje, że już w średniowieczu było ono notowane w dokumentach.
______________

Lista TOP 25 najchętniej czytanych książek dla dzieci w Śremie

Śrem: sprawdziliśmy jakie książki najczęściej czytali najmło...

TOP 20 książek dla dorosłych wypożyczonych w śremskiej bibliotece

Śrem: co czytali dorośli śremianie w 2020 roku? Sprawdź, TOP...

Tak Śrem i jego okolice wyglądał kiedyś - pamiętacie? Całkiem sporo się zmieniło!

Zdjęcia Śremu i jego okolice na starych zdjęciach. Dziś wszy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto