Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem obchodził 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Finał uroczystości przy obelisku upamiętniającym walczących śremian

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Śrem obchodził 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Finał uroczystości przy obelisku upamiętniającym walczących śremian
Śrem obchodził 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Finał uroczystości przy obelisku upamiętniającym walczących śremian Katarzyna Baksalary
27 grudnia w Śremie stał pod znakiem obchodów wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jednego z nielicznych, które w polskiej historii zakończyło się sukcesem. Obchody rozpoczął się od spotkania przy Doboszu w parku przy ul. Poznańskiej, a zakończyły mszą świętą i apelem pamięci na cmentarzu parafialnym przy obelisku upamiętniającym walczących w Powstaniu Wielkopolskim śremian. Wśród osób biorących udział w obchodach zauważyć można było samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych i różnych instytucji oraz potomków śremskich Powstańców.

Obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Śremie

Tradycją śremską jest, że uroczystości związane z obchodami kolejnych rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Śremie rozpoczynają się od krótkiego spotkania przy pomniku Dobosza w parku miejskim przy ul. Poznańskiej, a następnie dopiero odbywają się kolejne zaplanowane wydarzenia.

W tym roku jednym z nich było m.in. rozdawanie biało-czerwonych kokard oraz flag z orłem śremskich Powstańców na osiedlu Jeziorany w Śremie. Chętnych do wpięcia kokardy w klapę płaszcza czy kurtki nie brakowało. Flagi powstańcze również znalazły swoich właścicieli i zawisły na masztach, w oknach i na balkonach.

Finałem śremskich obchodów we wtorek 27 grudnia była natomiast msza święta w kościele garnizonowym oraz spotkanie na cmentarzu parafialnym przy obelisku upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich ze Śremu i najbliższych okolic.

Tak obchodzono w Śremie
104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego:

Msza święta w kościele garnizonowym w Śremie

Uroczysta msza święta odprawiona została w kościele garnizonowym o godz. 17.00. Udział wzięły w niej m.in. poczty sztandarowe ze śremskiej jednostki wojskowej, policji, straży miejskiej, harcerzy, szkół i rozmaitych instytucji i organizacji.

Mszę świętą celebrował ks. prałat Marian Brucki, dziekan dekanatu śremskiego, a towarzyszyli mu ks. mjr Wojciech Kułak, proboszcz parafii garnizonowej, oraz wikariusz śremskiej fary ks. Mateusz Kubiak.

Podczas mszy świętej zebrani w kościele garnizonowym modlili się za wszystkich biorących udział w Powstaniu Wielkopolskim, za to, aby już nigdy nie trzeba było walczyć o niepodległość i za obecnych w kościele w podziękowaniu za dar modlitwy.

Śrem obchodził 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Finał uroczystości przy obelisku upamiętniającym walczących śremian
Wśród składających kwiaty obecni byli również potomkowie Powstańców Wielkopolskich. Na zdjęciu po lewej stronie Grzegorz Taczak, potomek Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania WielkopolskiegoKatarzyna Baksalary

Finałem śremskich uroczystości związanymi z obchodami 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego było spotkanie przy obelisku upamiętniającym Powstańców na cmentarzu parafialnym. Tam złożono kwiaty, zapalono znicze oraz wygłoszono apel pamięci, zakończony trzeba salwami honorowymi oddanymi przez kompanię reprezentacyjną śremskiej jednostki wojskowej.

To jeszcze nie całkiem koniec śremskich obchodów...

Przysłowiową kropką nad "i" śremskich obchodów nie jest jednak modlitwa przy cmentarnym obelisku upamiętniającym Powstańców, lecz spotkanie poświęcone historii tego okresu pod hasłem "Śremskim Batalion na straży linii demarkacyjnej 1918/1919, które odbędzie się w piątek 30 grudnia w Muzeum Śremskim. Spotkanie poprowadzi Radosław Franczak, historyk i pracownik Muzeum Śremskiego. Początek o godz. 18.30.

Tego dnia w Muzeum śremskim będzie można również zobaczyć wystawę "Panteon Niepodległości - aneks Szczegół ozdobą historii". Będzie to druga odsłona wystawy, która pojawiła się po raz pierwszy cztery lata temu, na stulecie Powstania Wielkopolskiego. Warto sprawdzić, co przez cztery lata udało się nowego zebrać na temat Powstania w Śremie i okolicach oraz na temat samych Powstańców z naszego regionu.

Śrem obchodził 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Finał uroczystości przy obelisku upamiętniającym walczących śremian

Śrem obchodził 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskie...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto