Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śremianie uczcili pamięć o zamordowanych w piątek 20 października, mieszkańcy Książa i Dolska zrobią to w niedzielę 22 październik

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Wideo
od 16 lat
Koniec lata i początek jesieni, to dla wielu polskich miast czas wspomnień 1939 roku i mieszkańców, którzy w pierwszych miesiącach II wojny światowej stracili życie. Dla Śremu, Książa i Dolska takim dniem jest 20 października. Tego dnia doszło do egzekucji mieszkańców na śremskim i ksiąskim rynku. Współcześni nie zapomnieli o wydarzeniach sprzed 84 lat.

Śrem i jego mieszkańcy pamięta o wydarzeniach z 20 października 1939 roku

W piątek 20 października minęło dokładnie 84 lata od tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się na śremskim rynku. Współcześni mieszkańcy Śremu nie zapomnieli o 19 rozstrzelanych przez Niemców Synach Ziemi Śremskiej. W tym roku mimo fatalnej pogody spore grono śremian wzięło udział w obchodach tej smutnej rocznicy.

Obchody 84 rocznicy wydarzeń 20 października 1939 roku w Śremie rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w kościele farnym, gdzie zebrani modlili się w intencji rozstrzelanych na rynku 19 mężczyzn. Po mszy ks. Marian Brucki przeszedł wraz z modlącymi się na cmentarz przykościelny, gdzie znajduje się wspólna mogiła rozstrzelanych śremian i tam zmówiona została modlitwa za spoczywających w tym miejscu oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.

Uroczystości 20 października na rynku w Śremie odbyły się w deszczu

Dalsza część obchodów odbyła się na śremskim rynku, w miejscu doszło rozstrzelania mieszkańców miasta. Obecnie w miejscu, gdzie znajdował się kulochwyt w 1939 roku, usytuowano pomnik przypominający o tych wydarzeniach.

Zebranych powitał Mariusz Kondziela, dyrektor Muzeum Śremskiego, a następnie głos zabrał burmistrz Adam Lewandowski, który przypomniał o egzekucji i działaniach, które ją poprzedzały. Po odczytaniu apelu poległych oddano salwy honorowe, a samorządowcy oraz delegacje złożyły wiązanki kwiatów. W uroczystości udział wzięli jak co roku, kompania reprezentacyjna śremskiej jednostki wojskowej, harcerze oraz członkowie orkiestry dętej Towarzystwa im. Mariana Zielińskiego.

Mieszkańcy Książa Wielkopolskiego i Dolska wspomną wydarzenia z 1939 roku w niedzielę

Do egzekucji 20 października 1939 roku doszło nie tylko w Śremie, ale również w Książu Wielkopolskim, gdzie rozstrzelani zostali książanie i dolszczanie. Obchody upamiętniające to tragiczne wydarzenie zaplanowano na niedzielę 22 października. Podobnie jak w Śremie najpierw odbędzie się msza święta, a dalsze uroczystości tradycyjnie odbędą się na ksiąskim rynku oraz w miejscu pochówku zamordowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto