Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stoi, działa i ładuje. Pierwsza stacja w Śremie została oficjalnie otwarta

Dominika Górna
Dominika Górna
Stoi, działa i ładuje. Pierwsza stacja została oficjalnie otwarta
Stoi, działa i ładuje. Pierwsza stacja została oficjalnie otwarta fot. Dominika Górna
Na ten moment czekaliśmy. Dziś burmistrz Adam Lewandowski oficjalnie zaprezentował stację ładującą auta elektryczne. Na tę okazję została sprowadzona tesla, by na jej przykładzie pokazać jak stacja działa. W naszym powiecie aut elektrycznych wciąż jest jak na lekarstwo.

- Mieszkańcy pytają mnie, po co stawiamy stację ładującą skoro nie ma w okolicy samochodów elektrycznych. Ale jak mają być, skoro nie ma gdzie ich ładować – odbija piłeczkę Adam Lewandowski. I w zasadzie ma rację. Wiele gmin, a wśród nich Śrem stawia na pro ekologiczne rozwiązania zmniejszające emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Stacja stoi na parkingu w sąsiedztwie kościoła pw św. Ducha. Jest to wolnostojąca stacja ładująca EVBmax. Zasilana jest prądem AC i DC, dzięki czemu przez wielu użytkowników nazywana jest „superszybką” stacją ładowania aut elektrycznych. Producent zapewnia, że jest ona w stanie naładować samochód elektryczny w przeciągu 30 minut.

Aby udowodnić, że stacja działa do Śremu sprowadzono amerykańską teslę. Po jej szybkim naładowaniu burmistrz siadł za kółkiem i zrobił małą rundę wokół starego miasta. - Super! Prowadzi się bardzo dobrze – zapewnia burmistrz.

Stacja ładująca to kolejny etap prac nad pro ekologiczną wizją miasta. Po rowerach przyszedł czas na auta elektryczne. Partnerem w tym przypadku również jest Orange Polska, dla którego śremska stacja jest pierwszą w kraju. - Ale nie ostatnią – zapewnia Maciej Kocięcki z Orange. Firma telekomunikacyjna już dziś zapowiada wprowadzenie bardziej ekologicznych rozwiązań dotyczących oświetlenia ulic.

Stacja ładująca jest też częścią większej koncepcji. - Lokalizacja stacji ładowania aut elektrycznych jest elementem projektu „Budowa zintegrowanych węzłów przesiadkowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Śremie”, którego celem jest poprawa mobilności miejskiej, stworzenie zrównoważonego systemu transportowego oraz zwiększenie roli niskoemisyjnego transportu publicznego na terenie gminy Śrem – dodaje Julia Projs. Koszt inwestycji to 135 tysięcy złotych.

Ładowanie samochodów w Śremie będzie bezpłatne. A pomóc w tym ma specjalna aplikacja na telefon „Elocity”. Stacja przystosowana jest także do ładowania wszystkich aut elektrycznych, bez względu na markę.

Najbliższy tego typu punkt ładowania znajduje się w Poznaniu. Koszt 1,23 zł za 1kWh. Gmina Śrem na razie nie będzie kasowała za tą usługę.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto