Tadeusz Tomaszewski, poseł Nowej Lewicy. Szanuję wyborców – ich sprawy są dla mnie najważniejsze

Materiał informacyjny Biuro Poselskie Tadeusza Tomaszewskiego - LEWICA
Lider aktywności Posłów, na forum Sejmu, z okręgu wyborczego nr 37. Tadeusz Tomaszewski, poseł Nowej Lewicy, wybrany z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, reprezentuje swoich wyborców w Parlamencie już od 1993 roku. Wrażliwy na sprawy społeczne, spotyka się z nimi osobiście i interweniuje w ważnych dla nich sprawach. W obecnej kadencji, od dnia 12 listopada 2019 roku do 7 grudnia 2022 roku wystąpił 450 razy na posiedzeniach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak przystało na aktywnego posła, Tadeusz Tomaszewski złożył w ciągu trzech lat sprawowania mandatu poselskiego 846 interpelacje, w sprawach społecznych, rolniczych, gospodarczych i lokalnych, jako efekty pytań i próśb, kierowanych do niego przez obywateli.
W sprawach społecznych interesował się zmianami formuły wyliczania subwencji oświatowej, dyskryminacją placówek niepublicznych realizujących nieodpłatnie zadania oświatowe, podjęciem pilnych działań w związku z ustawowo zagwarantowanymi podwyżkami dla personelu szpitali, a także wsparciem przez rząd budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Składał też interpelacje w sprawach braku specjalistów psychiatrii dziecięcej w Polsce, wprowadzenia równych zasad w traktowaniu górników węgla brunatnego i kamiennego, zasad realizacji projektu wsparcia dla rodzinnych ogrodów działkowych (ROD), w sprawie bierności rządu w kwestii urealnienia wysokości zasiłku pogrzebowego.
W sprawach rolniczych monitował w kwestiach przejścia na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa, działań rządu na rzecz realizacji postulatów protestujących rolników w dniu 9 lutego 2022 r., jak również wyzwań stojących przed rolnictwem oraz wspólną polityką rolną w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
Bliskie są mu sprawy gospodarcze: tu zabierał głos w sprawie nowelizacji ustawy o OZE w zakresie projektów parasolowych realizowanych na rzecz mieszkańców przez samorządy terytorialne, wstrzymania zawierania nowych umów na realizację przyłączy gazowych przez Polską Spółkę Gazownictwa, zmniejszających się dochodów samorządów gminnych w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu, wsparcia pilnych działań na rzecz przedsiębiorstw i odbiorców rynku ciepła systemowego, a także możliwości utraty funduszy unijnych przez Polskę.
Przyjmując wyborców z całej Wielkopolski, wysłuchiwał i ciągle wysłuchuje ich głosów i składał interpelacje związane z lokalnymi problemami - w sprawach: drastycznych podwyżek cen gazu dostarczanego do ogrzewania m.in. bloków komunalnych oraz placówek miejskich, opóźnionej budowy dworca kolejowego w Koninie, odłączenia gazu mieszkańcom Zagórowa i Mieściska w Wielkopolsce oraz skutków gospodarczych opublikowania tzw. listy sankcyjnej, czy możliwości zmian w ustawie Prawo wodne w oparciu o propozycje przedstawione z powiatu gnieźnieńskiego.

Wyborcy zgłaszają – poseł pracuje

Poseł Tadeusz Tomaszewski złożył też 264 zapytania poselskie, interesując się budową bezkolizyjnego przejazdu pod torami na linii kolejowej nr 353 Poznań Wschód-Skandawa w ciągu ul. Gajowej oraz nowego przystanku kolejowego w Gnieźnie, podjęciem budowy nowej siedziby Placówki Terenowej KRUS w Słupcy, funkcjonowaniem gabinetów politycznych w ministerstwach, planami Ministerstwa Sportu i Turystyki dotyczących turystyki społecznej w Polsce, planami dotyczącymi rozszerzenia funkcjonalności aplikacji mObywatel, a także przyznanymi świadczeniami ratowniczych OSP w powiatach, na terenie Wielkopolski.

Zawsze występuję w interesie obywateli, którzy z zaufaniem przekazują mi swoje sprawy - zapewnia poseł Tadeusz Tomaszewski. - Dlatego zgłaszałem na bieżąco pytania m.in. w sprawie działań rządu na rzecz zapobiegania wzrostowi ubóstwa, w tym wśród osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, w kontekście raportu Poverty Watch i zmian w budżecie na 2022 r., w sprawie drastycznych podwyżek cen gazu i energii, jak również w sprawie poprawy programu Polski Ład, polepszenia sytuacji osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin i ulżenia samodzielnym rodzicom w kontekście braku możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi. Pytałem o możliwość wsparcia polskich rodzin, którym zagraża ubóstwo energetyczne z powodu braku opału i horrendalnych cen węgla oraz o działania rządu zmierzające do uniezależnienia Polaków od ogrzewania domów brudną energią.
Poseł zajął się również kwestiami zmian podatkowych od 1 lipca 2022 r. w związku z wejściem w życie aktualizacji Polskiego Ładu skutkującej pogorszeniem sytuacji finansowej samorządów – rzecz bardzo istotna, pomijana celowo przez szereg oficjalnych mediów. Pytał także w sprawie odblokowania rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, co ma kluczowe znaczenie dla gospodarki, ochrony klimatu i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i w sprawie procederu wypowiadania pracownikom ochrony zdrowia umów o pracę i dokonywania fikcyjnych zmian stanowisk w celu ominięcia konieczności zwiększenia wynagrodzeń w związku z wprowadzeniem od lipca wyższych stawek minimalnego wynagrodzenia dla pracowników medycznych,a spowodowanego brakiem pełnego pokrycia dodatkowych wydatków ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Oświadczenia to również ważna część pracy posła. W 33 oświadczeniach poseł Tadeusz Tomaszewski zajmował stanowisko w sprawie zaniedbań ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad związanych z przebudową i remontem drogi krajowej nr 15 na odcinku Gniezno - Żydowo – Czeluścin, w sprawie potrzeby wydania aktów wykonawczych do ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, w sprawie potrzeby rozpoczęcia prac parlamentarnych nad projektami ustaw dotyczących emerytur stażowych. Bronił rolników pokrzywdzonych w wyniku działania nieuczciwego przedsiębiorcy, który pobierał zaliczki na zakup nawozów sztucznych
w gminie Miłosław, a także lokalnych społeczności zaskoczonych niewystarczającymi konsultacjami prowadzonymi przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny. Złożył także m.in. oświadczenia w sprawie napaści Rosji na Ukrainę i spontanicznej akcji pomocy uchodźcom w Wielkopolsce, w sprawie zmian zasad finansowania programu leczenia chorych na hemofilię, czy wreszcie w kwestii niezabezpieczenia środków finansowych w wystarczającym stopniu na realizację podwyżek dla pracowników medycznych.

Praca w komisjach i zespołach

W bieżącej kadencji Sejmu poseł Tadeusz Tomaszewski jest zastępcą przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, pracuje także w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, i w Podkomisji stałej do spraw polityki społecznej. Jest członkiem dziewięciu zespołów parlamentarnych, m.in. Zespołu Parlamentarnego ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Parlamentarnego Zespołu Strażaków, Parlamentarnym Zespole ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich.

Akcje charytatywne

Poseł aktywnie udziela się charytatywnie i przekazuje środki pieniężne na rzecz różnych akcji, jak np. WOŚP, czy pomoc rodzinom z Ukrainy.

Biuro Poselskie

Bieżące sprawy można kierować do Biura Poselskiego w Gnieźnie – głównej siedziby w ramach okręgu nr 37, w którym pracuje jeden pracownik etatowy i jedna osoba współpracująca, ale które wspomaga 40 społecznych współpracowników, czyli tzw. asystentów poselskich. Biuro Poselskie Posła Tadeusza Tomaszewskiego mieści się przy ul. Bolesława Chrobrego 40/41 w Gnieźnie. Kontakt z posłem możliwy jest też na drodze internetowej i telefonicznej: www.tadeusztomaszewski.pl, [email protected] i tel. 61 426 33 29.
Biuro posiada cztery filie terenowe: w Słupcy, ul. Mickiewicza 1, w Koninie, ul. Staszica 27, w Środzie Wlkp., ul. Wiosny Ludów 10, pok.202 i w Kole, ul. Kolejowa 58. Ponadto Tadeusz Tomaszewski organizując dyżury poselskie oraz spotkania z wyborcami w Turku, Wrześni i w Śremie korzysta nieodpłatnie z biur powiatowych Nowej Lewicy, w Turku – ul. Kolska 19, we Wrześni, ul. 3 maja 4, i w Śremie - ul. Przemysłowa 1.
Spójrzmy czym zajmowało się Biuro w tej kadencji poselskiej. Wyborcy zgłaszali się do niego na dyżury specjalistów z zakresu poradnictwa prawnego, rozliczania rocznego podatku oraz pomocy w funkcjonowaniu organizacji pozarządowych. Od 7 grudnia 2021 do 7 grudnia 2022 roku specjaliści udzielili porad dla 410 osób. Były to porady prawne – skorzystało z nich 241 osób, dla których napisano 48 pism, z czego 30 pozwów i pism procesowych do odpowiednich sądów i urzędów. Inna grupa porad dotyczyła odszkodowań w ramach stosunków polsko-niemieckich, a jeszcze inna – bezpłatnego rozliczania podatku od osób fizycznych – PIT. W okresie od stycznia do kwietnia 2020 roku skorzystało z tych ostatnich 110 osób, 154 osoby w 2021 roku i 169 osób w 2022 roku.

Jestem blisko waszych spraw

Od dnia ślubowania poselskiego, czyli od 12 listopada 2019 roku poseł Tadeusz Tomaszewski odbył około 930 spotkań z wyborcami, w tym 154 w 2020 roku, 373 w roku 2021 oraz 387 do początku grudnia 2022 roku. Tylko od 7 grudnia 2021 do 7 grudnia 2022 roku poprzez dyżury poselskie, czy liczne spotkania z wyborcami na terenie całego okręgu wyborczego nr 37 podjętych zostało 159 interwencji poselskich.
Dotyczyły one m.in.:
- sprawy przydziału lokali mieszkalnych socjalnych,
- odwołania się od wyników konkursu Lokalnej Grupy Działania,
- podwójnego opodatkowania z emerytury i pracy,
- pomocy przy pisaniu statutu dla struktur OSP,
- niezadowolenia z teleporad lekarskich,
- remontu drogi pokopalnianej w Kleczewie,
- sprawy schroniska dla psów w Katarzynowie,
- budowy chodnika we wsi Ratyń,
- konfliktu na tle płacowym w firmie APS,
- sprawy emerytur mundurowych,
- wypłaty dot. wniosków suszowych i dopłat do nawozów,
- braku wypłaty świadczenia ratowniczego za udział w akcjach,
- problemów z rezerwacją elektroniczną wizyt w Urzędzie Wojewódzkim na złożenie wniosku o kartę stałego pobytu,
- sprawy budowy farm fotowoltaicznych zbyt blisko zabudowań (Wiekowo),
- protestów przeciwko budowie CPK zbyt blisko infrastruktury mieszkańców,
- sprawy funkcjonowania OHP w Niechanowie,
- sprawy wdrożenia podwyżek płac w Szpitalu Powiatowym i Wojewódzkim w Gnieźnie,
- emerytur stażowych,
- sprawy nieludzkich warunków podróży w pociągach porannych relacji Gniezno-Poznań i powrotnych,
- skutecznej interwencji w sprawie zapłaty przez Urząd Wojewódzki za pobyt uchodźców w ośrodku w Skorzęcinie oraz finansowania dowozu dzieci z niepełnosprawnościami do SOSW w Kłecku,
- zapomogi dla olimpijczyka,
- sprawy wydzielenia popiołów z odpadów zmieszanych i traktowanie ich jako oddzielnej frakcji,
- interwencji u Wojewody Wielkopolskiego ws. wypłaty dodatków węglowych,
- interwencji poselskiej w NFZ i w Ministerstwie Zdrowia w sprawie konfliktu płacowego między pielęgniarkami, a dyrekcją w gnieźnieńskiej Dziekance,
- skutecznej interwencji u Marszałka Województwa Wielkopolskiego ws. drastycznych cięć połączeń kolejowych w nowym rozkładzie jazdy pociągów na linii Poznań Gł. – Inowrocław, a w szczególności Trzemeszno – Mogilno.

To tylko część działalności Posła Nowej Lewicy Tadeusza Tomaszewskiego. Zachęca on do kontaktu i współpracy w ważnych sprawach na rzecz obywateli i samorządów.

Biuro Poselskie Posła Tadeusza Tomaszewskiego-Lewica
ul. Bolesława Chrobrego 40/41, 62-200 Gniezno.
www.tadeusztomaszewski.pl,
[email protected]
tel. 61 426 33 29.
kom: 601 287 775

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tadeusz Tomaszewski, poseł Nowej Lewicy. Szanuję wyborców – ich sprawy są dla mnie najważniejsze - Konin Nasze Miasto

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto