MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Chrząstowie uczczono Dzień Ziemi, nadając imię pomnikowi przyrody. Ilu dzieci potrzeba do objęcia "Filipa" i kim jest patron dębu? Sprawdź

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
"Filip" to dąb szypułkowy, który otrzymał imię po osobie zasłużonej dla Chrząstowa - Filipie Wełyczko
"Filip" to dąb szypułkowy, który otrzymał imię po osobie zasłużonej dla Chrząstowa - Filipie Wełyczko Katarzyna Baksalary
22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej w Chrząstowie oraz zaproszeni goście spotkali się przy "Filipie", który dołączył do grona pomników przyrody w gminie Książ Wielkopolski. Ilu dzieci potrzeba, aby objąć ten dąb szypułkowy? Sprawdź!

Dzień Ziemi w Chrząstowie razem z "Filipem"

Pomysłów na promowanie postaw proekologicznych i nauki szacunku do środowiska oraz wszystkiego, co nas otacza, jest wiele. Szczególnym dniem na takie działania, które powinny trwać przez cały rok, jest 22 kwietnia, czyli Dzień Ziemi.

W Chrząstowie w tym roku postanowiono uczcić ten dzień razem z "Filipem", który właśnie w Dniu Ziemi otrzymał oficjalnie swoje imię. Mowa oczywiście o dębie szypułkowych, znajdującym się nieopodal Szkoły Podstawowej w Chrząstowie.

W Chrząstowie uczczono dawnego dyrektora szkoły

Imię, które otrzymał nowy pomnik przyrody w gminie Książ Wielkopolski, nie jest przypadkowe. Patronem "Filipa" jest pierwszego kierownika szkoły w Chrząstowie Filip Wełyczko.

Filip Wełyczko był dyrektorem szkoły podstawowej w Chrząstowie w latach od 1948 do 1972. Za zasługi dla oświaty odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem „Za zasługi dla powiatu śremskiego”. Był także aktywnym działaczem kółek rolniczych w Wielkopolsce

- przypomniała zebranym Mirela Grześkowiak, zastępca Burmistrza Książa Wielkopolskiego i dodała, że imię "Filip" zostało wybrane przez mieszkańców gminy w głosowaniu. Tę propozycję poparły 34 osoby.

Zobacz też:

Oprócz Filipa zaproponowano również imiona:

  • Przemysł I, jako upamiętnienie osoby księcia wielkopolskiego Przemysła I, który w roku 1257 nadał prawa lokacyjne wsi Chrząstowo

  • Jan dla upamiętnienia Jana Majsnera - społecznego działacza i sołtysa wsi Chrząstowo

Ile dzieci obejmie "Filipa"? Sprawdziliśmy!

Na koniec dodamy, że "Filip" to dąb szypułkowy, który w swoim obwodzie ma 658 centymetrów (obwód mierzony na wysokości 130 cm). Do objęcia drzewa potrzebnych było aż dziesięcioro uczniów młodszych klas ze szkoły w Chrząstowie.

ŚremNaszeMiasto.pl poleca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto