Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Manieczkach uczcili pamięć gen. Józefa Wybickiego. 200. rocznica śmierci twórcy hymnu narodowego

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
W czwartek 10 marca w Manieczkach zorganizowane uroczyste obchody w 200. rocznicę śmierci gen. Józefa Wybickiego, autora hymnu narodowego, który przez wiele lat żył na Ziemi Śremskiej.

Uroczystości w rocznicę śmierci gen. Józefa Wybickiego

Obchody 200. rocznicy śmierci gen. Józefa Wybickiego rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Manieczkach. Mszę odprawił ks. prałat Marian Brucki wraz z ks. Zbigniewem Gutowskim, proboszczem parafii pw. św. Barbary Jaszkowo-Manieczki. Podczas kazania ksiądz prałat szczególnie podkreślił patriotyczną postawę generała Wybickiego, który jest autorem hymnu narodowego.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy rotundzie i pomniku gen. Wybickiego znajdujących się obok kościoła. Oprócz licznych pocztów sztandarowych i mieszkańców w uroczystych obchodach wziął udział Wójt gminy Brodnica, Marek Pakowski. Obecny byli także wicestarosta Powiatu Śremskiego, Piotr Ruta i wiceburmistrz Śremu, Bartosz Żeleźny. Do Manieczek przyjechał również Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Marek Gola.

Od kilku lat pielęgnują pamięć o gen. Józefie Wybickim

Obchody upamiętniające rocznicę śmierci gen. Wybickiego odbywają się od kilku lat. Tegoroczna uroczystość była szczególna dla organizatorów.

Muzeum Śremskie razem z grupą Odnowy Wsi Manieczki od pięciu lat bardzo mocno dba i każdego roku 10 marca organizujemy to wydarzenie. Ziemia śremska powinna być dumna z gen. Wybickiego i trudno żebyśmy celebrowali inny dzień. Rok 2022 to rok Józefa Wybickiego ustanowiony przez Sejm RP. Dlatego te obchody miały mieć szczególną oprawę. We współpracy z lokalnymi samorządowcami i przedsiębiorcami udało się zaprosić Chór Ogólnouczelniany Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego i Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Lotniczych

- powiedział Grzegorz Pawlak z Muzeum Śremskiego.

Dyrektor PGR stworzył muzeum poświęcone Józefowi Wybickiemu

W Manieczkach od bardzo wielu lat pielęgnuję się pamięć o generale Wybickim, który zamieszkał tutaj na dłużej i spędził swoje ostatnie lata życia.

Największe zasługi w dbaniu o postać generała ma dyrektor Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Manieczkach, Jan Baier. To on założył Muzeum Hymnu Narodowego poświęcone Wybickiemu, które podlegało pod PGR. Mieściło się ono w dworku. Jednak muzeum nie przetrwało okresu transformacji. Dzięki staraniom Jana Baiera postać generała Józefa Wybickiego na stałe “wryła się” w lokalną pamięć Wpisała się w lokalną tożsamość.

- powiedział Radosław Franczak ze Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego.

Projekt "Wybicki Reaktywacja"

Jak dodaje Radosław Franczak organizowane są różne inicjatywy związane z postacią gen. Józefa Wybickiego. Jedną z nich jest Dzień Hymnu, który odbywa się od 2015 roku w ramach projektu “Wybicki reaktywacja”. Dzieci i młodzież mają możliwość wzięcia udziału w konkursie wiedzy o gen. Wybickim. Dodatkowo w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości powstał okolicznościowy mural na ścianie szkoły w Manieczkach. Józef Wybicki jest patronem szkół na terenie powiatu śremskiego i ma swoje pomniki m.in. przed ratuszem w Śremie.

Manieczki - dom gen. Józefa Wybickiego

Dla niektórych wspominanie rocznicy śmierci wydaje się nietypowe. Jednak w przypadku gen. Józefa Wybickiego jest to w pełni uzasadnione. Przez wiele lat mieszkał w dworku w Manieczkach wraz z rodziną, tutaj tworzył (m.in. opery) i tutaj zmarł.

To nie była przelotna miejscowość w której mieszkał przez rok czy dwa lata i wyjeżdżał dalej. To był jego dom. We wspomnieniach generała ciężko znaleźć sentyment do rodzinnego Będomina. Częściej wspominał Manieczki i Wełnę koło Rogoźna, gdzie poznał swoją drugą żonę Esterę

- podsumował Radosław Franczak.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto