Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie mamy 46 milionerów. W Wielkopolsce ich przybywa - sprawdźcie!

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
W powiecie mamy 46 milionerów. W Wielkopolsce ich przybywa
W powiecie mamy 46 milionerów. W Wielkopolsce ich przybywa arch. Polska Press
W tym roku 2844 osoby w Wielkopolsce zadeklarowały, że w zeszłym roku zarobiły więcej niż milion złotych. To w większości przedsiębiorcy płacący podatek liniowy.

W ubiegłym roku Wielkopolan, którzy zadeklarowali dochody osobiste powyżej miliona było o 136 więcej niż rok wcześniej. W ciągu dwóch lat liczba ta wzrosła o 707 osób. Nadal co jedenasty polski milioner jest Wielkopolaninem.

Sam Poznań jest czwartym miastem w kraju pod względem liczby tych, których roczny dochód przekroczył milion złotych. 2884 milionerów plasuje nas za Warszawą, Katowicami i Krakowem. Jeśli przyrównać liczbę milionerów do liczby mieszkańców województwa najzamożniejsze pozostaje Mazowsze - tam na każdych 626 podatników przypada jeden milioner. Na drugim miejscu plasuje się Kraków z jednym milionerem na 1090 osób. Wielkopolska, gdzie milionerem jest co 1209 podatnik wysuwa się na trzecie miejsce przed Katowice ( jedna na 1442 osoby).

Według prof. Ryszarda Cichockiego, socjologa z UAM dane z PIT-ów ujawniają tylko część najzamożniejszych.- To osoby, które mają wysoki dochód. Ale są przecież i tacy, którzy mają bardzo duży skumulowany majątek, a dochody umiarkowane czy jak wielu przedsiębiorców - inwestujący. Inni płacą podatki za granicą. Ich pieniędzy w deklaracjach PIT nie widać. Ale nie ulega wątpliwości, że stajemy się coraz zamożniejsi - podkreśla socjolog.

Według danych Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 90 proc. wielkopolskich milionerów to przedsiębiorcy płacący podatek liniowy (rozliczają się przy pomocy PIT 36 L), 5 proc. to osoby, które więcej niż milion rocznie zarobiły dzięki pracy najemnej. Trzech milionerów na stu uzyskało takie dochody dzięki zyskom z papierów wartościowych. 2 proc. deklarujących wyższe dochody niż milion to przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej. W przeciwieństwie do rozliczających się podatkiem liniowym, mogą oni korzystać z ulg i odliczeń oraz rozliczania wspólnego ze współmałżonkiem lub jako samotny rodzic z dzieckiem.

- Tym co najlepiej opisuje sytuację ekonomiczną Wielkopolski jest bardzo szybko rosnąca liczba przedstawicieli niższej klasy średniej - zwraca uwagę prof. Cichocki. - To wraz z lekko malejącą liczebnością wyższej klasy średniej i niewielką grupą osób zamożnych sprawia, że takie społeczności są nieskłonne do radykalizmów i bardzo stabilne politycznie. Taka jest Wielkopolska - dodaje.

Sprawdźcie w naszej galerii, w którym z wielkopolskich powiatów mieszka najwięcej milionerów, a w którym najmniej!

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto