Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wartościowe szkolenie dla młodych kierowców w Międzychodzie k. Dolska. Program „Mistrzowie na drodze” pomaga i edukuje

Jakub Cybichowski
Jakub Cybichowski
Szkolenie dla młodych kierowców w Międzychodzie k. Dolska
Szkolenie dla młodych kierowców w Międzychodzie k. Dolska Jakub Cybichowski
W sobotę, 6 listopada, młodzi kierowcy wzięli udział w ciekawym przedsięwzięciu. Na terenie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy w Międzychodzie, szkolili swoje umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów nauki jazdy.

Wartościowe szkolenie w Międzychodzie k. Dolska

Sobotnie szkolenie przyciągnęło szesnastu młodych kierowców. Uczestnicy otrzymali możliwość podszkolenia swoich umiejętności oraz powzięcia cennych informacji od doświadczonych instruktorów. Program „Mistrzowie na drodze” jest organizowany przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i grupę LOTOS. O komentarz w sprawie szkolenia poprosiliśmy Ireneusza Dancewicza, instruktora nauki jazdy z SJS Driving Academy, który już od 15 lat szkoli kierowców.

Wszystkie ćwiczenia na poszczególnych modułach były wymagające, ponieważ kursanci mieli do czynienia z sytuacjami awaryjnymi. - Rozpoczęliśmy przede wszystkim od absolutnych podstaw jakimi są nauka prawidłowego ustawienia fotela w samochodzie czy też właściwa praca rąk na kierownicy - powiedział nam I. Dancewicz.

Atrakcyjny program ćwiczeń dla młodych kierowców

Szkolenia pomagają młodym kierowcom zdobyć wartościową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dzięki czemu zapewniają cenną edukację.

Jednym z pierwszych ćwiczeń była nauka skrętu manewrowego, czyli takiego, który z reguły wykonujemy z reguły na parkingach, pod galerią handlową etc. Następnie przeszliśmy do ćwiczeń, w których pokazywaliśmy jak prawidłowo hamować awaryjnie na śliskiej nawierzchni. Do tego posłużyły nam płyty poślizgowe o obniżonej przyczepności. Szczegółowo została omówiona przy tej okazji zasada działania systemu ABS - tłumaczył nasz gość.

Poszczególne ćwiczenia wymagały od uczestników zachowania szczególnej uwagi podczas jazdy i miały za zadanie oddać warunki panujące na drodze.

Kolejnym ćwiczeniem był okrąg z obniżoną przyczepnością - na którym kierowcy jadąc po łuku mogli przekonać się o zachowaniu samochodu przy nadmiernej prędkości. Staraliśmy się uświadomić i pokazać młodym kierowcom czym jest 5-10 km/h więcej na liczniku, które mogą zadecydować, że nie dojedziemy do celu, gdyż wypadniemy z drogi. Ostatnie ćwiczenie miało za zadanie wskazać, co się dzieje z samochodem, jeśli nagle, awaryjnie ominiemy przeszkodę, zmienimy pas ruchu. Dzięki takiemu manewrowi w szczególnej sytuacji możemy uratować się przed poważną kolizją, lecz jednocześnie należy pamiętać o tym, że samochód może zostać wprowadzony w poślizg. Kursanci na tym najtrudniejszym module doświadczyli zasady działania systemu ESP - zwrócił uwagę Ireneusz Dancewicz.

„Młodzi kierowcy chłoną wiedzę jak przysłowiowa gąbka”

Na szkoleniu byli obecni także świeżo upieczeni kierowcy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w ruchu drogowym.

Przede wszystkim są oni jeszcze na etapie zdobywania doświadczenia w ruchu drogowym i potrzebują czasu. Na szkoleniu mieliśmy nawet osobę, która prawo jazdy posiada zaledwie trzy miesiące. - Młodzi kierowcy nie mają zakorzenionych złych nawyków prowadzenia samochodu, które dostrzegamy u kierowców legitymujących się przebiegiem na poziomie 200 tys. i więcej kilometrów. Z nimi jest trudniej pracować, bo mają te nawyki głęboko zakorzenione. Młodzi kierowcy chłoną wiedzę jak przysłowiowa gąbka i w związku z tym łatwiej jest do nich dotrzeć - stwierdził instruktor.

Ważne wnioski

Po zakończeniu wydarzenia, młodym kierowcom zadano ważne pytania dotyczące wniosków płynących z akcji.

Uczestnicy szkolenia przekonali się, że szalenie ważnym elementem prowadzenia samochodu jest odpowiedni dobór prędkości do panujących warunków na drodze - zwrócił uwagę I. Dancewicz.

Szczególnie ważnym aspektem są zagrożenia w ruchu drogowym. Zapytaliśmy więc również, z jakimi problemami spotykamy się najczęściej.

Tych problemów jest kilka - to nie jest tak, że jest jakiś szczególny jeden. Najczęstszą przyczyną wypadków jest wymuszenie pierwszeństwa. Często zdarza się, że przyczyną wymuszenia pierwszeństwa jest rozproszenie kierowcy poprzez korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego. Zwracaliśmy na to uwagę podczas szkolenia, gdyż obecnie młodzież często korzysta z elektroniki - podsumował nasz gość.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto