Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbrodnia Wielkopolska 1939, czyli wyjątkowe spotkanie w 84. rocznicę rozstrzelania Synów Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej [film, zdjęcia]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Wideo
od 16 lat
W gminie Książ Wielkopolski rozpoczęły obchody 84. rocznicy rozstrzelania Synów Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej. W piątkowy wieczór, 20 października ksiąskie Centrum Kultury zaprosiło mieszkańców do Ceglarni w Jarosławkach na spotkanie z Tomaszem Cieślakiem i koncert Chóru Consensus.

Historyk z poznańskiego IPN o tragicznych wydarzeniach 20 Października 1939 w Książu Wlkp.

Tragiczne wydarzenia z 20 października 1939 miały miejsce nie tylko w Śremie, ale również w Książu Wielkopolskim. Na miejscowym rynku z rąk niemieckiego Einsatzkommanda 14, którym dowodził Gerhard Flesch rozstrzelano 17 osób pochodzących z gmin Książ i Dolsk. W 84. rocznicę tych tragicznych wydarzeń ksiąskie Centrum Kultury zaprosiło mieszkańców obydwu gmin na wyjątkowe spotkanie w Ceglarni w Jarosławkach, podczas którego o tamtych tragicznych wydarzeniach opowiedział Tomasz Cieślak, historyk z poznańskiego IPN.

Autor książki „Książ ‘39 Niewinnie Straceni” w swoim wystąpieniu wskazał, że plan Operacji Tannenberg powstał jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Wówczas III Rzesza zaczęła gromadzić informację na temat mieszkających w Polsce osób, przywódców, działaczy społecznych, których należało umieścić na tak zwanej liście gończej.

Przed wojną jeszcze mówi się o 60 tysiącach osób, które miały zostać na taką listę gończą wpisane. Oczywiście jest to pewne nadużycie. Dzięki najnowszym badaniom wiemy dzisiaj, że Niemcy przed wybuchem II Wojny Światowej wpisali zaledwie kilka tysięcy Polaków. A co zresztą? Resztę osób, które miały zostać aresztowane wskazali lokalni Niemcy

- powiedział Tomasz Cieślak.

Więcej w naszym materiale filmowym. Zobacz!

od 16 lat

Egzekucja na ksiąskim rynku i w innych miastach regionu to Zbrodnia Wielkopolska

Tomasz Cieślak podkreślił, że to, co wydarzyło się w październiku 1939 w naszym regionie to Zbrodnia Wielkopolska i tak powinniśmy nazywać te tragiczne wydarzenia. Jednak o ogromnie tej tragedii ciężko uświadomić osoby spoza Wielkopolski. Jak zdradził gość ksiąskiego Centrum Kultury, kiedy zaprosił prof. Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcę prezesa IPN na ekshumacje w lasach w okolicach Palędzia i Dąbrówki musiał postawić się wielu wpływowym osobom.

To pokazuje, jak trudno uświadomić ludzi spoza Wielkopolski, że w wyniku egzekucji straciliśmy taką ogromną ilość najwybitniejszych przedstawicieli i nikt nie upomina się dzisiaj o nich. Upominają się o nich na szczęście społeczności regionalne. Zobaczyłem, że siła nie jest w Poznaniu, ale tutaj w regionie

- zaznaczył przedstawiciel poznańskiego IPN.

Zwieńczeniem wieczoru w Ceglarni był wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu miejscowego Chóru Consensus. Zainteresowani mogli również zakupić egzemplarze książki autorstwa Tomasza Cieślaka „Książ ‘39 Niewinnie Straceni”.

Zbrodnia Wielkopolska 1939, czyli wyjątkowe spotkanie w 84. ...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto