Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie będzie miał swojego patrona. To wybitny Polak związany z naszym regionem

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Uroczystości 70-lecia Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie - czerwiec 2018.
Uroczystości 70-lecia Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie - czerwiec 2018. Katarzyna Baksalary - archiwum PPG
Rok 2023 to wyjątkowy czas dla Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie. W tym roku placówka świętuje 75-lecie istnienia, a pod koniec września zaplanowano uroczyste obchody tego jubileuszu. To wydarzenie będzie o tyle szczególne, że od 1 września szkoła będzie miała swojego patrona.

Wybitny Polak związany z naszym regionem ma zostać patronem Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie

Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie obejmuje technikum, branżową szkołę I stopnia, szkołę policealną i liceum ogólnokształcące dla dorosłych. W tym roku przypada 75-lecie istnienia tej placówki, a społeczność tej placówki przygotowuje się do uroczystych obchodów, które zaplanowano na 22 września. Ten jubileusz będzie o tyle szczególny, że ZSR doczeka się swojego patrona.

Od 1 września wspomniany Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie ma nosić imię gen. Józefa Rufina Wybickiego, autora polskiego hymnu “Mazurka Dąbrowskiego”. Propozycja nadania szkole imienia tego patrona to wspólna inicjatywa Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, która trafiła do Starostwa Powiatowego w Śremie. Teraz jako projekt uchwały trafi pod obrady Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji.

Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie będzie miał swojego patrona. To wybitny Polak związany z naszym regionem
Uroczystości 70-lecia Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie - czerwiec 2018. Katarzyna Baksalary - archiwum PPG

Radni Powiatu będą głosować nad uchwałą w sprawie nadania imienia szkole w Grzybnie

Jeżeli radni zasiadający w tym gremium pozytywnie zagłosują nad tym projektem potrzebne będzie jeszcze głosowanie podczas 54. posiedzenia Rady Powiatu w Śremie, które zaplanowano na piątek 30 czerwca.

Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie był jedyną szkołą ponadpodstawową, która nie posiadała swojego patrona. Grzybno jest położone na terenie gminy Brodnica, gdzie mieszkał gen. Józef Rufin Wybicki, a Manieczki i Esterpole są ściśle związane z jego osobą. Wspomniana szkoła jest idealnym miejscem, by nazwać ją jego imieniem

- powiedział nam Emil Majsner, radny Rady Powiatu w Śremie.

Z kolei Marcin Szydłowski, radny powiatu i zarazem absolwent szkoły w Grzybnie ma wielki sentyment do tego miejsca i jest dumny, że będzie nosić imię wybitnego Polaka.

Chodziłem do tej szkoły, przez trzynaście lat uczyłem w niej. Pamiętam jak szkoła współpracowała z Kombinatem w Manieczkach, czyli miejscem szczególnie związanym z Józefem Wybickim. Ówczesny dyrektor, Jan Baier mocno wspierał placówkę w Grzybnie. Czuję wielką dumę i cieszę się, że wielki Polak będzie patronem tej szkoły

- zaznaczył nasz rozmówca, który jednocześnie przypomniał, że przed wielu laty Technikum Rolnicze w Grzybnie nosiło imię gen. Józefa Rufina Wybickiego. Na przestrzeni lat placówka zmieniła nazwę na Zespół Szkół Rolniczych, który oficjalnie nie ma patrona. Teraz ta sprawa zostanie sformalizowana, a głosowanie radnych w sprawie wspomnianej uchwały wydaje się formalnością.

Uroczystości 70-lecia Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie - czerwiec 2018.

Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie będzie miał swojego patro...

od 16 lat

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto