Pierwsze bomby na Śrem spadły 1 września 1939 roku
Atmosferę nadciągającej zza zachodniej granicy wojny było czuć było już w sierpniu. Pierwsze wezwania do mobilizacji, pojawienie się w Śremie 15. pułku ułanów Armii Poznań, wezwanie do ewakuacji w końcu sierpnia rodzin wojskowych i niektórych urzędników. Atmosfera gęstniała.
O tym, że wojna się rozpoczęła, śremianie przekonali się szybko. Już pierwszego dnia w okolicach godziny 10.00 niemieckie lotnictwo zrzuciło na miasto pierwsze bomby. Najprawdopodobniej wymierzone były one w budynek dzisiejszego liceum przy ul. Poznańskiego, gdzie wówczas stacjonował sztab wspomnianego już 15. pułku ułanów. Bomby nie trafiły w zabudowania, spadły na tereny parku. Nikt nie ucierpiał, szkody były niewielkie.
Znakiem nadciągającej wojennej zawieruchy była również ludność z zachodniej części kraju, która przemieszczała się między innymi w kierunku Środy i Wrześni. Śremskie drogi już w godzinach przedpołudniowych pierwszego dnia wojny zapełniły się setkami ludzi ciągnących na wozach i wózkach swój dobytek oraz zapasy jedzenia. Ludziom towarzyszyły również zwierzęta gospodarskie. Także część mieszkańców Śremu postanowiło szukać schronienia przed nadciągającą wojną.
Nie wiedziano jeszcze wtedy, jak będą wyglądać kolejne lata, nie widziano o tym co wydarzy się w październiku i listopadzie. Wojna dopiero się rozpoczynała.
Zdjęcie przedstawia pogrzeb mieszkańców ziemi śremskiej,
którzy zostali zamordowani 8 listopada 1939 roku w Zbrudzewie
84. rocznica wybuchu wojny w Śremie. Przyjdź na rynek w samo południe
Rozpoczęcie się największej światowej wojennej zawieruchy przypominane jest co roku. Także w Śremie przygotowano obchody tej tragicznej w historii świata rocznicy. Punktualnie o godz. 12.00 na śremskim rynku odbędą się uroczystości oddające hołd tym wszystkim, którzy podczas tego tragicznego w skutkach konfliktu zbrojnego oddali życie, a szczególnie mieszkańcom regionu śremskiego.
Muzeum Śremskie wraz ze śremskim samorządem zaprasza mieszkańców Śremu i przedstawicieli rozmaitych instytucji i środowisk, do wspólnego spotkania i złożenia symbolicznej wiązanki kwiatów dla tych, którzy w latach 1939-1945 oddali swoje życie.

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?