Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co trzeci uczeń śremskiego technikum nie zdaje egzaminu zawodowego

Redakcja
Co trzeci uczeń śremskiego technikum nie zdaje egzaminu zawodowego
Co trzeci uczeń śremskiego technikum nie zdaje egzaminu zawodowego archiwum
Rada powiatu śremskiego wysłuchała informacji na temat realizacji zadań oświatowych. Niepokój powinny wzbudzać statystyki dotyczące zdawalności egzaminów zawodowych

Informacja - raport liczy 38 stron i została opracowana przez Wioletę Jastrząbek, naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu. Dokument zatwierdził wicestarosta śremski Janusz Przywara. Przedstawiono w nim wszystkie dane dotyczące funkcjonowania placówek oświatowych podlegających starostwu powiatowemu w minionym roku szkolnych 2016/17. Powiat śremski był organem prowadzącym dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Politechnicznych, Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie, a także dla Zespołu Szkół Specjalnych, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego.

We wszystkich szkołach działało 106 oddziałów (klas), w których naukę pobierało łącznie 2781 uczniów. Dodatkowo w ZST i ZSR prowadzone były kwalifikacyjne kursy zawodowe, na które uczęszczało 120 osób. W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przeprowadzono w tym okresie 1561 diagnoz - najwięcej (901) w grupie uczniów szkół podstawowych. W Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym zatrudnionych było 15 nauczycieli trenerów - instruktorów, dyrektor placówki i dwie osoby administracji. Trenerzy - instruktorzy pracowali z 342 uczestnikami stałych zajęć w 4 dyscyplinach sportowych (siatkówka, koszykówka, piłka nożna i lekkoatletyka) i 17 grupach ćwiczebnych.

W roku szkolnym 2016/17 w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat śremski zatrudnionych było w sumie 268 nauczycieli na 229 etatach oraz 58 osób na 47 pozostałych etatach. Dla porównania w roku szkolnym 2015/16 - zatrudnianych było 277 nauczycieli na 236 etatach oraz 58 osób na 49 etatach na pozostałych stanowiskach.

Informacja przygotowana przez starostwo szczegółowo analizuje też osiągnięte wyniki nauczania w tym okresie.

Do egzaminu maturalnego przystąpiło łącznie 339 uczniów i słuchaczy. Największą „zdawalnością” matury może pochwalić się Zespół Szkół Ogólnokształcących. Przystąpiło do niego 117 absolwentów - zdało 114, co stanowi 97 procent. Najniższy wskaźnik odnotowano w ZST gdzie do matury przystąpiło 43 absolwentów, a zdało go 23 (wskaźnik - 53 procent).

Niepokojem muszą napawać też wyniki egzaminów zawodowych. Ogółem w minionym roku szkolnym we wszystkich placówkach naukę w szkole ukończyło 410 uczniów i słuchaczy. Z tej liczby 272 osoby otrzymały dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, co stanowi 66 procent. Oznacza to, że co trzeci uczeń zawodówki i technikum nie zdobył tytułu zawodowego. Dane te powinny - naszym zdaniem - zapalić światełko ostrzegawcze dla dyrektorów tych placówek, by dokładniej monitorowali oni poziom nauczania przedmiotów zawodowych w zarządzanych przez siebie szkołach.

Informacja zawiera też dane dotyczące nakładów ponoszonych przez poszczególne placówki na inwestycje i remonty. W sumie wydano na te cele blisko 2 miliony złotych - dokładnie było to 1 954 968 złotych. Największe nakłady poniesiono w ZSR w Grzybnie, gdzie wydatkowano 680 412 złotych, najmniejsze w Zespole Szkół Specjalnych - 140 071 złotych.

Co trzeci uczeń śremskiego technikum nie zdaje egzaminu zawodowego

Halloween w poznańskim zoo

Źródło: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto