MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Księginkach. Wspólne Święto Plonów Powiatu Śremskiego i Gminy Dolsk

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Dożynki w Księginkach. Wspólne Święto Plonów Powiatu Śremskiego i Gminy Dolsk
Dożynki w Księginkach. Wspólne Święto Plonów Powiatu Śremskiego i Gminy Dolsk Katarzyna Baksalary
Bawiącym się na dożynkach w Księginkach dopisała pogoda i dobre humory. Wspólne Święto Plonów Powiatu Śremskiego i Gminy Dolsk rozpoczął korowód dożynkowy, a następnie odbyła się msza święta dziękczynna. O dopełnienie się obrzędów dożynkowych zadbał zespół Wielkopolanie.

Dożynki powiatowo-gminne w Księginkach za nami

Największe Święto Plonów w powiecie śremskim już za nami. W tym roku powiat to rolnicze święto obchodził razem gminą Dolsk w Księginkach. Wieś witała wszystkich przybyłych na dożynki oryginalnymi i czasem wręcz bardzo śmiesznymi ozdobami.

W pierwszej kolejności przez wieś przejechał korowód dożynkowy, na którego czele jechały dwa wieńce dożynkowe wyplecione z tegorocznych kłosów zbóż i udekorowane kwiatami i innymi zebranymi w tym roku plonami. Wieńce ustawione zostały przed ołtarzem, a następnie odprawiona została msza święta dziękczynna. Mszy przewodniczył ksiądz proboszcz parafii dolskiej Rafał Pleszewa.

Być może jesteśmy na nowo w takim punkcie historii, gdzie mamy szansę sobie uświadomić, jak wielkim darem jest wdzięczność, i że nic z tego co mamy, nie jest wcale takie pewne i dane na zawsze, że bardzo łatwo można coś utracić. Ani pokój nie jest nikomu zapewniony, ani żadne dobra. I kiedy tak sobie to uświadamiam, to wtedy mówię "Boże, dziękuję Tobie za wszystko, co do tej pory od Ciebie otrzymałem"

- mówił w kazaniu ks. Pleszewa, nawiązując nie tylko do zebranych plonów, ale i tego co dzieje się wokół nas, tak blisko, jak i daleko, za naszą granicą.

Po mszy świętej przyszedł czas na przemówienia gospodarzy dożynek w Księginkach - starosty Zenona Jansa oraz burmistrz Dolska Barbary Wierzbińskiej, a także przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Śremie Janiny Pawełczyk oraz posła na Sejm RP Zbigniewa Dolaty.

Aby chleba na stołach nikomu nie brakło

Po przemówieniach przyszedł moment na przekazanie przez starostów dożynkowych chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbóż, który został poświęcony wraz z wieńcami podczas mszy świętej, na ręce samorządowców, a następnie podzielenie go pomiędzy zebranych. Samorządowcy, odbierając chleb, złożyli obietnicę, że będą go dzielić sprawiedliwie, tak, aby nikomu chleba na stole nie zabrakło. Ta solenna obietnica ma głębszy wymiar i oczywiście nie dotyczy jedynie chleba, a samego sprawowania władzy w danym samorządzie i obietnicy reprezentowania godnie wszystkich mieszkańców danego terenu oraz dbania o ich dobro.

O dalszy przebieg obrzędów dożynkowych zadbali członkowie zespołu Wielkopolanie, którzy obtańcowali między innymi wieńce dożynkowe oraz wykonali charakterystyczne dla dożynek piosenki.

Na wszystkich bawiących się podczas tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych czekały również stoiska pań z Kół Gospodarstw Wiejskich, które do Księginek przybyły z rozmaitymi pysznościami od ciast zaczynając, przez lemoniady i na konkretnych daniach kończąc.

Zobacz też na srem.naszemiasto.pl:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto