MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Śrem bez sztandaru. Śremscy radni zdecydują o rozpoczęciu procedury nadania sztandaru gminie

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Burmistrz Śremu wraz z Przewodniczącą Rady w Śremie niejednokrotnie brali udział w uroczystościach nadania sztandarów różnym instytucjom. Tym razem sprawa nadania sztandaru dotyczy gminy Śrem, którą bezpośrednio reprezentują
Burmistrz Śremu wraz z Przewodniczącą Rady w Śremie niejednokrotnie brali udział w uroczystościach nadania sztandarów różnym instytucjom. Tym razem sprawa nadania sztandaru dotyczy gminy Śrem, którą bezpośrednio reprezentują arch. red./Katarzyna Baksalary
Gmina Śrem bez sztandaru? Okazuje się, że tak. Kwestia ta ma jednak zostać nadrobiona. Śremscy radni jeszcze w czerwcu zdecydują czy zostanie uruchomiona procedura nadania gminie Śrem sztandaru. Jak się okazuje, proces ten wcale nie jest ekspresowy.

Radni zdecydują o nadaniu gminie Śrem sztandaru

Samorządy mają prawo do stanowienia własnych herbów, weksyliów, czyli sztandarów, flag czy chorągwi, a także pieczęci, insygniów oraz emblematów, odznak honorowych i innych symboli identyfikujących samorząd. Gmina Śrem posiada herb oraz flagę. Nie posiada natomiast sztandaru, który jest symbolem szczególnym jednoczącym ludzi, a także podkreślającym powagę i uroczystość państwowych oraz gminnych świąt, obchodów, wydarzeń.

Sprawa braku sztandaru może się jednak wkrótce zmienić. Jeszcze w czerwcu radni miejscy ze Śremu pochylą się nad sprawą uruchomienia procedury nadania go gminie Śrem. Sprawa wcale nie jest jednak tak łatwa, szybka i prosta jakby mogło się wydawać.

Śremscy radni zdecydują, Komisja Heraldyczna zaopiniuje

W pierwszej kolejności radni zdecydują o wszczęciu całej procedury. Jeśli dadzą zielone światło podczas czerwcowej sesji, zostanie przygotowany projekt sztandaru. Projekt musi być przygotowany zgodnie z zasadami heraldyki [dziedzina zajmująca się herbami, ich znaczeniem i rozwojem - przyp. red.], a także weksylologii [dziedzina zajmująca się chorągwiami, sztandarami i flagami - przyp. red.]. Następnie tak przygotowany projekt trafi do radnych, których zadaniem będzie zaopiniowanie go i przyjęcie, bądź też odrzucenie tej propozycji.

To jednak nie wszystkie elementy procesu. Zanim śremscy radni zaakceptują lub odrzucą przygotowaną formę sztandaru, to na ten temat musi wypowiedzieć się również Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jeśli wszystko pójdzie po myśli śremskich radnych i samorządowców, to po kilku miesiącach gmina Śrem będzie mogła oficjalnie zaprezentować swój sztandar. Jak wynika z naszych informacji, poczet sztandarowy z nowym symbolem gminy Śrem miałaby wystawiać Straż Miejska w Śremie.

Zobacz też na srem.naszemiasto.pl:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto