MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczny wykład, wystawa i grupa rekonstruktorów, czyli wieczór z Powstaniem Wielkopolskim w Muzeum Śremskim [zdjęcia]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Batalion "śremski" na straży linii demarkacyjnej 1919/20. Tak brzmiał tytuł wykładu, który w piątkowy wieczór 30 grudnia w Muzeum Śremskim wygłosił dr Radosław Franczak. Pasjonaci historii, którzy licznie odwiedzili tego dnia nasze muzeum mieli okazję nie tylko poznać losy jednostki, która później stała się I batalionem 11 Pułku Strzelców Wielkopolskich, którego trzon stanowili powstańcy z terenu ówczesnego powiatu śremskiego.

Rozstrzygnięcie konkursu Muzeum Śremskiego "Wywieś flagę! Świętuj z dumą!"

Wykład dotyczący Batalionu Śremskiego i jego roli w Powstaniu Wielkopolskim poprzedziło losowanie nagrody w konkursie “Wywieś flagę! Świętuj z dumą!”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wywiesić powstańczą flagę i uwiecznić ją na zdjęciu, które następnie trzeba było wysłać za pośrednictwem mediów społecznościowych do Muzeum Śremskiego.

Nagrodą w konkursie był unikatowy egzemplarz książki “Daniel Kęszycki - Wspomnienia z 1919/22. Księga I Udział Śremu w Powstaniu Wielkopolskim”. Do wylosowania zwycięzcy zaproszono autorkę publikacji, dr Annę Płygawko, a szczęśliwcem, który wylosował nagrodę został Piotr Michalak.

Batalion Śremski i jego losy nie tylko w trakcie Powstania Wielkopolskiego

Po losowaniu przyszedł czas na wykład dotyczący Batalionu Śremskiego. Prelegent, dr Radosław Franczak z Muzeum Śremskiego przedstawił genezę powstania tej jednostki, jej dowódców, organizację oraz losy nie tylko w trakcie zwycięskiego powstania z 1918 roku. Warto dodać, że w skład batalionu wchodziły pięć kompanii złożonych z żołnierzy z terenu ówczesnego powiatu śremskiego:

  • 1. Kompania Śremska,
  • 2. Kompania Śremska,
  • 3. Kompania Dolska,
  • 4. Kompania Kórnicka,
  • Kompania CKM

Należy pamiętać, że w tamtym czasie powiat śremski był znacznie większy. Obejmował m.in. Kórnik i Mosinę, ale z kolei poza granicami powiatu znajdowały się miejscowości Dalewo i Wyrzeka.

Wystawa o Powstaniu Wielkopolskim w Śremie i grupa rekonstruktorów

Piątkowy wieczór w Muzeum Śremski to nie tylko wykład. Przygotowano również wystawę poświęconą tematyce Powstania Wielkopolskiego w naszym mieście oraz zaprezentowano Śremski Panteon Niepodległości, czyli tablice z nazwiskami powstańców z naszego regionu. Nie lada atrakcją była obecność członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej “Ochotnicza Kompania Wielkopolska”, którzy zaprezentowali elementy powstańczego umundurowania oraz broń tamtego okresu.

Historyczny wykład, wystawa i grupa rekonstruktorów, czyli w...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto