Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGW Książ Wlkp. Serami produkcji KGW Gogolewo-Świączyń zajadają się nawet Francuzi!

Bartosz Klimczuk
Bartosz Klimczuk
Serami produkcji KGW Gogolewo-Świączyń zajadają się nawet Francuzi!
Serami produkcji KGW Gogolewo-Świączyń zajadają się nawet Francuzi! KGW Gogolewo-Świączyń
KGW Książ Wlkp. Koło Gospodyń Wiejskich Gogolewo - Świączyń zawiązane zostało 7 kwietnia 2019 roku. Wcześniejsza, PRL-owska odsłona koła nie mogła przyjmować w swoje szeregi żadnych mężczyzn. Teraz to się zmieniło i w obecną działalność KGW zaangażowało się wielu panów z obu wsi.

Koło aktualnie ma ponad 70 członków. Praktycznie tuż po rejestracji KGW panie i panowie w nim działający od razu wzięli się do pracy. Mieli okazję wziąć udział chociażby w programie „Działaj Lokalnie 2019” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Lider Zielonej Wielkopolski. „Warsztaty artystyczne - Gogolewskie dzierganie” zostały nawet wybrane najatrakcyjniejszym projektem tego przedsięwzięcia. KGW w jego ramach dzieliło się pasją i nauką szydełkowania, robienia na drutach, a także stosowania haftu krzyżykowego.

Efekt swoich prac koło mogło zaprezentować lokalnej społeczności podczas słynnego na cały powiat śremski odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego w Gogolewie, na wystawie zorganizowanej w okolicznym dworze, jak również podczas mikołajkowego pokazu w Książu Wielkopolskim.

Panie i panowie z koła zdecydowanie nie pozostają bierni także podczas najważniejszego wydarzenia we wsi, czyli wspominanego już odpustu. Wtedy właśnie, do Gogolewa zjeżdżają się setki osób nie tylko z powiatu śremskiego, a KGW częstuje przyjezdnych pysznymi ciastami, własnej roboty serami i smalcem. Produktami lokalnego koła nie zachwycają się wyłącznie miejscowi, ale także często bywająca w okolicy delegacja z Francji.

Francuzom bardzo smakuje typowe wiejskie śniadanie: nasze konfitury, wędliny, sery czy smalec. Ale najbardziej przypadła im do gustu słodka kapusta i lokalne pomidory. Ogólnie przepadają za tutejszą kuchnią. Chcieli od nas wyciągnąć nawet przepisy, oczywiście po francusku - przyznaje Paweł Walkowiak, członek KGW Gogolewo-Świączyń.

Album "Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce"
Koła Gospodyń Wiejskich wciąż kojarzone są głównie ze starszymi paniami w ludowych strojach. Owszem, seniorki aktywnie działają w tych organizacjach, jednak jest tam miejsce również dla młodych, aktywnych i kreatywnych kobiet. Dziś Koła Gospodyń Wiejskich stawiają przed sobą nowe i coraz bardziej ambitne zadania. Poza pielęgnowaniem rodzimych tradycji, przekazywaniem z pokolenia na pokolenie przepisów na tradycyjne dania, zajmują się także aktywizacją mieszkańców ich małej społeczności.

„Głos Wielkopolski” oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w całej Wielkopolsce. W tej wyjątkowej książce znajdą się także przepisy na pyszne dania, rady jak nauczyć się szydełkowania oraz opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw. Sprawnie działające KGW organizują warsztaty tańca, wycieczki krajoznawcze, czy nawet zajęcia fitness. Aktywne i zaradne Panie dbają, aby mieszkańcy małych miejscowości mieli zapewniony dostęp do kultury, edukacji i rozrywki.

Serami produkcji KGW Gogolewo-Świączyń zajadają się nawet Francuzi!

KGW Książ Wlkp. Serami produkcji KGW Gogolewo-Świączyń zajad...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto