MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Ksiąskie Termopile", czyli z kosą na Prusaka! Wyjątkowa inscenizacja w 175. rocznicę Bitwy o Książ Wielkopolski [film, zdjęcia]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Wideo
od 16 lat
Podróż w czasie do Książa Wielkopolskiego z dziewiętnastego wieku. W sobotnie popołudnie, 29 kwietnia mieszkańcy miejscowości i okolic zaprosili na kulminację obchodów 175. rocznicy Bitwy o Książ, którą była przygotowana inscenizacja krwawej bitwy z Wiosny Ludów 1848 roku. Uczestnicy wydarzenia mogli na własne oczy zobaczyć jak mogły wyglądać krwawe wydarzenia, które rozegrały się na tych terenach przed wiekami.

Mieszkańcy Książa i okolic wspólnymi siłami stworzyli dziewiętnastowieczne miasteczko

W sobotnie popołudnie ksiąskie Mogiły zamieniły się w dziewiętnastowieczny Książ. Wszystko za sprawą m.in. profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych, mieszkańców gminy, uczniów lokalnych szkół, Kół Gospodyń Wiejskich, ksiąskiego Klubu Seniora i członków Uniwersytetu Entuzjastów Świata.

Wspólnymi siłami udało się stworzyć niezwykle klimatyczne miasteczko z 1848 roku z licznymi stoiskami prezentującymi zawody z tamtych lat. Odwiedzający wczoraj Książ mogli podejrzeć pracę m.in. garncarzy i snycerzy, skosztować zupy powstańczej, podpłomyków, kaszy ze skwarkami i innych pyszności serwowanych przez miejscowe koła gospodyń wiejskich.

Więcej o tym, co mieszkańcy regionu przygotowali z okazji 175. rocznicy Bitwy o Książ opowiedziała Mariola Kaźmierczak, dyrektor miejscowego Centrum Kultury. Szczegóły w poniższym materiale filmowym.

Dalsza część tekstu pod filmem.

od 16 lat

Nasze ksiąskie Termopile. Proboszcz miejscowej parafii o wydarzeniach z 1848 roku

Sobotnią kulminację obchodów 175. rocznicy Bitwy o Książ rozpoczęła msza święta, którą odprawił ją ks. Andrzej Dolski, proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej i św. Mikołaja w Książu Wielkopolskim, który przypomniał, że śmierć zrównała wszystkich uczestników krwawych wydarzeń z 1848 roku.

To nasze ksiąskie Termopile

- powiedział duchowny podczas liturgii. Dodajmy, że w trakcie mszy świętej uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Wiosny Ludów w Książu Wlkp. zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony pamięci bohaterów z tamtych lat.

Tomasz Barylski

Mieszkańcy Książa Wielkopolskiego kultywują pamięć o krwawych wydarzeń Wiosny Ludów

Zanim delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Powstańców z 1848 roku wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę i odśpiewano hymn narodowy. Dowódca uroczystości, Mariusz Wojciechowski odczytał apel poległych, a głos zabrał burmistrz Książa Wielkopolskiego, Teofil Marciniak.

Społeczność Książa kultywowała i dalej kultywuje pamięć o bitwie i jej bohaterach. W pierwszą rocznicę tragicznych wydarzeń odbyła się tutaj ogromna manifestacja patriotyczna. Ludzie pomaszerowali z kościoła do mogił mając świeżo w pamięci tragiczne wydarzenia i spoglądając na jeszcze zrujnowane miasto. Tradycja marszu pozostała. Dzisiaj po 175 latach od tej krwawej, dramatycznej bitwy przychodzimy po raz kolejny by oddać cześć i złożyć hołd bohaterskim obrońcom Książa z kwietnia 1848 roku

- zwrócił się do uczestników wydarzenia Teofil Marciniak, który przypomniał rys historyczny wydarzeń z dziewiętnastego wieku i postać Józefa Kropiwnickiego, uczestnika tamtych wydarzeń, który został wciągnięty do szwadronu ułanów rotmistrza Czapskiego.

Tomasz Barylski

Warto dodać, że w trakcie tej uroczystości w szeregi miejscowego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im. Wiosny Ludów przyjęto oficjalnie nowego brata.

Z kosą na Prusaka. Podróż w czasie do krwawej bitwy o Książ z Wiosny Ludów

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na inscenizację bitwy z 1848 roku, której reżyserem był Tomasz Klauza. Z jednej strony wojska powstańców dowodzone przez mjr Floriana Dąbrowskiego, w którego rolę wcielił się wspomniany Mariusz Wojciechowski z grupy rekonstrukcyjnej Kosynierzy. Naprzeciwko dzielnych kosynierów stanęli żołnierze pruscy pod dowództwem generała Heinricha Brandta. Warto podkreślić, że rekonstruktorzy wiernie zadbali o detale z tamtego okresu m.in. stroje i uzbrojenie charakterystyczne dla okresu Wiosny Ludów. Przedstawiona inscenizacja odbyła się pośród wystrzałów z broni prochowej i armat, które wiernie oddały złowrogi klimat tamtych wydarzeń.

Tomasz Barylski

Uczestnicy sobotniego wydarzenia mogli na własne oczy zobaczyć rekonstrukcję tej krwawej bitwy i heroiczną postawę ksiąskich kosynierów, którzy mimo znacznej przewagi liczebnej wojsk pruskich dzielnie bronili Książa. Ostatecznie powstańcy przegrali z przeważającym wrogiem, a miasto zostało doszczętnie spalone. Ostatnim akcentem uroczystości 175. rocznicy bitwy był niezwykle efektowny pokaz w wykonaniu teatru ognia, który był symbolicznym nawiązaniem do tragicznego pożaru, jaki objął Książ po zakończeniu bitwy w 1848 roku.

Tomasz Barylski

"Ksiąskie Termopile", czyli z kosą na Prusaka! Wyjątkowa ins...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto