Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze imiona nadawana dzieciom w gminie Śremie w 2023 roku! Znamy też te oryginalne - sprawdź, jak mają imię mali śremianie!

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Wybór imienia dla każdego rodzica to ważna sprawa. Niektórzy decydują się na imionach po dziadkach czy babciach, którzy byli im szczególnie bliscy, inni szukają imion uniwersalnych, światowych, a jeszcze inni po prostu słuchają siebie i decydują się wybrać imię dla swojego dziecka, które po prostu im się podoba. Sprawdźcie, jakie imiona dla swoich dzieci w 2023 roku wybrali rodzice z gminy Śrem!
Wybór imienia dla każdego rodzica to ważna sprawa. Niektórzy decydują się na imionach po dziadkach czy babciach, którzy byli im szczególnie bliscy, inni szukają imion uniwersalnych, światowych, a jeszcze inni po prostu słuchają siebie i decydują się wybrać imię dla swojego dziecka, które po prostu im się podoba. Sprawdźcie, jakie imiona dla swoich dzieci w 2023 roku wybrali rodzice z gminy Śrem! ilustracyjne/unsplash.com
Imię to nie zwykle ważna sprawa. Jest dobrą wróżbą na przyszłość. Wiedzą o tym najlepiej rodzice dzieci, którzy przed ich narodzinami przez wiele godzin, a nawet dni i tygodni, zastanawiali się, jakie imię będzie pasować do ich maleństwa. Niektórzy decydują się na imiona bardzo tradycyjne, inni wybierają te bardziej oryginalne, każde jednak wybrane jest z jakiegoś powodu. Sprawdźcie jakie imiona nadawali rodzice dzieciom w minionym roku, mamy listę najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w gminie Śrem.

Spis treści

W gminie Śrem w 2023 roku urodziło się ponad 700 dzieci

Miniony 2023 rok, to dla wielu rodziców rok wyjątkowy za sprawą przyjścia na świat ich dziecka. W gminie Śrem w ubiegłym roku urodziło się 778 dzieci! W stosunku do 2022 roku to 135 urodzeń mniej. Najwięcej w minionym roku urodziło się chłopców, bo było ich 405, dziewczynek natomiast urodziło się 373.

Spośród 778 małych obywateli gminy Śrem, 330 zameldowanych jest w samym Śremie. To blisko 42,5 procent wszystkich urodzonych dzieci w minionym roku w naszej gminie.

SPRAWDŹ:

Te imiona były najpopularniejsze w gminie Śrem w 2023 roku

W ostatnich dniach gmina Śrem pochwaliła się trzema najpopularniejszymi imionami nadawanymi dzieciom w 2023 roku. Wśród chłopców prym wiedli Stanisławowie (urodziło się ich 27), Leonowie (urodziło się ich w sumie 23) oraz Franciszkowie (chłopców o tym imieniu urodziło się 21). Poza imieniem Franciszek, które również było jednym z najpopularniejszych imion 2022 roku, czołówka popularnych imion dla chłopów w gminie Śrem uległa zmianie. Rok wcześniej imionami na topie były Aleksander i Antoni.

ZOBACZ TEŻ:

Jeśli chodzi natomiast o dziewczynki, to imionami najpopularniejszymi w minionym roku w gminie Śrem były imiona: Zofia (takie imię otrzymało 21 dziewczynek), Maria (imię nadano 14 dziewczynkom) oraz Pola i Julia (takie imiona otrzymało 12 nowo narodzonych mieszkanek gminy Śrem). Julia podobnie jak Franciszek, to imię, które pozostało w ścisłej czołówce najczęściej nadawanych imion przez rodziców dzieciom z gminy Śrem. Ze ścisłej trójki zniknęły natomiast imiona Pola i Maja, które przy Julii wiodły prym w 2022 roku.

Jakie jeszcze imiona najchętniej nadawali rodzice dzieciom urodzonym w gminie Śrem w 2023 roku? To sprawdzicie w naszej galerii!

Rodzice z gminy Śrem stawiają na tradycję, choć oryginalnych imion również nie brakuje

Od kilku lat widać, że większość Polek i Polaków stawia na raczej tradycyjne imiona dla swoich dzieci. Niektóre z decyzji o nadaniu właśnie takiego imienia wynika z tego, że wcześniej nosiła je babcia, dziadek, czy jeszcze starsze pokolenie w danej rodzinie. Częściowo kwestia nadawania imienia jest też związana z "modą" na dane imię, która po prostu się zmienia.

Tradycyjnie też, wśród imion nadawanych dzieciom w 2023 roku w gminie Śrem są te oryginalne, które nadawane są dzieciom, które przyszły na świat w rodzinach obcokrajowców. W tym roku jednymi z najbardziej wyjątkowych imion nadanych dzieciom są Ihnatii, India, Tamar, Jusif oraz Adishwari.

Kiedy rodzice mogą mieć problem z nadaniem imienia dziecku?

Na koniec dodamy, że zdarza się czasem, że Urząd Stanu Cywilnego nie może nadać imienia, które rodzice wybrali dla swojego dziecka. Dzieje się tak między innymi wtedy, kiedy imię jest ośmieszające, nieprzyzwoite, nie pozwala na określenie płci dziecka, pochodzi od wyrazów pospolitych, czyli na przykład Wilk czy Poziomka, wywodzi się ono od nazw geograficznych, zapis imienia jest niezgodny z zasadami ortografii lub ma charakter archaiczny, imiona powinny być również nadawane w spolszczonej wersji, czyli nie John a Jan, nie Alexander a Aleksander. Imię nie może być również zdrobnieniem.

Jak wynika z naszych informacji, w śremskim Urzędzie Stanu Cywilnego w minionym roku nie miała miejsca sytuacja odmowy nadania imienia wybranego przez rodziców. Nie oznacza to jednak, że podczas wypisywania aktu urodzenia dziecka rodzice po rozmowie z urzędnikiem nie weryfikują swoich planów i ostateczne imię latorośli nie jest korygowane, aby spełnić wszystkie wskazane przez prawo warunki.

Zobacz też na ŚremNaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto