Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Zwycięstwa w Śremie. Delegacje uczciły 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
8 maja w niektórych państwach Europy to dzień w którym świętowane jest zwycięstwo Aliantów nad III Rzeszą. W niedzielę punktualnie o godzinie 12:00 w śremskim Parku im. Powstańców Wielkopolskich odbyła się uroczystość upamiętniają 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, delegacji i pocztów sztandarowych.

Narodowy Dzień Zwycięstw przy Pomniku Żołnierza Polskiego w Śremie

Uroczystość przy Pomniku Żołnierza Polskiego rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji prowadzonych przez Korpus Kadetów Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie. Przy pomniku wartę wystawił 6. batalion Sił Powietrznych w Śremie. Po odśpiewaniu hymnu narodowego dr Radosław Franczak związany z Muzeum Śremskim i Stowarzyszeniem Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego przypomniał rys historyczny zakończenia II wojny światowej.

Trwająca przez sześć lat II wojna światowa pochłonęła miliony istnień. W świadomości Polaków ten konflikt zakończył się wraz z bezwarunkową kapitulacją Niemiec. Pierwszą kapitulację podpisano 7 maja w Reims we Francji. Na żądanie Józefa Stalina podpisano drugą kapitulację, która miała miejsce już w Berlinie 8 maja 1945 roku późnym wieczorem. Akt kapitulacji wszedł w życie tego samego dnia o godz. 23:01 czasu środkowoeuropejskiego, a według czasu moskiewskiego 9 maja o godz. 01:01

- przypomniał Radosław Franczak z Muzeum Śremskiego.

Koniec II wojny światowej to początek uzależnienie od ZSRR

W swoim wystąpieniu odniósł się także do funkcjonowania Państwa Polskiego po zakończeniu II wojny światowej.

Ponownie istniały granice państwowe, funkcjonowały polskie szkoły, sądy i administracja. Jednak władza nie była demokratyczna, a co gorsze zainstalowana przez obce państwo - Związek Radziecki i od niego uzależniona, zarówno w sferach politycznych jak i gospodarczych. Cenzura, brak niezależnych mediów i stacjonujące na terenie kraju wojska obcego mocarstwa, nie pozwalały na pełnię swobód polskiego społeczeństwa

- podsumował śremski historyk.

Po zakończeniu wystąpienia zebrani przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje złożyli wieńce i znicze pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. Organizatorem uroczystości było Muzeum Śremskie.

Narodowy Dzień Zwycięstwa w Śremie. Delegacje uczciły 77. ro...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto