MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Po raz kolejny przypominamy o oszustwach finansowych, czyli tzw. phishingu. Tym razem oszuści działają na PayPalu - płatności.

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Paweł Relikowski/Polska Press
W ostatnim czasie obserwuje się znów oszustów, próbujących wyłudzić pieniądze w internecie. Często za zakupy czy opłaty, których dokonujemy tą drogą, płacimy metodą PayPal. Oszuści wykorzystują wizerunek tego serwisu, by zdobyć dane indywidualne do konta. Jak się ustrzec przed utratą pieniędzy?

Ogrom sklepów na całym świecie oferują PayPal, jako jedną z form e-płatności. Niewątpliwie jest to jedna z wygodniejszych platform do opłat, jednak i tu oszuści internetowi znaleźli możliwość do wyłudzeń. Odbywa się to w formie tzw. phishingu.

Co to jest phishing?

Phishing, to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Cyberprzestępcy podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych.

- podaje serwis gov.pl
Wiadomości te zwykle wyglądają bardzo autentycznie i trudno je odróżnić od prawdziwych.

Obecnie w serwisie PayPal stwierdza się intensywne działania oszustów

Mamy problem z weryfikacją Twojego konta PayPal - taki wpis pojawia się w momencie, kiedy fałszerze chcą pozyskać nasze dane podczas próby dokonywania płatności tą formą.

Oszuści podszywając się pod dostawcę płatności, proszą o weryfikację konta. W fałszywym formularzu, do którego przekierowuje link zawarty w mailu, wymagany jest komplet danych osobowych: imię i nazwisko, dane adresowe, numer telefonu oraz dane karty debetowej. Taki zestaw danych otwiera im drogę nie tylko do naszych pieniędzy, ale umożliwia także kradzież tożsamości.

- informuje cert.pl

Do kogo i jak zgłaszać podejrzenie phishingu?

Jest to niezwykle proste i intuicyjne. Należy wejść na stronę internetową zespołu reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska TUTAJ, wypełnić krótki formularz online, dołączyć podejrzaną wiadomość i wysłać. Jeśli występuje uzasadnione podejrzenie oszustwa warto również zgłosić niezwłocznie ten fakt policji lub do prokuratury.

Przestrzegamy również przed otwieraniem nieznanych wiadomości na poczcie e-mail - takie najlepiej umieścić od razu w folderze SPAM i pod żadnym pozorem nie otwierać.

Znakomita większość przestępstw dokonywana jest w przeświadczeniu, że anonimowość Internetu pozwoli przestępcom uniknąć kary. Faktycznie sieć komputerowa Internet pozwala na zachowanie anonimowości, ale nie w przypadkach gdy dochodzi do popełnienia przestępstwa. Podobnie jak w przypadku przestępstw rzeczywistych, przestępstwa wirtualne pozostawiają w sieci komputerowej "ślady" pozwalające na identyfikację sprawcy przestępstwa. W przypadku dokonania przestępstwa pokrzywdzony powinien zgromadzić, możliwie jak najwięcej, informacji dotyczących zdarzenia i je zabezpieczyć.

- radzą policjanci z KPP Wągrowiec

Nieuczciwe sytuacje, dokonując zakupów w internecie, mogą przydarzyć się każdemu. Najważniejsze, by podczas tego typu działań, nie tracić czujności. Jeśli istnieje możliwość, to każdego sprzedawcę, czy stronę, która wygląda podejrzanie, natychmiast weryfikować - niezależnie od tego, czy nabywamy parę butów, kosmetyki, czy nowe mieszkanie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto