MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skwer Bohaterów Ukrainy w Śremie najprawdopodobniej nie powstanie. Skierowano wniosek o zdjęcie tej uchwały z planu wrześniowej sesji

OPRAC.:
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Skwer Bohaterów Ukrainy w Śremie najprawdopodobniej nie powstanie. Skierowano wniosek o zdjęcie tej uchwały z planu wrześniowej sesji
Skwer Bohaterów Ukrainy w Śremie najprawdopodobniej nie powstanie. Skierowano wniosek o zdjęcie tej uchwały z planu wrześniowej sesji arch.red./KB
Śremscy radni pracujący w jednej z komisji Rady Miejskiej w Śremie w czwartek 15 września pochylili się nad pomysłem nadania nowej nazwy jednemu ze śremskich skwerków. Pomysłodawcy tej inicjatywy zaproponowali nazwę "Skwer im. Bohaterów Ukrainy 2022". Jak się okazuje, pomysł nie przyjął się wśród śremskiej społeczności. Najprawdopodobniej z tego powodu skweru im. Bohaterów Ukrainy 2022 w Śremie nie będzie.

Bohaterzy Ukrainy upamiętnieni w Śremie? Najprawdopodobniej nie

Część radnych śremskiej rady miejskiej w czwartkowe popołudnie 15 września podczas obrad Komisja Wsi i Samorządu pochyliła się nad pomysłem nadania jednemu ze śremskich skwerów im. Bohaterów Ukrainy 2022.

Skwer upamiętniających obrońców Ukrainy ma pojawić się przy ul. Wyszyńskiego i Łazienkowej, przy kościele św. Ducha, w okolicy Szkoły im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, która przyjęła pod swój dach ukraińskich uczniów uciekających wraz z bliskimi przed wojną.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu projektu uchwały w tej kwestii przedstawionym śremskim radnym:

propozycja nadania nazwy skwerowi położonemu w Śremie przy ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, ma na celu uhonorowanie dzielnego narodu ukraińskiego i zaakcentowanie naszej solidarności w trudnym okresie zmagań wojennych.

Radni "za" inicjatywą, mieszkańcy "przeciw". Burmistrz wycofuje wniosek z obrad Rady Miejskiej w Śremie

Radni pracujący podczas obrad komisji byli przychylni przedstawionemu im projektowi uchwały i pomysłowi nadania imienia skwerowi przy ul. Wyszyńskiego. Wszyscy obecni na sali podczas obrad komisji podnieśli rękę "za".

Pomysł na imię Bohaterów Ukrainy 2022 nie przyjął się jednak wśród mieszkańców. Po naszej publikacji liczne głosy sprzeciwiały się takiej nazwie. Wiele osób, mimo iż nazwa skweru odnosiła się bezpośrednio do obecnej sytuacji Ukrainy i toczącej się tam wojny, zwracało uwagę na przeszłość, którą Polska dzieli z Ukrainą, nawiązując do wydarzeń, które miały miejsce w latach 1943-1944 w Wołyniu.

W efekcie sprzeciwu i licznych negatywnych sygnałów Adam Lewandowski, burmistrz Śremu, złożył w Biurze Rady Miejskiej wniosek o wycofanie projektu uchwały "w sprawie nadania nazwy skwerowi zlokalizowanemu przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Śremie" z planu obrad sesji śremskiej rady miejskiej. Wszystko zatem wskazuje, że pomysł nadania skwerowi im. Bohaterów Ukrainy 2022 upadł i nie zostanie zrealizowany.

Tak sprawę komentuje śremski urząd miejski i Burmistrz Śremu:

Inicjatywa nadania nazwy skwerowi imienia Bohaterów Ukrainy 2022 została zgłoszona przez spółkę Kreatywna Edukacja Plus Sp. z o.o. i miała stanowić wyróżnienie dla obywateli Ukrainy zamieszkujących na terenie naszej gminy oraz ogromny akt solidarności.

16 września br. Burmistrz Śremu złożył wniosek do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Śremie o wycofanie projektu z porządku obrad sesji Rady Miejskiej z uwagi wrażliwość tematu oraz potrzebę dalszej dyskusji publicznej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto