Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkania Kultur "Migranci" w śremskiej Bibliotece Publicznej. Dla uczestników przygotowano warsztaty językowe i plastyczne

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
W sobotnie przedpołudnie w Bibliotece Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie rozpoczęło się spotkanie w ramach Projekt “Spotkania Kultur Migranci Ja-Ty-My”.

Warsztaty w śremskiej Bibliotece Publicznej

Podczas sobotniego wydarzenia organizatorzy przewidzieli dla uczestników kilka punktów. Początek spotkania to warsztaty języka ukraińskiego, które poprowadziła Pani Ludmiła pochodząca z miasta Sumy w północno-wschodniej Ukrainie. Od kilku lat mieszkanka Śremu, która na naszych łamach podzieliła się wraz z mężem ich historią tuż po wybuchu wojny. Następnym punktem były warsztaty plastyczne, które poprowadzi edukatorka artystyczna, Joanna Markisz. Na zakończenie uczestnicy warsztatów stworzą mapę “Migranci w Śremie”, która ułatwi przybyszom z innych krajów poruszanie się po naszym mieście.

Cel projektu "Spotkania Kultur Migranci Ja-Ty-My" w Śremie

Projekt “Spotkania Kultur Migranci Ja-Ty-My” rozpoczął się w listopadzie 2021. Jest organizowany przez Fundację Atqi wraz z partnerami śremskimi m.in z Biblioteką Publiczną, Towarzystwem Brata Alberta. Organizatorzy otrzymali honorowy patronat Burmistrza Śremu i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Instytutu Antropologii i Etnologii. Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszu EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusze Regionalne.

Naszym głównym celem jest zintegrowanie społeczności migrantów, którzy mieszkają na terenie Śremu. Mamy 17 narodowości i zależy nam, żeby społeczność śremska otworzyła się, poznała ich potencjał społeczno-kulturowy. W tym celu zorganizowaliśmy trzy takie spotkania na terenie biblioteki. M.in. warsztaty językowe, warsztaty plastyczne i spotkania mające na celu zwykłą rozmowę

- powiedziała Anna Płygawko z Fundacji Atqi.

Jak zaznacza nasza rozmówczyni sytuacja zmieniła się po 24 lutego i ten projekt nabrał nowego wymiaru. Fundacja jest otwarta na współpracę i zaprasza wszystkich mieszkańców Śremu, którzy chcą się włączyć do pomocy.

Wcześniejsze działania Fundacji Atqi w Śremie

Sobotnie spotkanie nie jest pierwszym poświęconym Ukrainie. W listopadzie ubiegłego roku podczas takiego wydarzenia świętowano rocznicę niepodległości naszych, wschodnich sąsiadów.

Kolejne było spotkanie polsko-chińskie. W Śremie ten temat związany ze społecznością chińską był dosyć kontrowersyjny z uwagi na to, że wybudowano tutaj fabrykę. Mieliśmy nadzieję, że przybliżymy, przełamiemy pewne nastroje, stereotypy. Kolejne spotkanie miało dotyczyć kultury białoruskiej. Z uwagi, że wybuchła wojna postanowiliśmy, żeby jeszcze raz przybliżyć język i informacje na temat kraju

- dodaje Anna Płygawko

Na zakończenie projektu 26 maja odbędzie się konferencja podsumowująca projekt. Będą sadzone drzewa solidarności symbolizujące działania fundacji i otwartość z innych kultur.

Spotkania Kultur "Migranci" w śremskiej Bibliotece Publiczne...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto